رئیس سازمان هواشناسی كشور تاكید كرد

تاثیر محیط زیست بر توسعه سواحل

تاثیر محیط زیست بر توسعه سواحل به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس سازمان هواشناسی كشور با اشاره به اینكه از موضوعات مهم مطرح شده در دولت دوازدهم توسعه منطقه مكران یا چابهار است، اظهار داشت: توسعه خط ساحلی كشور در این دوره مورد توجه قرار گرفته است اما در امر توسعه همواره باید ملاحظات محیط زیستی هم مورد توجه قرار گیرد ازاین رو در زمینه توسعه باید محدودیت هایی هم اعمال شود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، داود پرهیزكار در چهارمین كنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس كه امروز برگزار شد، اظهار نمود: اگر توسعه بنابر توسعه پایدار صورت گیرد باید به صورت مطالعه شده و دقیق صورت گیرد تا شاهد بروز اتفاقات بدی مثل رویدادهای پیش آمده برای دریاچه ارومیه، زاینده رود، كارون و... نباشیم كه اینها همگی ماحصل توسعه ناپایدار است.

وی در ادامه اظهار داشت: بین دریا و هوا فصل مشتركی وجود دارد. در حقیقت دریا و جو بده بستان زیادی در زمینه انرژی و ماده دارند و به صورت ۲۴ ساعته بین اقیانوس ها و جو تبادل انرژی و جرم وجود دارد و آنچه به شكل آشكار از این تبادل دیده می گردد ریزش های جوی است. به همین علت هواشناسی جهان بخصوص كشورهای توسعه یافته كه شرایط جوی را مدل می كنند نقش اقیانوس ها را به صورت پررنگ در این مدلها لحاظ كرده اند و جایگاه مهمی برای اقیانوس شناسی در موضوعات هواشناسی قائل هستند.

رئیس سازمان هواشناسی كشور در ادامه اظهار داشت: در كشورهای پیشرفته امروزه از سواحل و دریاها استفاده بهینه می گردد و شاید همین دلیل مهم پیشرفت در این كشورها باشد. خوشبختانه كشور ما هم مرزهای دریایی خوب و زیادی بخصوص در جنوب دارد كه سبب ارتباط بدون واسطه كشور ما با دنیا می گردد.

پرهیزكار با اشاره به اینكه در توسعه پایدار شرایط خرداقلیم منطقه محدودیت هایی را تحمیل می كند، اظهار داشت: دریاها هم اقلیم خاص خویش را دارند و باید با عنایت به خرداقلیم دریا و سواحل، توسعه صورت گیرد تا در آینده شاهد بروز مشكلات مختلف محیط زیستی در دریا و ساحل نباشیم.

وی با تاكید بر اینكه در توسعه سواحل بخش ها و دستگاه های مختلف باید حضور داشته باشند، اظهاركرد: مبحث توسعه دریاها و سواحل به دستگاه های مختلف همچون محیط زیست، بخش های نظامی، هواشناسی، مبحث سكونتگاه های انسانی و سكونتگاه های گیاهی و حیوانی مربوط می گردد. به همین علت طی ۱۰ سال قبل سازمان هواشناسی اقدام به برگزاری كنفرانس بین المللی خلیج فارس كرده و موضوعات مختلف و مرتبط به دریاها را در این كنفرانس ها پیگیری كرده است و امیدواریم در چهارمین كنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس هم به برخی سوالات پاسخ داده و یا مسیر دستیابی به برخی سوالات فراهم گردد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه سومین كنفرانس خلیج فارس دو سال پیش برگزار شد، اظهار داشت: این كنفرانس با محورهای تغییر اقلیم، مهندسی دریایی، محیط زیست، علوم دریایی و اقتصادی و فرهنگ منطقه برگزار گردید كه ۴۳ مقاله به صورت شفاهی و ۶۰ مقاله به شكل پوستر عرضه شد.

وی ادامه داد: در سومین كنفرانس خلیج فارس هفت كارگاه آموزشی با همكاری نهادهای داخلی و میهمانان خارجی برگزار گردید و در این كنفرانس آشنایی با روش های جدید پیش بینی عددی هواشناسی دریایی، آشنایی با نحوه استفاده از داده های ماهواره ای در حوزه اقیانوس شناسی همینطور مانیتورینگ محیطی دریای عمان و خلیج فارس و بررسی راهكارهای كاهش آلودگی محیطی دریای عمان و خلیج فارس صورت گرفت.

نائب رئیس چهارمین كنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس، اظهار داشت: در كنفرانس چهارم مقالات و سخنرانی ها با محور توسعه پایدار با تمركز به منطقه مكران است كه این مورد از حدود هشت ماه پیش اطلاع رسانی شده و مقالات دریافت شده در همین حوزه است. در این دوره به هواشناسی دریایی، تغییر اقلیم، استفاده از منابع دریایی و فرهنگ و اقتصاد منطقه دریایی پرداخته می گردد.

پرهیزكار اظهار نمود: در این كنفرانس نهادهای مختلف همچون وزارت راه، سازمان هواشناسی جهانی، سازمان بنادر و دریانوردی، انجمن هواشناسی، نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه همكاری دارند.

رئیس سازمان هواشناسی در انتها با اشاره به اینكه در چهارمین كنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس شش نفر بعنوان سخنران كلیدی حضور خواهند داشت، اظهار داشت: در كنفرانس دو روزه خلیج فارس سه كارگاه برگزار می گردد. امیدواریم در انتها روز دوم بتوانیم به تصمیم سازان و محققان در زمینه پاسخگویی به سوالات كمك كرده باشیم و شاهد توسعه پایدار دریاها در كنار حفظ محیط زیست این مناطق باشیم. 

1396/11/28
13:48:34
5.0 / 5
4688
تگهای خبر: اقلیم , انرژی , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک