بطری های پلاستیكی و ظروف یكبار مصرف بیشترین زباله های جزیره هرمز

بطری های پلاستیكی و ظروف یكبار مصرف بیشترین زباله های جزیره هرمز خرید و فروش حیوان خانگی: برگزار كننده آئین هرمز پاك ضمن بیان اینكه عمده زباله جمع آوری شده در دور اول این كمپین در جزیره هرمز بطری های پلاستیكی و ظرف های یكبار مصرف غذا بود از برگزاری دور دوم آن در روز جمعه (۱۱ اسفندماه) اطلاع داد.در این باره مرتضی نیك نهاد ایده پرداز و برگزار كننده آئین هرمز پاك در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: جمعه (۱۱ اسفند ماه) دومین دوره ای است كه كمپین هرمز پاك برگزار می گردد. جهت شركت در این دوره هم مثل دوره قبل فراخوان داده شده و مقرر است طبیعت دوستان نسبت به پاكسازی جزیره هرمز اقدام نمایند.

وی با اشاره به اینكه دور اول كمپین هرمز پاك در ۱۸ فروردین ماه ۹۶ برگزار شد، اظهار داشت: در آن مقطع به دلیل گرمای هوا شركت كنندگان شرایط سختی را تجربه كردند چراكه آنان از نقاط مختلف كشور در این كمپین حضور یافته بودند ازاین رو تصمیم گرفتیم دور دوم این كمپین را در اسفند ماه كه هوا خنك تر است و با آئین خانه تكانی برای سال نو همزمانی دارد برگزار نماییم. ضمن اینكه تعداد افراد بیشتری در این ایام می توانند در این كمپین شركت نمایند.

طراح كمپین هرمز پاك در مورد علت راه اندازی این كمپین اظهاركرد: من یك عكاس هستم و همیشه حجم زیادی از زباله ها را در جزیره هرمز می بینم. سال پیش تصمیم گرفتم برای این مورد دست به كاری بزنم. به همین علت تلاش كردم در قالب كمپین هرمز پاك در این زمینه فرهنگسازی و روز مشخصی را برای پاكسازی این جزیره تعیین كنم.نیك نهاد با اشاره به اینكه در دوره قبل فراخوان ما برای حضور و مشاركت به منظور پاكسازی جزیره هرمز در فضای مجازی بازتاب خوبی داشت و تعداد زیادی از شهرهای مختلف همچون تهران، شیراز، اصفهان، بندرعباس و هرمزگان حضور پیدا كردند، اظهار داشت: مردم هرمز هم مشاركت خوبی در این زمینه داشتند و بر اثر این همكاری ۱۵ تن زباله جمع آوری كردیم كه بخش عمده این زباله ها را بطری های پلاستیكی و ظرف های یكبار مصرف غذا تشكیل می داد.

وی با اشاره به تغییرات كمپین هرمز پاك نسبت به دوره اول تصریح كرد: در این دوره، كمپین هرمز پاك به آئین هرمز پاك تغییر نام داده چون می خواهیم این مورد را به شكل یك آئین و سنت درآوریم و در تقویم مردم محلی این منطقه قرار دهیم. افزون بر این دوره دوم برگزاری آئین هرمز پاك تفاوت هایی با دوره ابتدایی دارد.

نیك نهاد با اشاره به جزئیات آئین هرمز پاك خاطرنشان كرد: این آئین بامداد روز جمعه ساعت ۹ از قلعه پرتغالی های هرمز با همراهی و استقبال گروه موسیقی لیوا شروع می گردد كه به شكلی یك شادمانی برای پاكسازی هرمز بشمار می رود. پاكسازی هرمز در پنج نقطه بعنوان نقاط پرزباله به مشاركت كنندگان پیشنهاد خواهد شد و زباله ها به صورت تفكیك شده جمع آوری خواهند شد. به این صورت بطری پلاستیكی در یك كیسه و زباله های فلزی و شیشه ای در كیسه دیگر جمع آوری می شوند.برگزار كننده آئین هرمز پاك تصریح كرد: از شركت كنندگان در این آئین خواهشمنمدیم كه زباله های جمع آوری شده را پیش از ساعت ۱۶ در كنار جاده ها قرار دهند چون راس ساعت ۱۶، ۳۰ تا ۴۰ خودرو برای جمع آوری زباله های قرار گرفته در كنار جاده ها وارد منطقه می شوند. این خودروها كه حامل حجم زیادی از زباله ها هستند به صورت قطاری دور هرمز خواهند چرخید كه شبیه یك كارناوال است.

وی ادامه داد: خودروهای جمع آوری زباله وارد شهر هرمز و در سوله ای دراین شهر دپو می شوند و در روز بعد توسط شناور به بندرعباس برای بازیافت انتقال می یابند. جالب توجه این است كه در انتها آئین هرمز پاك افراد شركت كننده با موسیقی بدرقه می شوند.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هرمز جزیره ای بیضی شكل و گنبدی نمكی در خلیج فارس و در هشت كیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، كلید خلیج فارس می دانند. همین موقعیت در طول تاریخ، اهمیت راهبردی و بازرگانی خاصی به این جزیره بخشیده است.

گفتنی است سازمان حفاظت محیط زیست و بخصوص معاونت آموزش و پژوهش این سازمان از ابتدای دی ماه طرح بی زباله را كلید زد. این طرح كه تا ۱۳ فروردین ماه سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت به دنبال فرهنگسازی در حوزه كاهش تولید پسماند بخصوص پسماند پلاستیكی است.

در همین راستا، به تازگی عیسی كلانتری طی بخشنامه ای استفاده از بطری های پلاستیكی را در ستاد مركزی و در كلیه زیرمجموعه های این سازمان ممنوع اعلام نمود.
1396/12/07
16:49:52
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: دام , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک