چهار تهدید در كمین محیط زیست ایران

چهار تهدید در كمین محیط زیست ایران خرید و فروش حیوان خانگی: تهران- بهره مندی از منابع طبیعی سرشار و تنوع بالای گونه های گیاهی و جانوری باآنكه محیط زیست ایران را منحصربفرد ساخته اما غلبه مدیریت نادرست در دوره های مختلف و كم توجهی به این ظرفیت ها، كشور را در معرض تهدیدات بزرگ زیست محیطی قرار داده است.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، تا چند سال پیش طرح مسائل زیست محیطی در مباحث عمومی و مدیریت كلان و خرد كشور جایگاهی نداشت اما بحرانی شدن وضعیت زیست بوم ها و تغییر آب و هوای برخی مناطق ایران، زنگ خطر مرگ محیط زیست را به صدا درآورد و مردم و دولتمردان را به این مورد حساس كرد.
از این رو، چالش های زیست محیطی یك پای ثابت سخنرانی های حجت الاسلام «حسن روحانی» در طول ریاست دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است. از زمان شروع به كار دولت روحانی، بخش زیادی از تلاش و فعالیت های دولتمردان به رسیدگی مشكلات حوزه محیط زیست و كوشش برای رفع آن ها معطوف شده است.
كم آبی و خشكسالی، ریزگردها، آلودگی هوای كلانشهرها، بالا بودن مصرف انرژی، خشك شدن تالاب ها، فرسایش و فرونشست زمین از عمده ترین مشكلات گریبانگیر محیط زیست ایران است كه افزون بر به خطر انداختن جان انسان ها، محیط زیست ایران را به سمت شرایط بحرانی سوق داده است.
رئیس جمهوری در تازه ترین سخنرانی خود هم به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بار دیگر معضلات زیست محیطی را مشكل بزرگ كشور عنوان و به عمده ترین چالش های این حوزه اشاره نمود. عمده ترین چالش ها در چهار بخش قابل بررسی است:

1- قریب به یك دهه است كه ریزگردها نفس از كف شهروندان جنوبی و غربی كشور بریده اند. بر مبنای آنچه مسئولان اعلام نموده اند، حدود 80 درصد ریزگردهای این مناطق از كانون های داخلی منشاء می گیرند. تشدید این پدیده در استان های جنوبی و غربی بخصوص در سال های اخیر، محصول یك یا دو عامل و برآمده از سوء مدیریت یك دولت نیست بلكه عوامل گوناگونی در طول سال ها دست به دست هم داده تا ریزگردها اكنون پای ثابت هوای شهرهایی چون اهواز، سوسنگرد، اندیمشك، دزفول یا كرمانشاه شوند. مهمترین این عوامل عدم رعایت حقابه های زیست محیطی و بی توجهی به برنامه های آمایش سرزمینی است كه خشك شدن برخی مناطق و شریان های حیاتی چون هورالعظیم را به دنبال داشته است.
مسئولان محیط زیست حل معضل ریزگردها را تنها در گرو بازگشت یا بازپس گیری حقابه تالاب های جنوبی و مركزی كشور می دانند. باآنكه در سال های اخیر بخصوص در دولت های یازدهم و دوازدهم طرح های بسیاری برای مهار ریزگردها در مناطق كشور اجرایی شد اما هیچ یك ثمربخش نبودند تا جایی كه در هفته های اخیر شاهد وضعیت فوق اضطراری برای برخی شهرهای جنوبی بودیم.
همكاری های بین المللی و منطقه ای، حل مساله حقابه ها رودها و تالاب های ایران، تولید بارش های مصنوعی و بارورسازی ابرها، رواج كشاورزی در مناطق با امكان كشت، مالچ پاشی، استفاده از پوشش های سنگی در مناطقی كه امكان كاشت پوشش گیاهی وجود ندارد و رایزنی با همسایگان ایران كه كانون های خارجی تولید گرد وغبار به شمار می روند همچون راهكارهای پیشنهادی كارشناسان محیط زیست است. بحران ریزگردها جدا از به خطر انداختن سلامت جسمی ساكنان مناطق جنوبی و غربی كشور بر وضعیت روحی و روانی، اشتغال و فعالیت های روزمره در این مناطق هم اثرگذار بوده است.

2- معضل نام آشنای كلانشهرهای ایران آلودگی هوا است كه در بعضی شهرها مرحله بحران را پشت سر گذاشته و به شرایط اضطرار رسیده است. این شرایط در فصول سرد سال تشدید می گردد و سالانه شهروندان زیادی را به علت مشكلات تنفسی و قلبی و عروقی راهی بیمارستان می كند. بر پایه آمارهای موجود، 10 درصد مرگ و میرهای كشور بر اثر آلودگی هوا رخ می دهد و این معضل چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شود.
در سال های اخیر اقدامات تشویقی و تنبیهی بسیاری برای حل این معضل از جانب دولت و شهرداری صورت گرفت اما هر یك تنها اثرات موقتی بر كاهش آلودگی هوا داشتند. تعطیلات زمستانی، اجرای طرح های زوج و فرد، تولید محدوده طرح های ترافیك، افزایش اختیارات سازمان محیط زیست، نوسازی 200 هزار خودروی فرسوده، واردات خودروهای برقی، افزایش كیفیت سوخت و خودروهای داخلی، تهیه سند استراتژیك آب و تغییرات اقلیمی و تصویب قانون هوای پاك همچون راهكارهای كوتاه مدت و دراز مدت به كار برده در كاهش آلودگی هوا بوده اند. اما این معضل همچنان پابرجا بوده و سالانه جان خیلی از شهروندان را می گیرد.

3- مرگ تدریجی و خشكسالی چند سالی است كه بر سر تالاب ها و دریاچه های ایران سایه افكنده است؛ غافل از اینكه این زیست بوم ها از درجه بالای اهمیت برای محیط زیست و ساكنان اطراف خود برخوردار می باشند. خشك شدن تالاب ها در بسیاری موارد دارای نتایج جبران ناپذیری چون به خطر افتادن معیشت ساكنان اطراف تالاب ها، مشكلات اقتصادی، از بین رفتن فرهنگ بومی و مهاجرت است.
مسئولان و فعالان محیط زیست بارها نسبت به وضعیت تالاب ها اخطار داده اند و بروز چنین وضعیتی برای دریاچه ارومیه، گاوخونی، هورالعظیم یا هامون را نتیجه بهره برداری های نادرست و در نظرنگرفتن حقابه ها عنوان كرده اند. در این میان نمی توان تلاش های دولت یازدهم در احیای دریاچه ارومیه و تشكیل ستاد ویژه برای خروج این دریاچه از بحران را نادیده انگاشت.
در سایه تلاش های پنج ساله دولت كه شامل مدیریت زیست بومی تالاب های كشور و تدوین طرح های برنامه ریزی در سطوح ملی و منطقه ای برای احیای تالاب هایی مانند هورالعظیم و شادگان بوده است، بخش زیادی از چالش های این زیست بوم ها مرتفع شده است. باآنكه هنوز تا خروج كامل این مناطق از بحران زمان باقی است اما نگاهی به كاركردهای تالاب ها چون حفظ تنوع گیاهی و جانوری، ارزش های فرهنگی، تامین آب، كنترل سیلاب و خشكسالی، پاكسازی هوا، تامین غذا و گردشگری بر لزوم احیا و حفظ آن ها تاكید می كند.

4- خشكسالی و هدررفت منابع آبی كشور هم یك سر مشكلات زیست محیطی كشور را تشكیل می دهد. تغییرات اقلیمی منجر به تغییر الگوی بارش ها در خیلی از مناطق ایران شده است. از جانب دیگر مدیریت نادرست منابع آبی، برداشت بی رویه و خارج از ظرفیت آب های زیرزمینی در دهه های گذشته را سبب گشته است. كاهش بیش از صد متری آب های زیرزمینی، فرونشست دشت ها و فروچاله ها را پدیدار ساخته است. بیش از 80 درصد از منابع آبی كشور در بخش كشاورزی صرف می گردد كه هنوز به روشی سنتی و كم بازده در حال انجام می باشد. سلسله چالش های ناشی از كمبود آب و خشكسالی خطر جابجایی های جمعیتی و به خطر افتادن منابع غذایی را به دنبال دارد. جنگ آب هم عبارت نورسیده به عرصه محیط زیست است كه در میانه چالش ها، هرازگاهی به گوش می خورد.
به همه چالش های اشاره شده، از بین رفتن جنگل ها، بیابان زایی، فرسایش خاك، آلودگی دریاها، انقراض گونه های جانوری بومی، شكار غیرقانونی، از بین رفتن تنوع زیستی، بالابودن مصرف انرژی و سرانه تولید دی اكسید كربن را باید افزود. تنها كورسوی امید در این وضعیت ناگوار، افزایش حساسیت افكار عمومی جامعه به محیط زیست و تلاش مسئولان دولتی برای حل چالش ها است.

پژوهشم** 9283** 1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https: //t.me/Irnaresearch همراه شوید.


1396/12/09
14:18:19
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک