بانوی دوچرخه سوار و جهانگرد ایرانی:

گام های كوچك هم در حفظ میراث فرهنگی كارساز هستند

گام های كوچك هم در حفظ میراث فرهنگی كارساز هستند خرید و فروش حیوان خانگی: اهواز ایرنا-یك بانوی دوچرخه سوار ایرانی كه با شعار؛نه به ریزگردها وانتقال آب كارون و پاسداشت آثار تاریخی؛ به خوزستان سفر كرده، اظهار داشت: گام های كوچك هم در بحث حفظ میراث فرهنگی، معنوی و محیط زیست كشور بسیار كارساز و اثرگذار هستند.


رویا لقمانیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: اگر بتوانیم به مردم آموزش دهیم چگونه از محیط زیست و آثار تاریخی خود پاسداری كنند، گام مهمی در نهادینه شدن فرهنگ احترام به تاریخ و طبیعت كشور برداشته ایم.
وی اضافه كرد: خوزستان كامل ترین آثار و بیشترین قدمت تاریخی را دارد ولی مردم خوزستان و بخصوص اهواز آن را در حاشیه زندگی خود قرار داده و نسبت به این ظرفیت ها همانند حوزه محیط زیست كم توجه هستند.
این بانوی دوچرخه سوار بازدید از نقاط باستانی و آثار تاریخی خوزستان را یكی از اهداف سفر خود عنوان و افزود: برخی آثار تاریخی شمال خوزستان مانند سرمسجد و بردنشانده كه به سال های دور تاریخ در این سرزمین گواهی می دهند، در حال نابودی هستند و تلاشی برای نگهداشت آن ها صورت نمی گیرد.
وی ادامه داد: شهر تاریخی لور در اندیمشك با این حال كه 11 سال پیش ثبت ملی شده، زیر آب كانال رفته و زباله ها در آن به وفور ریخته می شود، بدون این كه مردمی كه اطراف این منطقه تاریخی زندگی می كنند، از ارزش آن اطلاع داشته باشند.
لقمانیان با اشاره به ضروت آموزش در بحث حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی اظهار داشت: آگاهی دادن به ساكنان كنار یك بنا یا منطقه تاریخی، امری است كه باید اتفاق بیفتد تا كمتر شاهد نابودی این داشته های پرارزش شویم بنابراین تصمیم گرفتم در این آگاهی رسانی شریك شده و مردم را نسبت به ارزش این مناطق آگاه كنم.
نویسنده كتاب گام به گام از مازندران تا خلیج فارس ادامه داد: در این سفر با مردم بخصوص زنان صحبت می كنم تا به ارزش این آثار پی ببرند؛ ضمن این كه تلاش می كنم با رفتار خود جرقه ای در ذهن اهالی زده و آنها را به پاسداری از محیط زیست و تاریخ خودشان ترغیب كنم.
وی بیان كرد: در سراسر استان تشكل های مردمی استقبال و برخورد خوبی داشتند ولی در شهر اهواز نتوانستم با انجمن های محیط زیستی ارتباط برقرار كنم.

**امیدوارم راه حلی برای ریزگردها پیدا كنیم
نویسنده كتاب گام به گام از البرز تا زاگرس با بیان این كه برای لمس وضعیت مردم خوزستان به علت وقوع ریزگردها به این استان سفر كرده، خاطرنشان كرد: در كنار خوزستانی ها هستم و امیدوارم سفرم توجه مسئولان كشوری را به این خطه بیشتر كند تا بتوانیم راه حلی برای ریزگردها پیدا كرده و نسبت به حل معضل ریزگردها و آلودگی هوا كه هر روز مردم با آن درگیر هستند، گامی برداریم.
لقمانیان پشتیبانی از محیط زیست را وظیفه همه افراد دانست و اظهار داشت: تكرار شرایط سبب بی تفاوتی مردم شده و محیط زیست را تحت الشعاع قرار می دهد در حالیكه اگر مردم آگاه تر باشند و امید داشته باشند كه می گردد كاری كرد، می توان انتظار تغییر را داشت.
وی ادامه داد: مردم در خیلی از نقاط جهان به سفر بدون اتومبیل(بادوچرخه) روی آورده اند و یكی از پیام های این سفر هم رساندن این پیام به مردم است كه نیازی نیست برای هر رفت و آمدی از اتومبیل استفاده نماییم.
رویا لقمانیان از 20 سال پیش كوهنوردی را آغاز كرد و بعد از چهار سال به پیاده روی و سپس به دوچرخه سواری و ایرانگردی روی آورد. این ورزشكار در سفرهای داخلی و خارجی خود تابحال 110 هزار كیلومتر پیاده روی كرده و 90 هزار كیلومتر را ركاب زده است.
وی همینطور در المپیك 2008 چین، با پرچم صلح، پیاده از زاهدان به این كشور سفر كرد.
این بانوی دوچرخه سوار ایرانی تابحال هشت بار از كرج تا تنكابن(نوار ساحلی ایران در شمال) را پیاده رفته تا پیام های مختلف خود همچون آلودگی و اثرات آن و همینطور حفاظت از پلنگ مازندران به گوش مردم این منطقه و كشور برساند.
وی از نیمه بهمن به خوزستان امده و در حدود یك ماه شهرهای اندیمشك و دزفول، مسجدسلیمان، شوش، شوشتر، اهواز، آبادان و خرمشهر و ماهشهر و نوار ساحلی جنوب ایران را درنوردید تا پیام خود درباره ریزگردها و محیط زیست را به گوش مردم این استان و مسئولان كشور برساند.

7148/6002


1396/12/22
22:12:25
5.0 / 5
4643
تگهای خبر: آب , آلودگی , دام , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک