تراز دریاچه ارومیه در عرض 6 ماه 40 سانتی متر افزایش یافت

تراز دریاچه ارومیه در عرض 6 ماه 40 سانتی متر افزایش یافت خرید و فروش حیوان خانگی: ارومیه- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه تراز امروز دریاچه به یكهزار و 270 متر و 68 سانتی متر رسیده است، اظهار داشت: این سطح نسبت به مهر سال جاری بیش از 40 سانتی متر افزایش یافته است.


فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بارش های اخیر را در افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه موثر دانست و اضافه كرد: اگر اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه و توجه دولت به احیای نگین آبی آذربایجان نبود، شاهد افزایش چشمگیر تراز این دریاچه نبودیم.
وی اضافه كرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یكهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشاورزی را در دستور كار قرار داده و بعضی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.
وی وسعت كنونی دریاچه ارومیه را 2 هزار و 208 كیلومتر مربع اعلام نمود و ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به 6 ماه گذشته بیش از 474 كیلومتر مربع افزایش یافته است.
سرخوش با بیان اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، اظهار داشت: دریاچه ارومیه یك حوزه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.
سرخوش اظهار داشت: ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز كرد اما در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور كار قرار گرفت و این ستاد كارهای عملیاتی خویش را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی كشور آغاز كرد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد و یكی از مهمترین مصوبه های این ستاد كاهش 40 درصدی مصرف آب كشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه است.
تراز فعلی دریاچه ارومیه با كمترین تراز ثبت شده برای آن 64 سانتی متر فاصله دارد و به بیشترین ارتفاع خود در سه سال قبل رسیده است.
دریاچه ارومیه بزرگ ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
استاندار آذربایجان غربی هم ماه های اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تكمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه، از آغاز مذاكره با سرمایه گذاران خارجی در این زمینه اطلاع داده است.
3072/3214


1396/12/26
15:20:03
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: آب , بارش , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک