كشف سه هزار لاك پشت و مارآبی

كشف سه هزار لاك پشت و مارآبی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور از كشف ۳۰۰۰ لاك پشت و مارآبی در ایام نزدیك به سال نو اطلاع داد و اظهار داشت: یگان محیط زیست كشور برای جلوگیری از خرید و فروش این گونه ها تفاهم نامه ای با نیروی انتظامی امضا نموده است.سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت وگو با ایسنا در مورد دلیل افزایش خرید و فروش این گونه ها در روزهای نزدیك به عید نوروز اظهار نمود: متاسفانه برخی افراد برای سفره هفت سین و به خاطر زیبایی و سرگرمی اقدام به خرید مارآبی، لاك پشت و سمندر می كنند كه با عنایت به ارزش این گونه ها تقاضای خرید آن ها كار بسیار غلطی است.

وی تصریح كرد: با بررسی هایی كه در یگان حفاظت محیط زیست كشور در مورد تجربیات سال های گذشته صورت گرفت، متوجه شدیم از اواسط اسفندماه در كنار عرضه ماهی قرمز شب عید كه مشكلات بهداشتی دارد؛ مار آبی، سمندر لرستانی و لاك پشت هم به فروش می رسند.

محبت خانی ادامه داد: مار آبی و لاك پشت از شمال كشور تهیه و به اقصا نقاط كشور بخصوص پایتخت منتقل می گردد و سمندر لرستانی هم بعنوان یك گونه در حال انقراض از بخشی از خوزستان و لرستان به سایر نقاط برای فروش منتقل می گردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور در مورد مهمترین بازارهای خرید و فروش مار آبی و لاك پشت اظهار داشت: بازار فروش این گونه ها در شهرهای تهران، كرج، اصفهان و تبریز داغ است و این شهرها بیشترین كشفیات لاك پشت و مار آبی را داشته است.

وی با اشاره به اینكه ۱۰ اسفندماه امسال نامه ای را به فرماندهان یگان محیط زیست استان ها در سراسر كشور در مورد عرضه و فروش گونه های پرارزش در روزهای نزدیك عید ابلاغ كردیم، اظهار نمود: به تازگی به علت اهمیت سمندر لرستانی، از زیستگاه این گونه در استان لرستان بازدید كردم و تفاهمی با سردار مهدیان - فرمانده انتظامی لرستان - برای همكاری مشترك در این زمینه داشتم.

به گفته محبت خانی طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست برای خرید و فروش هر قطعه مار آبی ۲۰۰ هزار تومان و هر قطعه لاك پشت ۳۰۰ هزار تومان جریمه تعیین شده است. تابحال هم ۳۰۰۰ قطعه مار آبی و لاك پشت توسط یگان محیط زیست با همكاری نیروی انتظامی كشف شده است و متخلفان به مراجع قضایی تحویل داده شده اند.

وی با اشاره به اینكه خوشبختانه تابحال هیچ سمندر لرستانی در سراسر كشور برای عرضه و فروش یافت نشده است، اظهار داشت: هوشیاری كامل محیط بانان و یگان های حفاظت استان های خوزستان و لرستان و استفاده از ظرفیت های استان بخصوص نیروی انتظامی دلیل این امر است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور در ادامه با اشاره به تفاهم یگان محیط زیست با سردار رحیمی - رئیس پلیس تهران - اظهار نمود: بر مبنای این تفاهم نامه از پتانسیل پلیس هم برای پیگیری تخلفات مربوط به خرید و فروش گونه ها به خوبی استفاده شده است. در كشفیات اخیر لاك پشت و مار هم همكاری نیروی انتظامی بخصوص پلیس پیشگیری تهران بزرگ خیلی خوب بود.

محبت خانی با تاكید بر هوشیاری كامل و آماده باش ویژه محیط بانان در آستانه نوروز اظهار داشت: در این روزها تعداد محیط بانان به كار گرفته شده ۳۰ درصد بیشتر از روزهای عادی است و حدود ۸۰ درصد محیط بان ها سركار هستند. امیدواریم با این آماده باش بتوانیم اقدامات پیشگیرانه خوبی انجام دهیم.

وی در انتها اظهاركرد: از مردم ایران تقاضا دارم در صورت اطلاع از محل فروش این گونه ها با استفاده از سامانه ۱۵۴۰ ما را در جریان قرار دهند همینطور بر مبنای تفاهم نامه یگان محیط زیست با نیروی انتظامی، شهروندان می توانند چنین موضوعاتی را به ۱۱۰ هم گزارش كنند. 

1396/12/27
19:48:22
5.0 / 5
4640
تگهای خبر: آب , حفاظت , خرید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک