زیستگاه سمندر در اندیمشك نیازمند حفاظت است

زیستگاه سمندر در اندیمشك نیازمند حفاظت است خرید و فروش حیوان خانگی: اندیمشك - یك فعال محیط زیست اظهار داشت: زیستگاه گونه جانوری سمندر كه به سمندر لرستانی در بخش الوار گرمسیری اندیمشك معروف است نیازمند توجه بیشتر و حفاظت است.


سمندر امپراطور یا لرستانی یكی از گونه های در خطر انقراض بوده كه زیستگاه آن در ایران محدود به شمال خوزستان و جنوب لرستان می باشد.
از 18 زیستگاه این نوع سمندر 10 زیستگاه آن در شمال خوزستان واقع است.
احمد قلاوند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: هیچ یك از زیستگاه های سمندر لرستانی كه در اصطلاح محلی 'چرق پروقه' هم نامیده می گردد در بخش الوارگرمسیری حفاظت شده نیست بنابراین انتظار می رود این مناطق در حوزه زاگرس مورد توجه قرار گیرند.
وی بیان كرد: بخش الوار گرمسیری بزرگترین منطقه شهرستان اندیمشك با بیشترین پوشش بلوط، گیاهان نادر، گونه های مختلف جانوری، دوزیستان و سمندر لرستانی منطقه حفاظت شده زیادی ندارد و زاد و ولد سمندر دراین مناطق روبه كاهش است.
وی اضافه كرد: این گونه جانوری بومی ایران بوده و تنها در لرستان و در مناطقی از الوار گرمسیری مرز با استان خوزستان یافت می گردد.
قلاوند اظهار نمود: طبق تحقیقات در كل خاورمیانه هشت گونه سمندر وجود دارد كه پنج گونه آن در ایران یافت می گردد و یكی از این پنج گونه، سمندر لرستانی است..
وی اضافه كرد: در سال های اخیر عوامل طبیعی و برخی تهدیدهای انسانی سبب شده تا گونه سمندر لرستانی در ردیف جانوران در خطر انقراض قرار گیرد.
این فعال محیط زیست ملقب به پسر بلوط ایران در بخش دیگری با اشاره به وجود درختان كهن بلوط در الوار گرمسیری اظهار داشت: تغییر دامداری سنتی با حمایت دولت در این بخش به حفظ طبیعت و درختان كمك می نماید.
وی در بخش دیگری فعال بودن انجمن های مردم نهاد را در حفظ گونه های جانوری و گیاهی مهم دانست و اضافه كرد: سمن ها و مسئولان در كنار هم می توانند به تحقق راهكارهای موثر در حفظ محیط زیست كمك كنند.

** رها سازی تعدادی سمندر در طبیعت
تعدادی سمندر در آئینی در اندیمشك رهاسازی شد.
سعید عیدی گماری رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشك به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جهت جلوگیری از انقراض و تقویت زیستگاههای این جانور نادر، تعدادی سمندر در طبیعت بخش الوار گرمسیری رها شدند.
وی بیان كرد: بعضی از انجمن های محیط زیست با همكاری این اداره در جهت حفظ گونه های جانوری همچون سمندر لرستانی اقدام به اجرای برنامه مختلف و آگاهی بخشی عمومی كرده اند كه جای تقدیر دارد.
وی برگزاری چندین همایش مختلف را همچون این برنامه ها عنوان نمود.
سمندر امپراطور یا لرستانی در مناطقی از بقایای جنگل های بلوط كه حاوی آب های خنك باشد زندگی می كند. بر پشت این گونه جانوری نادر خال ها یا نوارهای زرد و نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است.
بخش الوار گرمسیری اندیمشك و منطقه شوی در دزفول از مناطق زیستگاهی سمندر لرستانی محسوب می شوند.
در مواردی این جاندار در خطر انقراض به صورت غیر قانونی در روزهای نوروز خرید و فروش می شد.
گونه دوزیست سمندر امپراطور یكی از گونه های مهم جانوری فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت می باشد كه این گونه برای نخستین بار در سال 1938میلادی در منطقه شهبازان شناسایی شد.
محدودیت پراكنش زیستگاهی سمندر و وضعیت جمعیتی آن در كنار سایر عوامل صدمه زننده باعث نگرانی دوستداران محیط زیست شده است.
7281/6068


1397/01/18
14:33:27
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: انقراض , حفاظت , دام , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک