دفن خرس گلستان بدون هماهنگی

دفن خرس گلستان بدون هماهنگی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیركل دفترحفاظت سازمان محیط زیست اظهار داشت محیطزیست گلستان علیرغم دستورالعمل راساً درباره خرسی كه به روستا آمده بود اقدام نمود و بدون هماهنگی با ما لاشه را نیز پیش از كالبدشكافی دفن كردند.مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر درباره خرسی كه در استان گلستان به نزدیكی روستا آمده بود و مدتی پس از بیهوشی توسط نیروهای محیط زیست این استان، جان داد، گفت: متأسفانه استان در این مورد رأسا اقدام كرد و پس از جان دادن حیوان آن را در فضایی كه برای لاشه گونه های مختلف دارند دفن كرده اند.
علی تیموری تأكید كرد: در مورد گونه های در خطر مثل خرس و به ویژه در مورد گونه هایی مثل پلنگ كه ما برایش مشخصاً برنامه تدوین شده داریم و در ستاد برای آن كارگروه فنی تشخیص داده ایم برای ساماندهی حیواناتی كه به هر دلیل آسیب دیده، در تله افتاده یا مثلاً مریض شده اند دستورالعمل مشخصی داریم.
وی یادآوری كرد: در ماجرای پلنگ رودسر كه در تله افتاده بود استان ما را سریع در جریان گذاشت، اگر این كار را نمی كردند و خودشان همانجا آزمایش ها را انجام می دادند و نتیجه نمی گرفتند و حیوان تلف شد بهتر بود یا اینكه سریع به ما گفتند و ما با امكانات و تجهیزات بیشتر و كمیته فنی كه داریم و از بخش خصوصی هم نظر گرفتیم حیوان را نجات دادیم و الان هم آماده رهاسازی است.
مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان محیط زیست تصریح كرد: قطعاً بر اساس دستورالعمل هایی كه داریم برای گونه های اینچنینی باید سریع سازمان را در جریان بگذارند. خرس هم همین وضعیت را دارد چون گونه ای است كه در معرض خطر است. حتماً باید اطلاع رسانی می شد و بعد شاید اصلاً خود ما می گفتیم در استان همان كار را بكنند. اما متأسفانه استان رأسا اقدام كرده و علت مرگ هم هنوز مشخص نیست. علیرغم اینكه ظاهراً مشخص بود حیوان مریض است. خرس نزدیك روستا بوده و یك هم بر اساس گزارش استان حیوان را به سمت جنگل هدایت كرده اند و فردا دوباره حیوان به آبادی آمده است.
تیموری تصریح كرد: قطعاً در چنین شرایطی باید سریعاً به ما گزارش می دادند كه از طرف سازمان دامپزشك می فرستادیم یا دامپزشك مورد اعتمادمان را معرفی می كردیم تا حیوان را با دوز مشخصی از دارو بیهوش كنند و كار هم فنی تر و كارشناسی تر و با نظارت سازمان انجام می شد و بعد هم بررسی می كردیم ببینیم مشكل حیوان چیست.
وی افزود: حیوان هم كه تلف شد حتماً باید این را با تأیید ما كالبدشكافی می كردند و علت مریضی را قبل از دفن مشخص می كردند زیرا فقط با تست خون و نمونه این كار انجام نمی شود. اما متأسفانه حیوان را در محیطی كه از قبل برای لاشه های گونه ها دارند دفنش كردند.
مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان محیط زیست تصریح كرد: قطعاً دستورالعمل بررسی حیوانات بیمار را دفتر حیات وحش سازمان مشخص كرده و به استان ها ابلاغ كرده و قطعاً این كار باید تحت نظر دفتر حیات وحش و دامپزشكانی كه آنجا هستند باشد. هر گونه ای كه بیمار است یا نیاز به تیمار دارد یا ضربه و آسیب دیده باید فوراً با سازمان هماهنگی شود كه تصمیم گیری كنیم در استان آن را نگهداری كنند یا تحت نظر دامپزشك باشد تا خدای نكرده مسئله ای ایجاد نشود.
تیموری در پاسخ به اینكه این موضوع در سازمان پیگیری خواهد شد یا نه گفت: بعد از اینكه حیوان را دفن كردند من خودم زنگ زدم و توضیح خواستم و گفتم فوراً برای ما گزارش بفرستند. وقتی گزارش را فرستادند این ابهامات را در آن دیدیم.
وی درباره این كه با افرادی كه خودسرانه و بدون هماهنگی با سازمان در این خصوص تصمیم گرفته و اقدام كرده اند برخوردی خواهد شد یا نه تصریح كرد: قطعاً بله! ما نامه هم نوشتیم و در مقابل گزارشی كه استان داده گفتیم فوراً علت مرگ راكه مشخص شد اعلام كنید و در موارد بعدی هم اگر چنین مسائلی پیش آمد حتماً مركز را در جریان بگذارید. حتماً بیهوش كردن ها باید تحت نظارت ستاد باشد با این امید كه مشكلات این چنینی دیگر ایجاد نشود. طبیعتاً اگر ما تشخیص بدهیم استان این امكانات را دارد خودمان می گوییم استان این كار را بكند چرا كه به هر حال در استان ها دامپزشكان معتمدی را می شناسم و می گوییم آن ها انجام بدهند. در مواردی هم همكاران خودمان می روند مثلاً در مورد پلنگی كه در مازندران در تله افتاد گفتیم همكاران استانی كار را انجام دادند اما از ستاد هم دوتن از دامپزشكان به آنجا رفتند.
 

1396/06/22
21:34:05
5.0 / 5
5253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک