تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان كنترل می گردد

تبخیر آب دریاچه ارومیه در تابستان كنترل می گردد خرید و فروش حیوان خانگی: ارومیه- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به پیشرفت فیزیكی 57 درصدی طرح انتقال آب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به نگین آبی آذربایجان، اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح در اواخر سال جاری مشكل تبخیر آب دریاچه ارومیه در فصل های گرم سال تا حدود زیادی كنترل می گردد.


فرهاد سرخوش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما بیش از 70 سانتی متر كاسته می شود، ادامه داد: این طرح سالانه 52 میلیون مترمعكب آب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه را به پیكره دریاچه ارومیه منتقل می كند.
وی با اشاره به اینكه تابحال 240 میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده است، بیان كرد: طول این خط انتقال 11 كیلومتر بوده و 110 میلیارد ریال دیگر برای اتمام آن اعتبار نیاز است.
وی ادامه داد: طرح خط انتقال آب از تصفیه خانه فاضلاب به دریاچه ارومیه مشكل تامین اعتبار ندارد و همزمان با فاز سوم این تصفیه خانه در 22 بهمن سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینكه بر مبنای مجوز سازمان حفاظت محیط زیست میزان BOD خروجی تصفیه خانه فاضلاب باید بیشتر از 30 میلی گرم در لیتر نباشد، اضافه كرد: میزان BOD تصفیه خانه فاضلاب ارومیه 10 میلی گرم در لیتر است كه نشان از استانداردهای بالای به كار رفته در این طرح دارد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاكید بر اینكه این ستاد نقش هماهنگی در اجرای طرح های احیای نگین آبی آذربایجان را دارد، افزود: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه در اختیار دستگاه های اجرایی دخیل همچون شركت آب منطقه ای، سازمان جهاد كشاورزی، اداره كل حفاظت محیط زیست و اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار می گیرد.
سرخوش اضافه كرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی نظیر لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یكهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشاورزی را در دستور كار قرار داده و بعضی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.
وی با بیان اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، اظهار داشت: دریاچه ارومیه یك حوضه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.
به گفته وی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز كرد و در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور كار قرار گرفت.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد و یكی از مهمترین مصوبه های این ستاد كاهش 40 درصدی مصرف آب كشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه است.
دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3214/3072


1397/02/18
12:27:59
5.0 / 5
4699
تگهای خبر: آب , حفاظت , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک