۲۰ مه روز جهانی زنبور اعلام شد

جهان بدون زنبور چگونه است؟

جهان بدون زنبور چگونه است؟ خرید و فروش حیوان خانگی: برای نخستین بار روز یكشنبه بیستم ماه مه میلادی ˮروز جهانی زنبورˮ اعلام شده است. یك لحظه تصور كنید كه زنبوری در جهان وجود ندارد! در این گزارش تصویری به شما نشان می دهیم كه زندگی بدون زنبورها چگونه خواهد بود؟


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، برای اولین بار روز یكشنبه ۲۰ مه از جانب سازمان ملل متحد روز جهانی زنبور اعلام شده است. این روز متاسفانه برای جشن گرفتن نیست بلكه برای یادآوری "خطر نابودی نسل زنبورها" روی كره زمین است. انسان با كاربرد سموم شیمیایی و آلودگی محیط زیست، حیات زنبورها را به خطر انداخته است.
برای بسیاری زنبور در وهله اول مترادف با عسل است. برای تولید یك شیشه عسل، زنبورها باید بین كندو و به طور متوسط بین ۴۵۰ هزار تا سه میلیون گل پرواز كنند.
گرچه در طبیعت حشرات گرده افشان دیگری هم وجود دارند كه درختان را بارور می كنند اما یك سوم تمامی میوه ها مثل سیب، گلابی، توت فرنگی و حتی صیفی هایی مانند خیار هم حاصل گرده افشانی زنبورها هستند.
عسل تنها بخش كوچكی از مواد غذایی مورد علاقه انسان را تشكیل می دهد كه توسط زنبورها تولید می گردد. یك سوپرماركت آلمانی در ایام اخیر برای نشان دادن اهمیت زنبورها همه اجناسی را از قفسه ها برداشت كه به شكلی زنبورها در تولید آن دخیل هستند. زنبورها در تولید ۱۶۰۰ نوع كالا از ۲۵۰۰ كالای این فروشگاه دخیل بوده اند.

اگر زنبورها نباشند در كنار عسل و میوه ها جای بخش مهم دیگری از مواد غذایی كه حاوی "۹۰۱E" هستند هم در قفسه ها خالی است. "۹۰۱E" در اتحادیه اروپا عنوان اختصاری برای ماده "موم" است.
بدون موم یا "۹۰۱E" خیلی از محصولات و تولیدات صنعتی مانند پاستیل ها آنچنان به هم می چسبند كه قابل استفاده نخواهند بود.
بدون زنبورها نه تنها درخت كاكائو بارور نمی گردد بلكه بخشی زیادی از زیبایی شكلات مرهون استفاده از موم یا "۹۰۱E" در آن است.
خیلی از مردم جهان بامداد را با نوشیدن قهوه آغاز می كنند. زنبورها هم مانند انسان ها علاقه زیادی به كافئین دارند. این علاقه ضمانتی برای گرده افشانی و تولید دائمی قهوه در طبیعت است.
اگر گرده افشانی زنبورها نباشد، پنبه ای در كار نخواهد بود. بدون پنبه هم صنایع نساجی و پوشاكی وجود نخواهد داشت.
گل كاری بالكن ها و فضاهای شهری و ساختن لانه می تواند كمك بزرگی به ادامه حیات نسل زنبورهای وحشی بكند
به گزارش دویچه وله، روز ۲۰ مه، روز تولد آنتون یانشا (Anton Janša) پدر زنبورداری مدرن از اسلوانی هم هست. او كه تنها ۳۹ سال عمر كرد، استاد و رئیس مدرسه زنبورداری بود. كتاب ها و تالیفات او راه گشای زنبورداری مدرن شد و سیستم ابداعی او سبب شد تا برداشت عسل بدون آسیب به كندو میسر شود. روز جهانی زنبور ایده زنبورداران اسلوانی بود و با كوشش آنان این روز توسط سازمان ملل پذیرفته شد.
زنبور عسل تنها بخشی از خانواده زنبورها را تشكیل می دهد. در طبیعت ۲۰ هزار نوع زنبور وحشی زندگی می كنند كه بخاطر گسترش شهرسازی، استفاده از سموم شیمیایی و كاهش مواد غذایی مورد نیاز آنها، نسل شان در معرض انقراض قرار گرفته است. این زنبورها برخلاف زنبورهای عسل زندگی اجتماعی ندارند و تنها زندگی می كنند.
با زنبورها مهربان باشیم. در صورت ورود به اتاق و ساختمان با باز گذاشتن در و پنجره به خروجشان كمك نماییم. گل كاری بالكن ها و فضاهای شهری و ساختن لانه می تواند كمك بزرگی به ادامه حیات نسل زنبورهای وحشی بكند.1397/02/31
15:38:44
5.0 / 5
5293
تگهای خبر: دام , زندگی , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک