ایران 50 گونه قارچ سمی دارد

ایران 50 گونه قارچ سمی دارد خرید و فروش حیوان خانگی: تهران- عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور اظهار داشت: 50 گونه قارچ سمی در ایران وجود دارد كه چهار مورد آن مرگبار است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا آصف» امروز (سه شنبه) در نشست خبری اعلام نمود: امسال به علت افزایش میزان بارندگی ها شاهد رویش قارچ های سمی بودیم.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، طبق آخرین آمار تابحال یك هزار و 17 نفر در بیش از پنج استان غربی به جهت مصرف قارچ سمی مسموم و راهی بیمارستان شده و 15 نفر هم جان باخته اند.
آصف كه مسوول كمیته شناسایی قارچ های سمی است، اظهار داشت: بررسی نمونه قارچ های مصرفی مربوط به بیماران مسموم نشان داده است یك نوع از آنها، قارچ سمی و كشنده با عوارض كبدی Lepiota brunneioncarnata بود. 2 نوع قارچ سمی و غیركشنده Hypholoma fascicalare و Coprinopsis atram entaria هم باعث مسمومیت افراد شد.
اولین نمونه این قارچ ها از كرمانشاه و آخرین آنها از كهگیلویه و بویراحمد جمع آوری شد.
وی افزود: در سال 1385 هم با طغیان رویش قارچ های سمی در بعضی نقاط كشور روبرو شدیم و حدود 600 نفر از هموطنان راهی بیمارستان شدند.
آصف تصریح كرد هیچ تمایزی بین قارچ های سمی و خوراكی وجود ندارد و تفاوت آنها حتی برای یك قارچ شناس، براحتی قابل تشخیص نیست.

** راه های پیشنهادی
مسوول كمیته شناسایی قارچ های سمی پیشنهاد كرد: باید قانونی برای منوعیت مطلق برداشت قارچ های وحشی از عرصه های طبیعی اعمال شود.
وی تصریح كرد ادعاهایی درباره اینكه قارچ رویان روی چوب در صورت جوشاندن در شیر قابل مصرف می شود، نادرست است.
آصف از هموطنان خواست به هیچ عنوان از قارچ هایی كه در كوهپایه ها، كوه ها و عرصه های طبیعی رشد می كنند، برداشت و مصرف نكنند.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور «متوقف شدن عرضه قارچ فله ای در كشور» را بعنوان دومین پیشنهاد خود مطرح كرد و اضافه كرد: خریدار نمی داند قارچ فله ای از كارخانه یا از عرصه طبیعی جمع آوری شده است.
وی افزود: فصل بهار و پاییز به علت افزایش بارندگی ها، زمان مناسبی برای رویش قارچ های سمی است؛ ازاین رو باید با نصب تابلوهای اخطار در این رویشگاه ها، اطلاع رسانی های لازم را انجام داد.
«در روزهای اخیر مطالبی درباره قارچ های سمی با عكس قارچ های خوراكی منتشر گردید كه تنش هایی را در جامعه تولید كرد؛ در حالیكه رسانه ها باید این مساله را به گونه ای مدیریت و اطلاع رسانی كنند تا هر كسی نتواند در این زمینه ابراز نظر كند».
این مسوول همینطور از مراكز درمانی خواست در این فصول با ارائه بروشورهای مناسب كاركنان مراكز درمانی را از عوارض چنین مسمویت هایی آگاه كنند تا زمان طلایی را برای نجات یك انسان از دست ندهند.
به گفته وی، علایم مصرف قارچ سمی دل درد، تهوع، اسهال و استفراغ شدید و زمان طلایی درمان مسمومیت ناشی از مصرف آن فقط 6 تا 8 ساعت است اما برخی مراكز درمانی به علت ناآگاهی از چنین مسمویت هایی با تجویزهای ساده، بیمار را مرخص می كنند؛ غافل از اینكه بعد از 6 ساعت مسمومیت با علائم شدیدی برمی گردد و با از كار افتادن كبد به مرگ بیماری منجر می گردد.
ایران حدود یك هزار گونه قارچ كلاهك دار یا چتری دارد.
تداوم مسمومیت ها و افزایش شمار قربانیان ناشی از استفاده از قارچ های سمی سبب گشته است دستگاه های متولی، پیوسته نسبت به این مورد اخطار دهند.

اقتصام*9186*1961*


1397/03/01
19:22:25
5.0 / 5
5213
تگهای خبر: بارندگی , خوراك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک