۲۳۳ منطقه كشور در محدوده كانون های بحرانی و تحت تاثیر فرسایش بادی

۲۳۳ منطقه كشور در محدوده كانون های بحرانی و تحت تاثیر فرسایش بادی خرید و فروش حیوان خانگی: بر مبنای آمار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، ۶۱ درصد از مساحت كشور ما در اقلیم خشك و فرا خشك قرار گرفته و ۲۳۳ منطقه كشور در محدوده كانون های بحرانی و تحت تاثیر فرسایش بادی است. هر چند كه كشور ما به صورت ذاتی در منطقه ای بیابانی قرار گرفته ولی بهره برداری غیر اصولی و بی توجهی انسان سبب تشدید این شرایط می گردد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ایران با ۱.۲ درصد خشكی های جهان، ۲.۴ درصد پدیده های بیابانی فاقد پوشش و ۳.۰۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است، همینطور ۶۱ درصد از مساحت كشور در اقلیم خشك و فراخشك قرار دارد كه ۳.۱ برابر درصد جهانی است. باآنكه ۳۲.۵ میلیون هكتار از اراضی كشور در وضعیت بیابانی قرار دارد، اما در تقسیم بندی های اكوسیستمی ۴۳.۷ میلیون هكتار آن در زمره اكوسیستم بیابانی است.

بر اساس آمار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، ۲۰.۲ میلیون هكتار از اكوسیستم بیابان تحت تاثیر فرسایش بادی است كه از این مقدار ۷.۶ میلیون هكتار در محدوده كانون های بحرانی است كه در ۲۳۳ منطقه، ۹۶ شهرستان و ۱۸ استان كشور پراكنده است. چنین شرایطی سبب شده كه بیش از ۲۰ درصد مساحت كشور را اراضی بیابانی تشكیل دهند. هم اكنون سرانه بیابان در كشور ۰.۵ هكتار است در صورتی كه سرانه جهانی آن ۰.۲۲ هكتار گزارش شده است.بیابان ها چگونه گسترش می یابند؟

حاكم شدن اقلیم خشك و فراخشك در اغلب نقاط ایران باعث شكنندگی و صدمه پذیری بالای طبیعت شده و با بی توجهی و دخالت های انسانی، اراضی كشور در معرض بیابانی شدن قرار گرفته است. افزایش جمعیت روستایی و عشایری و وابستگی معیشت آنها به بهره برداری از اراضی در معرض تخریب، رقابت برای بهره برداری غیراصولی از اراضی مرتعی و كشاورزی سبب شده كه روز به روز شاهد گسترش پدیده های بیابانی در كشور باشیم. همینطور برداشت بیرویه از سفره های آب زیرزمینی، آلودگی آن ها با استفاده از پساب های صنعتی، شهری و كشاورزی، برداشت غیراصولی معادن سطحی و شخم بیش از اندازه مراتع برای اراضی دیم كم بازده از دیگر عوامل بیابانزایی در ایران هستند.

اقداماتی برای مهار گسترش بیابان ها

سابقه اجرایی فعالیت های مقابله با بیابان زایی كشور به سال ۱۳۴۴ باز می گردد؛ زمانی كه در سطحی معادل ۱۰۰ هكتار از ماسه زارهای خوزستان و خراسان عملیات تثبیت ماسه های روان شروع شد. طرح جامع مقابله با بیابان زایی و طرح استانی تثبیت ماسه های روان دو طرح اساسی سازمان جنگل ها برای مقابله با بیابان زایی است. در این طرح ها پروژه ها و فعالیت هایی نظیر مدیریت جنگل های دست كاشت بیابانی، مدیریت كانون های بحرانی فرسایش بادی، نهال كاری و بوته كاری، مالچ پاشی و... اجرا می گردد.

احداث ۲.۵ میلیون هكتار جنگل دست كاشت بیابانی با ۳۸ گونه مقاوم به خشكی، تثبیت ماسه های روان در كانون های بحرانی، افزایش سطح سفره های آب زیرزمینی و تثبیت نیروی انسانی و جلوگیری از مهاجرت از ثمرات اجرای این طرح ها در مناطق تحت پوشش است. طرح ترسیب كربن هم از طرح های بین المللی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برای مدیریت اراضی بیابانی با محوریت مشاركت مردمی است.
1397/03/17
20:35:38
5.0 / 5
4741
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک