كشف فسیل دندان فیل دو میلیون ساله در اردبیل

كشف فسیل دندان فیل دو میلیون ساله در اردبیل خرید و فروش حیوان خانگی: تهران-مدیر كل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی از كشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان فیل دو میلیون ساله مربوط به فسیل های كواترنر در استان اردبیل اطلاع داد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طاهره افتخاری اظهار داشت: دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی، با همكاری اداره كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، با عنایت به اهمیت فسیل های یافت شده، برای جستجو در منطقه و جمع آوری و مطالعه این فسیل ها اقدام نموده است و مطالعه این نمونه ها فصل جدیدی از معرفی فسیل های مهره داران بخصوص فیل ها را باز خواهد نمود.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه فسیل های مشابهی در جمهوری آذربایجان هم گزارش شده است، یكی از اولویت های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آنها در زمان حیات خود است.
افتخار افزد: بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست مصمم است با انجام مطالعات مشتركی با جمهوری آذربایجان به این مورد بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم الجثه را در ایران تعیین كنند.
این گزارش می افزاید، زهرا اورك رئیس گروه باستان شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: این نمونه ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت های بدون پشم با سن حداقل 2 میلیون سال است، علاوه بر این یك قطعه فسیل دندان به همراه فك پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیلها، مشاهده و جمع آوری شده است.
وی ادامه داد: با عنایت به اندازه و نوع دندان می توان اظهار داشت كه اینها متعلق به فیل های بالغ بوده اند، دندان سالم و منحصربه فرد است و تابحال چنین نمونه هایی از كواترنر ایران با این كیفیت گزارش نشده است، یكی از دندان ها مشابه دندان های فیل های هندی است.
به گفته اورك، شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می كرده است.
علمی 9014**1440


1397/03/22
14:14:11
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: حفاظت , دام , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک