مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان محیط زیست:

مبنای صدور پروانه شكار سرشماری سال ۹۴ است، هزینه هر شكار ویژه ۹۰۰ هزار تومان است

مبنای صدور پروانه شكار سرشماری سال ۹۴ است، هزینه هر شكار ویژه ۹۰۰ هزار تومان است خرید و فروش حیوان خانگی: مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه صدور پروانه شكار بر مبنای سرشماری سال ۹۴ صورت گرفته است، اظهار داشت: این سرشماری توسط معاونت طبیعی سازمان محیط زیست انجام شده بود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، علی تیموری در نشست خبری معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست در مورد روند واگذاری پروانه های شكارچهارپا اظهار نمود: صندوق ملی محیط زیست با شكارچیان داخلی و خارجی برای این منظور قرارداد منعقد می كند و بخشی از مبلغ پروانه را در ابتدا و هنگام انعقاد قرارداد و بخش دوم را پس از شكار دریافت می كند.

وی با اشاره به اینكه تا كنون ۱۲ راس شكار صورت گرفته است، اظهار داشت: هزینه این شكارها به صندوق ملی محیط زیست واریز و هزینه پروانه برخی شكارها هم تابحال پیش پرداخت شده است ازاین رو یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به صندوق ملی محیط زیست واریز شده است. ۸۰ درصد از مبالغ دریافتی كه به صندوق ملی محیط زیست واریز شده صرف حفاظت از همان منطقه ای كه شكار در آن صورت می گیرد خواهد شد.

تیموری با اشاره به اینكه بر مبنای مصوبه شورای عالی محیط زیست هزینه هر شكار ویژه ۹۰۰ هزار تومان است، اظهار داشت: اگر كلیه ۱۰۰ راس مجوز داده شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای شكارچیان داخلی باشد باید برای هر یك ۹۰۰ هزار تومان دریافت می شد.

وی با اشاره به اینكه دستورالعمل شكار در سال ۹۷ به صندوق ملی محیط زیست ابلاغ گردید اظهار داشت: هیچ كارشناسی به صورت مطلق شكار را رد نمی نماید. لازم به ذكر است در سال های ۹۵ و ۹۶ مجوز شكار در قرق های اختصاصی برای شكارچیان خارجی و داخلی صادر شد. صدور مجوز شكار برای ۱۰۰ راس كل و قوچ و به تعداد محدودی آهو در منطقه رئیسی به پیشنهاد استان ها بوده است و پیشنهاد استان ها برای این مورد ملاك قرار گرفته است.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه صدور پروانه شكار بر مبنای سرشماری سال ۹۴ صورت گرفته است، اظهار داشت: این سرشماری توسط معاونت طبیعی سازمان محیط زیست، به همت هوشنگ ضیایی انجام شده است البته جوامع محلی، كارشناسان محیط طبیعی استان ها و سمن ها در این سرشماری حضور داشتند.

تیموری با اشاره به نتایج سرشماری سال ۹۴ اظهار نمود: ۱۳۸ هزار علف خوار در سال ۹۴ سرشماری شده است كه این رقم در سال ۹۵ به بیش از ۱۶۰ هزار رسیده و حدود ۱۳ درصد افزایش داشته است ازاین رو استان ها اعلام نمودند كه جمعیت بعضی از مناطق تحت مدیریت محیط زیست امكان صدور مجوز را دارند.

وی اضافه كرد: صدور پروانه شكار برای استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، كرمان و البرز انجام شده است كه بیشترین آن برای استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد است. تنها به یك سوم پیشنهادات استان ها مجوز داده شده است اما به صورت قطع در سال آینده به استان هایی كه گونه های مازاد دارند، مجوز شكار داده خواهد شد.

تیموری با اشاره به اینكه در استان های خوزستان و گیلان برای شكار ۱۰۰ راس گراز پروانه انتفاعی صادر گردیده است، اظهار داشت: گراز یك گونه مزاحم به حساب می آید كه به اقلیت های دینی ایران و خارجی ها مجوز شكار داده می گردد تا از این مسیر ضمن كنترل جمعیت این گونه و كاهش صدمه های ناشی از آن منافع اقتصادی هم حاصل شود.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این انتقاد كه اطلاعرسانی های كافی در مورد صدور پروانه های شكار انجام نشده است، اظهاركرد: ۴ بهمن ماه سال ۹۶ قرارداد سازمان حفاظت محیط زیست با صندوق ملی محیط زیست منعقد شد و یك روز بعد در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست در مورد این تفاهم نامه به صورت مفصل توضیح داده شد ازاین رو طی دو مرحله در پورتال سازمان جزئیات صدور پروانه شكار چهارپا توضیح داده شد ولی لازم بود باز هم اطلاع رسانی صورت گیرد.

تیموری در مورد قرق های اختصاصی توضیح داد: قرق رفسنجان با ۲۲۰ راس قوچ و میش و كل و بز كار خویش را آغاز كرد و بر مبنای سرشماری هفته گذشته هم اكنون ۸۳۵ راس قوچ و میش و كل و بز دارد. به صورت كلی همه پنج قرق موجود در كشور با شدت و ضعف وضعیت مناسبی دارند. قرق علی آباد یزد چهار سال پیش ۳۰۰ راس حیات وحش داشت كه هم اكنون به ۱۳۰۰ راس رسیده است.

وی در مورد صدور مجوز شكار برای قرق های اختصاصی خاطرنشان كرد: پس از سرشماری دقیق حیات وحش در قرق های اختصاصی، دستورالعمل مجوز شكار برای قرق داران هم صادر خواهد شد.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان محیط زیست در پاسخ به برخی انتقادات مربوط به صدور مجوز شكار برای شكارچیان خارجی اظهار داشت: مجوزهای شكار هم برای شكارچیان داخلی و هم برای شكارچیان خارجی صادر گردیده است اما از آنجائیكه قیمت شكار برای شكارچیان ایرانی ۹۰۰ هزار تومان است، اگر سازمان محیط زیست كلیه مجوزها را به شكارچیان داخلی می داد، باز هم برخی انتقاد می كردند كه چرا گونه های حیات وحش را با ۹۰۰ هزار تومان مجوز شكار می دهند.

تیموری همینطور تصریح كرد: منافع مالی حاصل از صدور مجوز شكار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار نمی گیرد بلكه صندوق ملی محیط زیست بر مبنای پیشنهاد سازمان این مبالغ را در مناطقی كه شكار در آنها صورت می گیرد هزینه خواهد نمود.

وی در مورد دوره شكار اظهار داشت: مدت فصل شكار افزایش یافته است. از اول خرداد ماه شكار شروع شده است و تا بهمن ماه شكارچیان وقت شكار دارند.

تیموری در انتها در مورد لایحه پشتیبانی از محیط بانان اظهار داشت: این لایحه در دولت تصویب شده، در مجلس هم در كمیسیون های قضایی و كشاورزی بررسی شده و برای دفاع از این لایحه در این كمیسیون ها حضور پیدا كردیم. یك ماه پیش لایحه پشتیبانی از محیط بانان در كمیسیون قضایی تصویب گردید. این لایحه هم اكنون در دستور كار صحن علنی مجلس قرار دارد.1397/03/23
17:29:42
5.0 / 5
4973
تگهای خبر: حفاظت , حیات وحش , دریا , شكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک