تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

تهران در بحران مطلق آب قرار دارد خرید و فروش حیوان خانگی: مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران از قیمت پایین آب شرب و خدمات آبفا در ایران انتقاد و تصریح كرد: در دنیا به یك چاه آب همانند چاه نفت نگاه می كنند اما در ایران قیمت هر لیتر آب شرب شهری سه ریال بوده و ایران در زمره كشورهای با قیمت پایین خدمات آبفا قرار دارد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، محمد پرورش در نشست علمی گرد و غبار، چالش ها و راهكارها كه امروز یكشنبه ۲۷ خرداد در پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار گردید با اشاره به اینكه شاید ریشه اصلی گرد و غبار در بحث آب باشد اظهار داشت: امروز مبحث آب در ایران به یك ابرچالش تبدیل گشته است.
پرورش اضافه كرد: امروز در كشور ۸۰ تا ۸۵ درصد منابع آب تجدید پذیر مصرف شده است؛ در هیچ جای دنیا چنین منطقی وجود ندارد.
ایشان در ادامه با تاكید بر ضرورت تولید استراتژی هماهنگ بین بخشی برای مدیریت بحران آب تصریح كرد: ۲۵ درصد آب كشور در استان تهران كه یك درصد از سطح كشور را دارد تولید می گردد ازاین رو برنامه ریزی برای مدیریت آب شرب تهران می تواند برای كشور به یك مدل تبدیل گردد.
پرورش از تولید سالانه یك میلیارد و ۴۱۶ میلیون مترمكعب آب در استان تهران اطلاع داد و اظهار داشت: اوج مصرف آب در تهران روزانه به ۴.۵ میلیون مترمكعب می رسد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب تهران در مورد مقایسه سرانه آب تهران، ایران و جهان هم اظهار داشت: سرانه آب جهان برای هر نفر در سال شش هزار مترمكعب است، این سرانه در ایران هزار تا هزار و ۲۰۰ و در تهران ۳۳۰ مترمكعب است.
وی اضافه كرد: طبق معیارهای جهانی سرانه كمتر از ۵۰۰ مترمكعب به معنای بحران مطلق آب است ازاین رو اكنون تهران در بحران مطلق آب قرار دارد.
پرورش ادامه داد: همه اینها در حالی است كه سال ۱۳۱۰ سرانه آب در تهران شش هزار مترمكعب بود و امروز با رسیدن جمعیت به ۱۴.۵ میلیون نفر این سرانه به ۳۳۰ مترمكعب كاهش پیدا كرده است.
این مسئول در مورد سرانه مصرف در تهران هم اعلام نمود: سرانه مصرف در استان تهران ۲۲۰ مترمكعب در روز است البته سرانه شهر تهران چیزی در حدود ۱۰۰ مترمكعب بیشتر از استان تهران است.
وی با اشاره به اینكه ایران در میان ۲۴ كشوری كه وضعیت خطرناك آبی دارند قرار گرفته و اضافه كرد: در دنیا برداشت ۲۰ درصدی از منابع تجدیدپذیر مرز برداشت به حساب می آید و بیش از ۴۰ درصد هم معنا ندارد ولی در ایران ۸۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر مصرف شده است.
پرورش اعلام نمود: از ۶۰۹ دشتی كه در كشور وجود دارد ۲۲۸ دشت ممنوعه و ۱۶۶ دشت هم ممنوعه بحرانی است.
ایشان در ادامه به مقایسه مصرف آب در ایران و كشورهای توسعه یافته پرداخت و اظهار داشت: مصرف آب در بخش شرب در ایران شش درصد، در صنعت سه درصد و در كشاورزی حدود ۹۲ درصد است اما در دنیا این ارقام به ترتیب شش درصد، ۴۶ درصد و ۴۸ درصد برآورد می گردد.
این مسئول تصریح كرد: با عنایت به این ارقام ما می توانیم ۴۵ درصد از آب مصرفی در بخش كشاورزی، ۳.۸ درصد از آب مصرفی در بخش شرب و ۱.۵ درصد از آب مصرفی در بخش صنعت احصا نماییم.
پرورش از قیمت پایین آب شرب و خدمات آبفا در ایران هم انتقاد و تصریح كرد: در دنیا به یك چاه آب همانند چاه نفت نگاه می كنند اما در ایران قیمت هر لیتر آب شرب شهری سه ریال بوده و ایران در زمره كشورهای با قیمت پایین خدمات آبفا قرار دارد.
وی بر ضرورت برنامه ریزی برای بازچرخانی ۱.۵ میلیارد مترمكعب آب در تهران تصریح كرد و اظهار داشت: هر چه قیمت خدمات آبفا بیشتر شود مصرف آب هم كمتر خواهد شد.
پرورش در انتها از مصرف بالای آب در بخش كشاورزی و چمن كاری در فضای سبز شهری هم انتقاد نمود.1397/03/27
14:59:26
5.0 / 5
5091
تگهای خبر: آب , خدمات , دام , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک