بی خانمانی 11 هزار آهو بعلاوه فیلم

بی خانمانی 11 هزار آهو بعلاوه فیلم خرید و فروش حیوان خانگی: پناهگاه حیات وحش موته كه البته پارك ملی موته هم نامیده می شود، با وسعت ۲۰۴ هزار هكتاری بزرگترین و مهم ترین زیستگاه آهو در كشور است كه مجوز برداشت ۳۶ هكتاری از معدن سنگ آن نگرانی هایی بوجود آورده است.


به گزارش خبرنگار ایسنا، در دل كویرهای گرم و خشك ایران، درست میان دو استان اصفهان و مركزی جایی قرار دارد كه به پشتوانه تلاش شبانه روزی محیط بانان، "منطقه امن" بیش از ۱۸ هزار آهو، كل، میش، بز، گراز و دیگر علف خواران است.
در میانه مسیر میمه به دلیجان، خیابانی عریض، دوبانده و آسفالته از اتوبان منشعب شده كه از میان روستای موته به سمت گلپایگان می رود. به نظر نمی رسد مدت زیادی از احداث جاده گذشته باشد، شاید چند سال. جاده هموار و مستقیم است و راننده را به سرعت گرفتن تشویق می كند. در راه، اجساد متلاشی شده حیوانات ریز و درشت را می بینید كه احیانا هنگاه عبور از جاده با خودروها برخورد كرده اند.
قدری پس از عبور از روستای موته، تابلو سرمحیطبانی منطقه به چشم آمده و وارد یك جاده خاكی می شوید. جاده از میان مرتع به ساختمان محیط بانی می رسد. اینجا در حوالی ساختمان محیط بانی امن ترین نقطه برای آهوان ایران است كه گاه گدار گرداگرد ساختمان به چشم می خورند.
ساختمان محیطبانی ساده است اما محیطبانی نه. یك اتاق كه ۳ تخت در ۳ گوشه آن جا خوش كرده است، یك آشپزخانه و یك اتاق كه به نظر می آید نقش انبار را بر عهده دارد. روبه روی یكی از تخت ها میزی قرار دارد و روی میز یك بیسیم. بالای میز به دیوار كتابخانه بسیار كوچكی پیچ شده: دو جلد قرآن، كتاب آموزش نگهداری از خودروهای لوكس، توسعه پایدار، راهنمای زیست محیطی كوهستان، پارك ها به منظور زندگی و چند 10 جلد كتاب زیست محیطی دیگر به شكلی منظم چیده شده اند.
سوار خودرو شده و همراه محیط بان به دل دشت می زنیم. در همان ابتدای مسیر با گله ای چندصد تایی آهو رو به رو می شویم كه در مراتع می دوند و كوچك ترها بازی می كنند. بره آهوهایی كه همین بهار به دنیا آمده اند از كنار مادران شان تكان نمی خورند. گاه سرك می كشند و نگاهی به ما می اندازند.
"پاییز و زمستان یك قطره باران درست و حسابی نیامد. اگر بهار اوضاع باران بهتر نمی شد و این بارش های اخیر نمی بارید خدا می داند چه به سر حیات وحش و 11 هزار آهوی این منطقه می آمد، یك حیوان زنده نمی ماند. البته با این دست اندازی ها كه خیلی ها در سر دارند هم معلوم نیست چقدر دیگر حیات وحش دوام بیاورد" این را مرد محیطبان می گوید. از نشان دادن آهو و كل به ما لذت می برد. چشم هایش عادت دارد، بهتر از ما در استتار طبیعت، پیدایشان می كند.
"این طبیعت امانتی است دست ما. باید صحیح و سالم به نسل های بعد و بعد تحویل بدهیم. خیلی برای اینجا زحمت كشیدیم. با خیلی ها دعوا كردیم. هر بار به بهانه ای. همین چند سال پیش یك نفر پیدا شد و برای بخش بزرگی از اینجا ادعای مالكیت كرد. خیلی رفتیم و آمدیم تا بیرونش كنیم".
- چند معدن در این حوالی هست؟
+ معدن زیاد هست. بزرگترین شان همین معدن طلای موته است. معدن های دیگری هم هست اما از قبل بوده اند و كاری نمی گردد كرد. خیلی هایشان هم غیرفعال شده است.
- معدن ها به محیط اینجا صدمه می زند؟
+ این معدن ها هرچه برای كشور سود داشته باشند، ۱۰ برابر ضرر دارند. این كارها توسعه نیست. همین جاده وسط موته را هم وقتی خواستند بكشند مخالفت كردیم. همه مخالف بودیم، اما چه كسی به حرف ما گوش می دهد؟ حالا روزی پنج - شش حیوان تصادف می كنند و می میرند.
- چرا جلویش را نگرفتید كه جاده نكشند؟
+ خیلی رفتیم و آمدیم. آن زمان نماینده مجلس همین شهرستان گفته بود باید این جاده كشیده شود برای توسعه. به ما می گفت می خواهید برای ۴ تا حیوان بی ارزش جلوی توسعه را بگیرید؟ نمی فهمید... ارزش موته خیلی بیشتر از این معدن ها و این جاده ها است.
گرم گفت وگو چشم مان با صحنه ای عجیب روبه رو می گردد كه شاید در وصف نگنجد. در یك قدمی طبیعت بكر و زیبای منطقه، به یكباره شكل زمین تغییر می كند. اینجا دیگر شباهتی به مرتع های زیبای موته ندارد. آنچه از برداشت های معدن طلای موته به جای مانده فاجعه آمیز است. زمین به كلی از میان رفته، كوه را بلعیده و باقی مانده هایش را آن طرف رها كرده اند.
+ معدن این بلا را به سر طبیعت می آورد. البته این معدن از خیلی قدیم بوده. طلا هم هست، نمی گردد كنارش گذاشت اما معدن سنگ همه جای كشور هست. از یك جای دیگر بردارند.
- آهوها این سمت نمی آیند؟
+ خیر. همه از اینجا فراری هستند. اینجا كه چیزی زنده نمانده. بیایند كه چكار كنند؟ فقط شب ها لای چند درختی كه آن طرف معدن كاشته اند می روند. همین انفجارهای این معدن می دانید چقدر حیوانات زبان بسته را می ترساند؟ به خصوص آبستن كه باشند روی بچه هایشان تاثیر می گذارد.
نگاه های سرشار از نفرت محیطبان، به تل خاك و سنگ به جای مانده از اقدامات مخرب انسانی حرف های زیادی برای گفتن دارد. محیطبان به جز آنچه این معدن ها با حیوانات می كند، از خاك و ریزگردی می گوید كه با باز شدن مهر زمین، روانه زندگی ساكنان این حوالی می گردد.
از او درباره مجوز جدید معدن سنگ تراوتن می پرسم. كاملا در جریان است. همه محیطبان ها می دانند. انگار مقرر است كسی خانه های خودشان را غارت كند. نفس عمیقی می كشد و دنده ماشین را عوض می كند.
+ همه از دست استاندار ناراحت شدیم. نه فقط بعنوان محیطبان. بعنوان یك محلی. گفته بودیم آمده كه درسته كند. همه مردم محلی هم از این مجوز ناراضی هستند. البته آقای استاندار با منطقه آشنا نیست. نمی دانسته موته چقدر مهم و حساس است. كاش بیاید بازدید.
- معدن پیش از این مال چه كسی بوده؟
+ برای این معدن و چندین معدن دیگر همیشه از جاهای مختلف درخواست بود اما محیط زیست مخالف بود و هیچ وقت مجوزی داده نشد. حالا اگر به این مجوز بدهند دیگر نمی گردد جلوی آن را گرفت، همه مجوز می خواهند. آن وقت چیزی از اینجا باقی نمی ماند.
به سمت همان بخشی می رویم كه مورد مناقشه است. یك تپه بزرگ سنگی است، بكر و دست نخورده. چند كیلومتری آن طرف تر یك معدن قدیمی هست كه می گویند سنگ اش تمام شده. تصور این كه اینجا هم به همان سرنوشت دچار شود اندوه بار است. درست روی همین تپه چند آهو به چشم می آیند اما از آنچه در كمین خانه شان است بی خبرند.
+ آن روز با ماشین معدن آمده بودند شروع كنند. یكی از محیطبان ها دیده بود. رفته بود بپرسد چه می كنند. یك كاغذ در آورده كه مجوز داریم. محیطبان هم دیده مجوز از جای دیگر است، ماشین اش را جلوی آنها پارك كرده تا نگذارد دست به كوه بزنند.
ـ شروع نكرده اند پس؟
+ نه! اول تهدید كرده كه مجوز داریم و اگر نگذارید شروع نماییم زنگ می زنیم نیروی انتظامی اما محیطبان كوتاه نیامده است. گفته اینجا مجوز از محیط زیست می خواهد و تمام. از اصفهان هم گفته اند جلویش را بگیرید تا معلوم شود. ماشین طبیعت نابودكنشان را هم در همین معدن كنار گذاشته اند پیش نگهبان تا تكلیف روشن شود. اما بعد گفته اند بگذارید شروع نماییم به جایش برایتان محیطبانی جدید می سازیم و پمپ می دهیم برای استخرهای آب حیات وحش و كمك می نماییم. ما هم گفتیم این كارها را خودمان می نماییم. شما به كار خودتان برسید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/04/09
20:40:02
5.0 / 5
5078
تگهای خبر: آب , حیات وحش , حیوان , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک