تكمیل خط دوم طرح غدیر تا 15 تیرماه

سهم خرمشهر و آبادان از كرخه دو برابر می گردد

سهم خرمشهر و آبادان از كرخه دو برابر می گردد خرید و فروش حیوان خانگی: تهران- سهم خرمشهر، آبادان، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق از آب با كیفیت سد كرخه، تا پانزدهم تیرماه به صورت میانگین دو برابر می گردد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، پایین آمدن سطح رودخانه كارون و پیشروی آب دریا به سمت رودخانه های بهمنشیر و اروندرود، آب شهرهای جنوبی استان خوزستان را در هفته های اخیر شور كرد.
اگرچه شاخص میزان «املاح محلول در آب» در این مناطق همواره حدود یك هزار میلی گرم بر لیتر بوده و طعم آب در مقایسه با برخی شهرهای دیگر متفاوت می باشد، اما با شور شدن رودخانه های بهمنشیر و اروندرود، این شاخص از دو هزار میلی گرم بر لیتر هم بیشتر شد تا حدی كه به زعم «كوشیار اعظم واقفی» مدیر نظارت بر بهداشت آب شركت آب و فاضلاب كشور، آب این مناطق حتی برای شست و شو هم مناسب نبود.
وی در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: اگر شاخص املاح محلول در آب از یك هزار میلی گرم در لیتر افزایش پیدا كند، طعم و مزه آب تغییر پیدا می كند و اگر این شاخص از 2 هزار میلی گرم بیشتر شود، دیگر آن آب قابل شرب نیست.
اعظم واقفی افزود: در هفته های اخیر، آب شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق به این مرحله رسید؛ آب این مناطق نه تنها قابل شرب نبود بلكه برای مصارف بهداشتی و شست و شو هم قابل استفاده نبود.
وی با اشاره به اینكه هر كدام از ما در منطقه ای كه زندگی می نماییم به طعم آب آن منطقه عادت كرده ایم، اضافه كرد: در شرایط عادی هم اگر یك فرد از تهران به جنوب خوزستان سفر كند، لب شور بودن آب را احساس می كند.
مدیر نظارت بر بهداشت آب شركت آب و فاضلاب كشور از اجرای طرح هایی برای بهبود كیفیت آب خوزستان اطلاع داد و تصریح كرد: هم اكنون كیفیت آب جنوب خوزستان نسبت به هفته های گذشته بهبود پیدا كرده و تا روزهای آینده بهتر هم خواهد شد.
«فرهام كركانی» مدیركل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور هم در مورد طرح های این شركت برای بهبود كیفیت آب در مناطق جنوبی استان خوزستان به ایرنا اظهار داشت: سه طرح برای رفع شوری آب شهرهای خرمشهر، آبادان، شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق اجرا شده است.
وی ادامه داد: اولین اقدام، احداث سد خاكی بنام «مارِد» روی رودخانه كارون است كه از پس روی آب شور دریا به رودخانه ها جلوگیری كند.
كركانی، دومین اقدام آبفا در این زمینه را افزایش سهم این مناطق از خط نخست طرح غدیر ذكر كرد و اظهار داشت: مقدار آب تحویلی به آبادان بیش از 2 برابر شده و از 50 هزار متر مكعب در روز به 108 هزار متر مكعب رسیده است.
به گفته مدیركل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور ظرفیت تحویل آب به خرمشهر هم از خط نخست طرح غدیر از 50 هزار متر مكعب در روز به 74 هزار متر مكعب افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه این طرح اجرایی شده است، اظهار داشت: سومین طرح آبفا، اجرای خط دوم طرح غدیر و تامین آب مناطق جنوب استان خوزستان از سد كرخه است.
كركانی آب سد كرخه نسبت به رودخانه های بهمن شیر و اروند رود از كیفیت بیشتری برخوردار می باشد.
وی با تاكید بر اینكه با اجرای این طرح، كیفیت و كمیت آب مناطق جنوب خوزستان پایدار می شود، تصریح كرد: اجرای این طرح با سرعت در حال اجراست به صورتی كه در 10 ماه گذشته، 86 كیلومتر لوله گذاری شده است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور اضافه كرد: بر مبنای پیش بینی ها، این طرح تا پانزدهم تیرماه تكمیل می گردد.
وی اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح، تحویل آب از طرح غدیر به شهر آبادان از 108 هزار متر مكعب در روز به 120 هزار متر مكعب و تحویل آب به شهر خرمشهر از 74 هزار متر مكعب در روز به 100 هزار متر مكعب در روز می رسد.
كركانی اضافه كرد: تحویل آب از خط دوم طرح غدیر به شهرهای شادگان، دارخوین و روستاهای این مناطق هم به همین نسبت افزایش خواهد یافت.
اقتصام**9189**2025


1397/04/11
22:20:08
5.0 / 5
4618
تگهای خبر: آب , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک