آتش سوزی و فرار وحوش از پارك ملی گلستان

آتش سوزی و فرار وحوش از پارك ملی گلستان خرید و فروش حیوان خانگی: گرگان - آتش سوزی هفته گذشته در مناطق جنگلی و مرتعی پارك ملی گلستان علاوه بر خسارت به حدود 300 هكتار از این عرصه های ارزشمند، سبب فرار گونه های مختلف حیوانی از منطقه شد كه در این بین مشاهده یك قلاده یوزپلنگ همراه با توله هایش گزارش شده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، این مورد از آنجایی حائز اهمیت بیشتر است كه برخی اطلاعات واصله از مشاهده چند قلاده یوزپلنگ در حوزه استحفاظی اداره كل محیط زیست استان سمنان حكایت دارد موضوعی كه هنوز صحت آن قطعی نشده است.
گفته می گردد شماری از وحوش، خزندگان و جوندگان بر اثر شعله های آتش تلف شدند كه در میان آن ها توله های گراز، روباه و انواع مار و جوندگان دیده می گردد.
برخی فعالان و نهادهای علاقه مند به محیط زیست از تلف شدن گونه های مختلف جانوری در جریان آتش سوزی اخیر پارك ملی گلستان ابراز نگرانی كردند.
در جریان آتش سوزی دوشنبه گذشته پارك ملی گلستان گستره زیادی از جنگل های هیركانی طعمه حریق شد كه تا این لحظه آمار دقیق و قطعی از خسارات وارده گزارش نشده است.
در عین حال برخی منابع سطح آتش سوزی اخیر در پارك ملی گلستان را 140 هكتار عنوان می كنند كه از این میزان 100 هكتار مرتع و 40 هكتار جنگل نابود شده است.
نیروهای عمل كننده در اطفای حریق پارك ملی گلستان هم از سوختگی شدید برخی وحوش و سر و صدای سوزناك آن ها سخن گفته و ابراز داشتند: وحوش با بدترین وضعیت تلف شده اند و صحنه های دلخراشی را به وجود آورده اند.
جواد كمالی یكی از نیروهای عمل كننده در زمینه مهار آتش جنگل گلستان به ایرنا اظهار داشت: نیروهای عمل كننده برای التیام یا جلوگیری از تلف شدن وحوش، خزندگان و جوندگان نتوانستند كاری انجام دهند چراكه زبانه های آتش حتی جان نیروهای عمل كننده را در معرض خطر قرار داده بود.
محسن جمالی یك فعال محیط زیستی هم به ایرنا اظهار داشت: تشكل های حامی طبیعت و حیات وحش از تلف شدن گونه های جانوری بخصوص موارد نادر و حمایت شده در پارك ملی گلستان نگران هستند.
وی تصریح كرد: تابحال هیچ گونه آماری از خسارات و تلفات آتش سوزی پارك ملی گلستان منتشر نشده كه سبب تشدید نگرانی حامیان محیط زیست و حیات وحش شده است.
پیش از این امیر عبدوس مدیركل محیط زیست استان گلستان گفته بود به محض مهار آتش در مورد خسارات و تلفات وارده اطلاع رسانی خواهد نمود.
خبرنگار ایرنا كوشش كرد در تماس تلفنی با مدیركل محیط زیست گلستان كه مدیریت متمركز پارك ملی گلستان را هم عهده دار است، دلیل خلف وعده این مسوول را جویا شود كه عبدوس حاضر به گفتگو نشد.
پارك ملی گلستان قدیمی ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم نظیر برای حیات وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری همچون نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و بنابراین بعنوان ذخیره گاه زیست كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
تنوع زیستی این پارك حتی فراتر از برخی كشورهای اروپایی است كه صدها برابر این پارك وسعت دارند.
پارك ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوكا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و بخصوص به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.
گلستان در سال 1354 اولین پارك ملی ایران شد كه در لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان یكی از 50 ذخیره گاه زیست محیطی كره زمین به ثبت رسیده است.
بیشتر گستره پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی هم در استان سمنان قرار دارد.


1397/04/17
13:42:33
5.0 / 5
4945
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک