كمبود نیرو، چالش اصلی محیط زیست اسفراین

كمبود نیرو، چالش اصلی محیط زیست اسفراین خرید و فروش حیوان خانگی: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین اظهار داشت: كمبود نیرو چالش اصلی محیط زیست اسفراین است.


«روح الله لایق» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه شمار نیروی فعال در محیط زیست اسفراین به مراتب كمتر از استاندارد جهانی است، اظهار نمود: با عنایت به استانداردهای جهانی به ازای هر ۳۰۰۰ هزار هكتار مناطق دشتی و به ازای هر ۱۵۰۰ هكتار در مناطق كوهستانی یك نیرو لازم است این در شرایطی است كه در شهرستان اسفراین ۶۰۰۰ هكتار مناطق دشتی و حدود ۴۲ هزار هكتار مناطق كوهستانی تحت حفاظت وجود دارد كه محیط بان ها باید به صورت شیفتی فعالیت كنند.
به گفته وی، در مناطق حفاظت شده این شهرستان ۶۶ نیرو فعالیت می نمایند.
وی در رابطه وضعیت دو پارك ملی سالوك و ساریگل در این شهرستان، تصریح كرد: این دو پارك در سطح كشور به دلیل تنوع و تراكم از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و حفظ بقایای جانوری جزو برنامه های همیشگی ما است اما در كنار آن مطالعات علمی با همكاری نهادهای پژوهشی در حال انجام می باشد تا بتوان همه مراحل چرخه حیات این جانوران را شناسایی و عناصر مورد نیاز برای زیست و بقا آن ها را فراهم نمود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین اضافه كرد: بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی و ۱۰۰ گونه جانوری در دو منطقه سالوك و ساریگل وجود دارد كه مساحت ساریگل ۲۸ هزار هكتار و مساحت سالوك ۲۰ هزار هكتار است.
وی تصریح كرد: در شهرستان اسفراین از مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست دو پارك ملی و منطقه حفاظت شده وجود دارد و چند منطقه شكار ممنوع هم به آن اضافه شده است.
لایق در مورد وضعیت امكانات استفاده شده در مناطق تحت حفاظت شهرستان اظهار داشت: چون بیشتر مناطق تحت پوشش این شهرستان كوهستانی است استفاده از دوربین مناسب نمی باشد و بیشتر امكانات فرسوده می باشند.
وی با اشاره به این كه شمار شكار در این مناطق كاهش پیدا كرده است، اظهار نمود: مهم ترین بحران طبیعی كه با آن روبرو هستیم خشكسالی است كه آتش سوزی، بیماری و... را به دنبال دارد و با قرار دادن تانكرهای آب در آبشخورهای سیار و تهیه علوفه خویش را برای این بحران ها آماده نماییم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین خاطرنشان كرد: برای كاهش بیماری با اداره دامپزشكی ارتباط برقرار شده است، چون یكی از طریق های انتشار بیماری دام های اهلی هستند و با همكاری اداره كل دامپزشكی تقریباً همه دام ها واكسینه شده اند.


1397/04/30
19:11:28
5.0 / 5
4442
تگهای خبر: آب , بیماری , پزشك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک