پرچمداران صیانت از گنج حیات

پرچمداران صیانت از گنج حیات خرید و فروش حیوان خانگی: تهران-محیط بانان پرچمداران صیانت از گنج حیات هستند كه ضرباهنگ گام های محكم و استوارشان دل عاشقان طبیعت را گرم نگه می دارد.


هر ساله در روز ولادت امام رضا ( ع ) زحمات محیط بانان كه پاسداران بی ادعای عرصه طبیعت هستند پاس داشته می شود؛ امسال هم در جوار بارگاه امام مهربانی ها از 66 محیط بان نمونه تجلیل می گردد.
محیط بانان همواره ضامن آهو را الگو و پشتوانه خود قرار داده ودر سختی ها و مشكلات به او توسل می جویند و در حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی از كسی ابائی ندارند.بی شك اینان با در دل داشتن عشق امام رضا (ع) سربازان سبز پوش ضامن آهو هستند.
عشق و علاقه در این حرفه حرف اول را می زند؛ چون كه دوری از خانواده، كار در شرایط سخت، احتمال درگیری با شكارچیان، خطر مرگ و صدمه دیدگی می تواند سبب شود این سربازان بی نشان عرصه طبیعت شغل خویش را رها كرده و عطای آن را لقایش ببخشند اما آنها هنوز هم لباس خاكی محیط بانی را از هر لباسی برازنده تر می دانند.
محیط بان حافظان مخلوقاتی هستند كه زبانی برای شكایت ندارند؛ تابحال بیش از ۱۲۰ محیط بان در راه حفاظت از محیط زیست كشور شهید شده اند این در شرایطی است كه كل آمار محیط بانان كشور ۲۵۰۰ نفر است. همینطور 150 محیط بان مجروح و جانباز شدند.
11 درصد از خاك كشور جزو مناطق حفاظت شده به حساب می آید كه وظیفه حفاظت از آنها بر عهده حدود سه هزار محیط بانی است كه شبانه روز در كوه ها، دشت ها و جنگل ها به گشت زنی مشغول هستند.
در آمار جهانی برای حفاظت از عرصه های طبیعی، برای هر ۱۰۰۰ هكتار یك محیط بان در نظر گرفته شده است در حالیكه این مقدار در ایران برای بیش از ۱۲ هزار هكتار، یك محیط بان با حداقل تجهیزات و امكانات است كه نشان از سختی كار این سبزپوشان بی ادعا عرصه طبیعت است.
محیط بانان در زمان خدمت 18 روز كار و 12 روز در استراحت به سر می برند و مدتی كه در مناطق در حال گشت زنی هستند خاطرات تلخ و شیرین و زیادی دارند.
هم صحبتی با محیط بانانی كه عمرشان را در طبیعت گذرانده و گاه جانشان را برای نجات گونه های وحش به خطر انداخته اند، خالی از صفا نیست؛ «حسن قاضی نژاد» یكی از این حافظان گمنام عرصه طبیعت در گفت وگو با خبرنگار محیط زیست ایرنا از خاطرات تلخ و شیرین دوران كاری اش می گوید.
قاضی نژاد كه اكنون بعنوان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان مشغول انجام وظیفه است اعتقاد دارد، بودن در شغل محیط بانی عشق، علاقه و از خود گذشتگی می خواهد چونكه شغل پولسازی نیست و اگر با هدف پولدار شدن وارد آن شوی دوام نخواهی آورد.
وی با اشاره به اینكه این شغل در كنار سختی ها، شیرینی های خویش را هم دارد به یاد می آورد روزی را كه در پارك ملی توران در كنار «كومه» خود چهار قلاده یوزپلنگ را می بیند كه از ذوق و شوق دیدن این حیوان در خطر انقراض خستگی گشت زنی از یاد و تنش بیرون می رود.
قاضی نژاد همینطور از تلخ ترین خاطراتش كه برای «علیرضا ابراهیمی» محیط بان منطقه شكار ممنوع «خنار» كه به دلیل خستگی در 200 متری پاسگاه تصادف كرد و جان خویش را از دست داد تعریف كرد و اظهار داشت: وی را دو روز پیش از حادثه دیده بودم از این رو تحمل نبودنش بسیار دردناك بود.
وی افزود: شرایط سخت، كار كردن افراد را از پا می اندازد اما با تمام اینها محیط بانان با عشق و بدون احساس خستگی شبانه روز در حفاظت از عرصه های طبیعی و حیات وحش موجود در آن تلاش می كنند.
این محیط بان اضافه كرد: وقتی محیط بانی از گرمسار حركت می كند تا به پاسگاه سفیدآب برسد حدود 130 تا 140 كیلومتر بی وقفه سوار بر موتور است و در این فاصله هیچ انسانی را نمی بیند و فقط خود، طبیعت و خدای خودش است، در واقع همان علاقه است كه سبب می گردد در چنین شرایطی و دور از خانواده كار كند.
قاضی نژاد با اشاره به سختی های دوری از خانواده تصریح كرد: اگر برای خانواده محیط بانی اتفاقی بیفتد با عنایت به اینكه تلفن همراه هم آنتن نمی دهد، تا به خانه برنگردد خبردار نمی شود؛ حتی گاهی اوقات به دلیل رعد و برق و اینگونه حوادث طبیعی ارتباط بی سیمی هم قطع می گردد و در این شرایط فقط خدا می داند كه آن محیط بان در چه شرایطی قرار دارد.
این محیط بان كه اكنون 12 سال سابقه كار دارد از خاطراتش در منطقه حفاظت شده « پرور» در جنگل «رودبارك» می گوید كه 14 مَرال را با هم دیده است؛ درست زمانی كه می گفتند مرال در این جنگل از بین رفته و دیگر چیزی باقی نمانده است.
قاضی زاده درباره حقوق و مزایای اندك محیط بانان اظهار داشت: حقوقی كه یك محیط بان دریافت می كند نسبت به كاری كه انجام می دهد هیچ سنخیتی ندارد؛ بالاترین سقف حقوقی یك محیط بان دو میلیون و 500 هزار تومان است كه با عنایت به سختی كار و دوری از خانواده رقمی نیست.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به اقدمات خوب صورت گرفته برای محیط بانان مانند قانونمند شدن حمل سلاح توسط محیط بانان تصریح كرد: با اینكه درجه محیط بانان ساماندهی شده است اما حقوق درجات خویش را دریافت نمی كنند.
وی افزود: همینطور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور اعلام نموده كه برای یگان حفاظت ردیف بودجه مستقل در نظر گرفته شده كه اتفاق خیلی خوب و امیدوار كننده ای است.
این محیط بان با اشاره به تعداد كم محیط بان نسبت به وسعت مناطق حفاظت شده در كشور اظهار داشت: اگر قرار باشد با این تعداد كم نیرو مردم همكاری نكنند به نظر می آید چهار تا پنج سال آینده اثری از محیط زیست ایران باقی نماند، باید شعار 80 میلیون محیط بان تحقق یابد و همه خویش را در مقابل محیط زیست مسوول بدانند، در این میان سازمان های مردم نهاد هم می توانند نقش مهمی ایفا كنند.
وی تصریح كرد: حیات وحش امانت مردم در دست محیط بانان است و از این امانت تا پای جان حفاظت می نماییم، هیچ فردی به خودش اجازه نمی دهد خیانت كند چونكه عقیده داریم كه نان حیات وحش را می خوریم و به شكلی بودن آنها سبب می گردد تا محیط زیست و محیط بان باشد.

*** محیط بانان در جوار ضامن آهو
علاوه بر اینكه در قانون اساسی بر حفظ محیط زیست تاكید گردیده است در دین مبین اسلام كه دین مهربانی و رافت است هم تاكید شده تا با حیوانات و طبیعت مهربان باشیم؛ بر این اساس روز ولادت امام رضا ( ع ) در ایران روز ملی محیط بان نامگذاری شده است. روز ملی محیط بان از آنجائیكه برپایه سال هجری قمری است، در تقویم خورشیدی، تاریخ یكسان سالیانه ندارد.
سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: امسال همایش ملی تجلیل از محیط بانان برگزیده با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز دوم مرداد ماه در مشهد مقدس و در جوار امام هشتم ( ع ) برگزار می گردد.
وی اضافه كرد: مراسم تكریم از محیط بانان هر ساله در یكی از استان های كشور برگزار می گردد كه امسال در جوار امام رضا خواهد بود و ضامن آهو میزبان سربازان محیط زیست كشور است.
محبت خانی افزود: مقرر است در این روز از 66 محیط بان تجلیل شود، همینطور از این تعداد سه محیط بان بعنوان محیط بانان نمونه معرفی خواهند شد كه نشان خدمت دریافت می كنند.
وی اضافه كرد: همینطور مقرر است از یك خانواده به نمایندگی از خانواده 120 محیط بان شهید و یك خانواده جانباز به نمایندگی از تمام محیط بانان جانبار تقدیر شود.

*** استخدام 300 محیط بان در سالجاری
بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست یك وظیفه همگانی است اما در این میان قشری شكل گرفته كه برای حفاظت از این عرصه های طبیعی از جان خود مایه می گذارد و آن محیط بانان هستند كه با كمترین حقوق و مزایا جان خویش را كف دست گرفته و با حضور در كوه و دشت و به دور از خانواده از عرصه های طبیعی كشور محافظت می كنند.
در همین راستا فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اعلام نموده كه برای جبران این كمبود درصدد جذب محیط بان در كشور هستیم و در تلاشیم امسال 300 محیط بان را استخدام نماییم. اما عیسی كلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارد كه باید 80 میلیون محیط بان داشته باشیم یعنی هر ایرانی یك محیط بان.
سرهنگ محبت خانی گفته است، محیط بانان دوره های آموزشی خویش را در دانشكده محیط بانی به صورت تخصصی می گذارنند و هر محیط بان چهارسال یكبار ترفیع خواهد گرفت.
وی همینطور خبرهای خوبی برای محیط بانان داشت كه برخوردار شدن خانواده محیط بان شهید از مزایای بنیاد شهید، كوشش برای ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی كشور، تعیین مبلغی برای پرداخت دیه محیط بانان و تعیین ردیف بودجه مستقل برای یگان محیط زیست بعضی از آنها است كه اجرای آنها بطور قطع در روند كاری و معیشتی محیط بانان تاثیر مثبتی خواهد داشت.
علمی 9014**1440


1397/05/02
13:56:41
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: جنگل , حفاظت , حیات وحش , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک