تقابل صنعت و محیط زیست در دامنه نیلكوه

تقابل صنعت و محیط زیست در دامنه نیلكوه خرید و فروش حیوان خانگی: پایگاه تحلیلی خبری گلستان 24 با انتشار مطلبی تحت عنوان كارخانه سیمان چهره طبیعت را مخدوش كرده است، به وضعیت فعالیت و خسارت های آن در منطقه نیلكوه شهرستان گالیكش پرداخت.


گلستان 24 نوشت: كارخانه سیمان كه در دامنه ی نیلكوه شهرستان گالیكش قرار دارد، یكی از بزرگترین كارخانه های تولید سیمان شمال كشور می باشد كه مواد اولیه معدنی خویش را از كوه های اطراف خود تامین می كند.
این كارخانه سیمان كه بدون توجه به آمایش سرزمین در این منطقه سرسبز و زیبا قرار گرفته علاوه بر اینكه زیبایی طبیعت نیلكوه را مخدوش كرده باعث تولید مشكلاتی در جنگلهای اطراف شده است، چون كه با استخراج مواد معدنی از دامنه كوه باعث تغییراتی در منظره آن شده است.
از آنجا كه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعتقاد دارد كه این كارخانه با عنایت به بعضی از چارچوب ها نظیر نصب فیلتر توانسته بهترین كارخانه سر سبز سیمان كشور شناخته شود ولی خیلی از تشكل های محیط زیستی و بعضی از فعالان اجتماعی به فعالیت آن در جنگل اعتراض دارند.
حتی به لحاظ زیست محیطی وجود این كارخانه در بین انبوه جنگل های نیلكوه علت فعالیت های مكرر و برداشت بی رویه مواد معدنی در دامنه كوه خطر ساز است.
به اعتقاد قزلسفلو مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان علت آتش سوزی و نابودی جنگل های شهرستان گالیكش در چند مدت اخیر استفاده پیمانكاران این كارخانه از مواد آتش زا و انفجار بر دامنه كوه بوده است.
با این حال مدیران كارخانه سیمان مدعی هستند كه وجود دستگاههای مدرن فیلتر هوا سبب جلوگیری از آلودگی فضا به دلیل فعالیت های این كارخانه می گردد.
در ادامه مسئولان این كارخانه اعلام نمودند كه تابحال فعالیت های زیادی نظیر كاشت 5 هزار اصله نهال در سایت كارخانه و همینطور قرارداد صد میلیون تومانی جهت احیا جنگل با اداره منابع طبیعی شهرستان مینودشت بسته اند.
با این تفاصیل باز هم اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان وجود این كارخانه را علت آتش سوزی های مكرر در جنگل ها دامنه نیلكوه دانسته و نسبت به فعالیت آن در دادگاه اعلام شكایت كرده است.
باید دید كه با عنایت به نظریه كارشناسان محیط زیستی و همین طور فعالان اقتصادی استان گلستان در آینده وضعیت این كارخانه سیمان چه می گردد.
6204/2729


1397/05/03
14:42:35
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: آب , آتش , جنگل , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک