سواحل مكران زیستگاه مناسب پنج گونه لاك پشت دریایی

سواحل مكران زیستگاه مناسب پنج گونه لاك پشت دریایی خرید و فروش حیوان خانگی: چابهار - سواحل شنی و ماسه ای مكران در جنوب سیستان و بلوچستان زیستگاه پنج گونه لاك پشت همچون سبز، نوك عقابی، زیتونی، پشت سرخ و پشت چرمی است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، بیش از 20 نقطه از سواحل ماسه ای چابهار و كنارك همچون گواتر، لیپار، تنگ، كچو، پُشت، كوپان سر و پزم از مهمترین زیستگاه ها و سایت های تخمگذاری لاك پشت ها دریایی بخصوص لاك پشت های سبز هستند.
لاك پشت های دریایی از موجودات در معرض انقراض جهانی و جزو فهرست گونه های حفاظت شده «IUCN» هستند كه برای چرخه حیات دریا بسیار مفید بحساب می آیند.
اغلب گونه های لاك پشت سبز و گاها لاك پشت منقار عقابی بیشتر مراحل زندگی خود شامل تولید مثل(جفت گیری و تخمگذاری) و تغذیه را در مناطق ساحلی دریای عمان سپری می كنند.
جمعیت قابل توجهی از لاك پشت های سبز در محدوده آبهای ایران زیست می كنند كه زادآوری این گونه دوزیستان خزنده بیشتر در سواحل شهرستان های چابهار و كنارك اتفاق می افتد.
طول لاك این گونه دوزیستان خزنده به 110 سانتی متر می رسد و از نظر طبقه بندی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست «IUCN» جزو گونه های در حال انقراض به شمار می آید.
لاك پشت ها برای زیست بوم مفید بوده و بعنوان موجودات پاك كننده محیط زیست دریا محسوب می شوند كه آلودگی های سواحل را از بین می برند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: تخم گذاری و تولد نوزاد لاك پشت های دریایی زیبایی خاصی به طبیعت و محیط زیست سواحل چابهار و كنارك بخشیده است.
اشرف علی حسینی اضافه كرد: لاك پشت ها با خوردن برخی گونه های دریایی همچون عروس دریایی، جمعیت رو به افزایش آنها را كنترل می كنند.
وی اظهار داشت: فصل لانه گزینی و تخم گذاری این نوع لاك پشت از اوایل تابستان آغاز و تا اواخر پاییز ادامه دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار بیان كرد: طول عمر لاك پشت سبز 40 تا 50 سال و اندازه بالغ آن 80 تا 150 سانتیمتر است.
وی اظهار داشت: هر لاك پشت سبز حداكثر 100 تخم می گذارد اما تنها 2 درصد از تخمها به بلوغ رسیده و شانس زندگی پیدا می كنند.
حسینی اضافه كرد: كارشناسان محیط زیست دریایی مستقر در چابهار با همكاری همیاران و دوستداران محیط زیست نوزادهای تازه متولد شده لاك پشت ها را بعد از مراقبت و حفاظت برای ادامه زیست در دریا رها سازی می كنند.
وی تصریح كرد: لاك پشت سبز با داشتن رنگ سیاه یا زیتونی مایل به قهوه ای تیره دارای سر كوچك بعنوان موجود طبیعی پاك كننده زیست بوم و آلودگی دریا شناخته می شود.
حسینی تخریب لانه های تخم گذاری لاك پشت ها توسط سگ سانان و برداشت تخم ها توسط افراد سودجو را همچون مشكلات مهم در حوزه نگهداری، حفاظت و كم شدن جمعیت این گونه با ارزش عنوان نمود و اضافه كرد: لاك پشت ها برای زیست بوم بسیار مفید هستند و تاثیر بسیار زیادی برای جلوگیری از آلودگی های سواحل دارند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا شهرستان چابهار از شمال به شهرستان های نیكشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به كشور پاكستان، از جنوب به دریای عمان(مكران) و از غرب به شهر كنارك متصل است.
چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكیل شده است.
3043**3213


1397/05/08
22:19:47
5.0 / 5
5279
تگهای خبر: آلودگی , انقراض , حفاظت , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک