رییس مركز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی:

میزان تخم میگوی آب شور در دریاچه ارومیه كاهش پیدا كرد

میزان تخم میگوی آب شور در دریاچه ارومیه كاهش پیدا كرد خرید و فروش حیوان خانگی: ارومیه - رییس مركز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی كشور با اشاره به اینكه شوری آب دریاچه ارومیه به حالت اشباع رسیده، اظهار داشت: میزان سیست(تخم) آرتمیا در این دریاچه به صورت چشمگیر كاهش یافته و به 0.1 عدد در هر لیتر رسیده است.


علی نكوئی فر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این میزان حدود 30 روز قبل بیش از 19 عدد در هر لیتر بود اما به علت كاهش آب دریاچه بر اثر تبخیر و افزایش شوری آن كاهش یافته است.
وی در مورد تعداد سیست های موجود در 2 ایستگاه 'آق گنبد' و 'زنبیل'، بیان كرد: تعداد سیست های ایستگاه زنبیل در نیمه دوم تیرماه 0.65 عدد در لیتر و ایستگاه آق گنبد 0.1 عدد در لیتر بوده است.
وی با بیان اینكه میزان نمك موجود در آب دریاچه ارومیه به بیش از 330 گرم در یك لیتر رسیده است، افزود: آرتمیا تا شوری 220 گرم در هر لیتر می تواند به زیست خود در دریاچه ادامه دهد و در وضعیت فعلی امكان حیات برای آرتمیای بالغ وجود ندارد.
وی همینطور با بیان اینكه بانك سیست آرتمیای كشور تا آخر سال جاری راه اندازی می شود، اظهار داشت: 50 درصد از فرآیند احداث این بانك به اتمام رسیده است.
نكوئی همینطور به راه اندازی بانك سیست 'آرتمیا اورمیانا' هم اشاره نمود و اضافه كرد: هدف از طریق اندازی بانك سیست و ژن آرتمیا یا میگوی آب شور حفظ ذخایر ژنتیكی و تحقیقاتی این آبزی است و در صورت راه اندازی آنها امكان ذخیره ژنتیكی آرتمیای كشور و دیگر كشورهای منطقه فراهم می گردد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، آرتمیا یا میگوی آب شور، موجود ظریف و كوچكی از رده سخت پوستان بوده كه به زندگی در آب های شور عادت كرده اما طی یك ماه گذشته به علت بالا رفتن غلظت نمك، شرایط ایده آل برای حیات در دریاچه ارومیه را از دست داده است.
آرتمیا در صورت تولید انبوه می تواند باعث تولید صنایع تبدیلی برای بسته و شركت های تجاری برای صادرات آن در منطقه شود.
3214/3072


1397/05/10
15:03:25
5.0 / 5
4863
تگهای خبر: آب , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک