آن روی سكه كشت های نایلونی

آن روی سكه كشت های نایلونی خرید و فروش حیوان خانگی: قزوین - رها سازی پلاستیك در زمین های كشاورزی مربوط به كشت های نایلونی كه طی سال های اخیر رواج پیدا كرده با مخاطرات جدی برای محیط زیست، آب، خاك و هوا همراه می باشد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، هرچند بهره گیری از پلاستیك در كشت محصولات جالیزی و سبزی و صیفی جات مزایای كوتاه مدتی چون بهبود عملكرد و تولید بیشتر و حتی صرفه جویی در آب را بدنبال دارد اما به نظر می آید اگر به شكل درستی از آن استفاده نشود مخاطرات آن از مزایایش بیشتر است.
افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف آب را می توان با روش های دیگری هم همچون استفاده از سیستم های نوین آبیاری و تولید گلخانه دنبال و پیگیری كرد اما باید توجه داشت رهاسازی پلاستیك در كشت نایلونی صدمات جبران ناپذیری به آب و خاك وارد می سازد.
اجاره ای بودن زمین های كشاورزی، زمان بر و هزینه بر بودن جمع آوری پلاستیك سبب شده تا در كشت های نایلونی معمولا پلاستیك های استفاده شده در دل خاك باقی بمانند و اقدامی برای جمع آوری آنها صورت نگیرد.
با توجه به مخاطرات زیست محیطی این نوع كشت، كارگروه پسماند قزوین سال قبل ممنوعیت این كشت را به تصویب رساند اما با این وجود هنوز شاهد استفاده از پلاستیك در كشت بعضی محصولات كشاورزی استان هستیم.

**استفاده از پلاستیك در 4800 هكتار از اراضی كشاورزی قزوین
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی قزوین در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در سال زراعی جاری حدود 11 هزار و 600 هكتار از اراضی استان به كشت سبزیجات شامل هشت هزار و 170 هكتار سبزی و صیفی جات و سه هزار و 526 هكتار محصولات جالیزی اختصاص پیدا كرد كه از این رقم برای كشت در سطح چهار هزار و 800 هكتار زمین از پلاستیك استفاده شده است.
فرزاد خوش اخلاق به مزایای استفاده از پلاستیك در كشت سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی اشاره نمود و اضافه كرد: پلاستیك مانع تبخیر آب شده و در واقع به صرفه جویی در مصرف آب منجر می گردد و محیط ریشه را گرم تر می كند در نتیجه در سطح خاك جوانه سازی بیشتری صورت می گیرد كه باعث تولید بیشتر محصول و عملكرد بالای آن خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه استفاده از پلاستیك حین كشت باعث زودتر رسیدن محصول و برداشت آن می شود، تصریح كرد: همین مبحث سبب شده تا كشاورزان در چینش اول محصول خویش را زودتر روانه بازار و با قیمت خوبی عرضه نموده و درآمد قابل توجهی را نصیب خود كنند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی قزوین همینطور اظهار داشت: كاركرد دیگر پلاستیك در كشت سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی كمك به حذف علف های زاید و هرز است.
وی تصریح كرد: این پلاستیك ها همینطور نقش عایق را بازی می كنند و اگر هوا سرد باشد در مقابل آن از گیاه محافظت می كنند.
خوش اخلاق همینطور به استفاده از پلاستیك در كشت سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی اشاره نمود و اظهار داشت: اگر نسبت به جمع آوری پلاستیك بعد از آخر برداشت اقدام نشود شاهد آلودگی زیست محیطی در سطح اراضی خواهیم بود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی قزوین با اشاره به اینكه تجزیه پلاستیك در خاك به صدها سال زمان نیازمند است، اضافه كرد: باقی ماندن پلاستیك در خاك همینطور برخی اوقات مانع فعالیت ادوات و ماشین آلات كشاورزی می گردد.
وی تصریح كرد: رهاسازی پلاستیك در زمین های كشاورزی مانع شخم زنی مناسب در كشت دوره بعد شده و اگر روش كشت بعد غرقابی باشد مشكلات زیادی را هم به وجود می آورد.

** معضل رهاسازی پلاستیك در اراضی اجاره ای
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی قزوین با اشاره به اینكه معضل رهاسازی پلاستیك بیشتر در اراضی اجاره ای به چشم می خورد، تصریح كرد: جمع آوری پلاستیك هایی كه برای كشت محصول از آنها استفاده شده مستلزم وقت و هزینه است به همین خاطر معمولا در زمین های كشاورزی كه اجاره شده اند شاهد رها سازی پلاستیك و عدم جمع آوری آنها هستیم.
وی تصریح كرد: می توان با انعقاد قرارداد، بهره بردارانی كه بعنوان مستاجر زمین كشاورزی را از موجر دریافت می كنند را ملزم ساخت تا در صورت استفاده از پلاستیك در كشت محصول، در انتها برداشت و هنگام تحویل زمین آنها را جمع آوری كنند.
خوش اخلاق در ادامه با اشاره به خرید یك دستگاه پلاستیك جمع كن توسط سازمان جهاد كشاورزی، تصریح كرد: این دستگاه را حدود 3 سال قبل خریداری نموده و در اختیار بهره برداران بخش كشاورزی در شهرستان بویین زهرا قرار دادیم.
وی تصریح كرد: طریقه استفاده از این دستگاه را هم كه روزانه قادر به برداشت و جمع آوری پلاستیك از سطح 10 هكتار زمین است را به كشاورزان بویین زهرایی آموزش داده ایم.
این مسئول اظهار داشت: با این وجود با عنایت به قیمت بالای این دستگاه و اینكه مشابه داخلی ندارد سبب شده تا این دستگاه و فناوری مربوط به آن كه برای جمع آوری پلاستیك در اراضی كشاورزی استفاده می گردد در اختیار همه كشاورزان استان قرار نگیرد.

** كشت نامناسب نایلونی از مخاطرات جدید محیط زیست
مدیركل حفاظت محیط زیست استان قزوین هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كشت نامناسب نایلونی را باید از مخاطرات جدید زیست محیطی دانست چون كه در این روش پلاستیك های به كار رفته در حین كشت جمع آوری نشده و در خاك مدفون باقی می مانند.
حسن پسندیده با اشاره به اینكه در دهه های اخیر استفاده از پلاستیك به طرز چشم گیری در دنیا افزایش پیدا كرده است و این مورد به حوزه كشت محصولات كشاورزی هم ورود پیدا كرده است، اضافه كرد: مصرف بیش از حد پلاستیك و رهاسازی آن در محیط از چالش های مهم زیست محیطی در دنیا به حساب می آید.
این مسئول اظهار داشت: بهره گیری از پلاستیك برای كشت محصولات كشاورزی در نواحی گرم وخشك هرچند در صرفه جویی آب كمك می نماید اما در اصل قاتل خاموش محیط زیست به حساب می آید چونكه پلاستیك در خاك باقی می ماند، به شكل عایق عمل می كند و مانع تنفس طبیعی خاك خواهد شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست قزوین اظهار داشت: برای تجزیه پلاستیك های باقی مانده در خاك بین 300 تا 500 سال زمان نیاز است و به علت شیمیایی بودن این مواد اثرات نامطلوبی را بر گیاهان و جانوران به دنبال دارد و حتی گاهی اوقات منجر به سمی شدن خاك می گردد.
پسندیده اظهار داشت: علاوه بر آلودگی های آب و خاك و تاثیر منفی كه رهاسازی پلاستیك بر كیفیت این 2 باقی می گذارد باید به آلودگی هوا هم اشاره نماییم چون كه مشتقات نفتی پلاستیك جذب خاك شده و در هنگام وزش باد آنها را تبدیل به ریزگرد می كند.

**7300 هكتار از زمین های كشاورزی قزوین گرفتار معضل پلاستیك
مدیركل حفاظت محیط زیست قزوین همینطور اظهار داشت: برپایه بررسی های به عمل آمده در هفت هزار و 300 هكتار از اراضی كشاورزی استان از كشت نایلونی استفاده می گردد كه در بسیاری اوقات شاهد برداشت و جمع آوری پلاستیك های به كارگیری شده در آنها نیستیم.
پسندیده تصریح كرد: با پیگیری های اداره كل محیط زیست قزوین تلاش های زیادی برای جلوگیری از مخاطرات زیست محیطی ناشی از استفاده نامناسب از پلاستیك داشته ایم كه یكی از آنها در زمینه كشت های نایلونی بوده است.
وی همینطور اظهار داشت: بر مبنای بررسی های به عمل آمده دستگاه فعلی جمع آوری پلاستیك از اراضی كشاورزی از راندمان مناسبی برخوردار نیست و عملا كارایی لازم را ندارد.

**ممنوعیت كشت نایلونی در اراضی كشاورزی استان قزوین
مدیركل حفاظت محیط زیست استان قزوین اظهار داشت: در سال قبل ممنوعیت استفاده از كشت نایلونی در استان در كارگروه پسماند مورد بحث و رسیدگی قرار گرفت و این موضع مصوب شد تا این مساله با همكاری سازمان جهاد كشاورزی و با استفاده از اعتبارات این سازمان در قالب بسته های تشویقی مورد اجرا قرار بگیرد.
این مسئول اظهار داشت: همینطور مقرر شد با عنایت به اهمیت این مورد با استفاده از فرمانداری ها اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت گیرد.
پسندیده در ادامه اظهار داشت: با عنایت به معضلات استفاده از پلاستیك در كشت محصولات كشاورزی ضرروی است با همكاری دستگاه های ذیربط با استفاده كنندگان از این نوع كشت برخورد قانونی لازم صورت بگیرد و در كنار آن الگوی كشت جدید متناسب با شرایط اقلیمی اجرا شده و از توسعه كشت گلخانه ای هم حمایت های لازم به عمل آورده شود.
3013


1397/05/23
13:04:14
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: آب , آلودگی , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک