تهدید گونه های جانوری با بی مهری به طبیعت

تهدید گونه های جانوری با بی مهری به طبیعت خرید و فروش حیوان خانگی: قزوین - استان قزوین با عنایت به موقعیت جغرافیایی و طبیعی خاص خود از تنوع جانوری كم نظیری برخوردار است، اما بی مهری به طبیعت بعضی از گونه های نادر آن را امروزه در معرض خطر و تهدید قرار داده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، قزوین با وسعت 15 هزار و 821 كیلومتر مربع، همچون استان های كم وسعت كشور به حساب می آید ولی به علت دارا بودن سه چهره كوهستانی، تپه ماهوری و دشتی از تنوع مطلوبی زیستی بالایی برای گونه های جانوری برخوردار بوده و هم اكنون هم بعنوان ویترینی از تنوع گونه های شمال غرب كشور به حساب می آید.
زیستگاه های حیات وحش ارزشمندی در قزوین وجود دارد كه تا پیش از مداخله انسان در آنها، گونه های جانوری موجود در آن نقاط نگرانی بابت ادامه حیات و هم تامین غذا نداشتند اما با ورود انسان ها به طبیعت، عرصه برای ادامه زندگی آنها تنگ و تنگ تر شد تا جایی كه روز به روز شاهد نابودی و حتی خطر انقراض برخی از گونه های جانوری هستیم.

** 19 گونه جانوری استان قزوین در معرض انقراض است
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست استان قزوین اظهار داشت: هم اكنون و برپایه فهرست سرخ اتحادیه جهانی، 19 گونه جانوری در معرض انقراض و در شرایط صدمه پذیری در منطقه شناسایی شده است.
سیاووش رضا زاده افزود: خروس كولی دشتیدر، پلنگ ایرانی، كركس كوچك، بالابان در معرض خطر انقراض (EN) و گونه های مختلف آهو، كل و بز، قوچ و میش ارمنی، زرده پر، اردك مرمری، عقاب شاهی، هوبره، افعی زنجانی، لاك پشت مهمیزدار، آگامای سر وزغی ایرانی و سس ماهی در شرایط صدمه پذیر (UV) قرار دارند.
این مسئول افزود: مهمترین علت انقراض و در معرض خطر بودن گونه های جانوری و پرندگان، تخریب زیستگاه های این گونه ها همچون تالاب ها و جنگل ها هستند.
رضازاده در ادامه نماد تنوع زیستی استان قزوین را پرنده هما دانست و خاطرنشان كرد: تمركز حیات وحش بیشتر در مناطقی است كه تحت مدیریت اداره كل حفاظت محیط زیست استان قرار دارند.
به گفته این مسئول، هم اكنون سه منطقه حفاظت شده باشگل، الموت و طارم سفلی و چهار منطقه شكار ممنوع شامل رودبار الموت شرقی و غربی، آوج و الله آباد با مساحت 459هزار و 184 هكتار مامن حیات وحش در استان قزوین محسوب می شوند.

**جمعیت پستانداران وحشی 30 درصد رشد داشته است
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست استان قزوین هم در این رابطه اظهار داشت: برپایه سرشماری سال گذشته، جمعیت پستانداران شاخص علفخوار (میش و بز وحشی به همراه آهو) در مناطق تحت مدیریت منطقه نسبت به سال 95 حدود 30 درصد رشد داشته است.
به گفته رضازاده، گونه های شاخص جانوری مناطق تحت مدیریت استان كه هم اكنون دارای برنامه حفاظتی هستند شامل پلنگ، خرس قهوه ای، قوچ و میش (گوسفند وحشی)، بز وحشی، آهو، سیاه گوش، گرگ، كفتار، هوبره و اغلب پرندگان شكاری با ارزش نظیر بالابان و شاهین هستند.

**تجارت گونه های جانوری و اجزای بدن آنها بزرگترین چالش مدیریت حیات وحش
رییس اداره امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست قزوین، بزرگترین چالش مدیریت حیات وحش كشور و استان را تخریب زیستگاه، شكار غیر قانونی، سلاح های غیرمجاز، زنده گیری و تجارت غیر قانونی گونه های جانوری و اجزای بدن آنها، حضور دام بیش از ظرفیت مراتع در زیستگاه های حیات وحش، خشكسالی و كاهش منابع غذایی و آبی دانست.
این مسئول افزود: نقش مردم، به خصوص جوامع محلی در حفاظت از حیات وحش بسیار مهم و حایز اهمیت بوده و سازمان حفاظت محیط زیست نیر تلاش دارد تا با جبران خسارت های وارد شده توسط حیات وحش به كشاورزان و دامداران و جلب مشاركت آنان در حفاظت از حیات وحش، تعارض موجود را به فرصت حفاظتی تبدیل كند.
رضازاده افزود: به صورت كلی در جهان امروز افزون بر 61 هزار گونه مهره دار داریم كه از این تعداد 9.7 درصد، یعنی حدود 6 هزار گونه در معرض خطر و تهدید انقراض نسل قرار دارند.
وی تصریح كرد: در ایران هم یك هزار و 150 گونه جانوری وحشی مهره دار زیست می كنند كه 7.4 درصد از آنها، یعنی حدود 87 گونه در لیست سرخ IUCN در سال 2017 قرار گرفته اند.
رضازاده خاطرنشان كرد: در بخش مهره داران تابحال 197 گونه پستاندار، 535 گونه پرنده، 227 گونه خزنده، 174 گونه ماهی و 22 گونه دوزیست در كشور شناسایی و ثبت شده كه سهم استان قزوین از گونه های شناسایی شده 66 گونه پستاندار، 187 گونه پرنده و 11 گونه ماهی است.
این مسئول با اشاره به اینكه اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت اخطار داده كه بیش از یك سوم گونه های جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر یا انقراض قرار دارند، تصریح كرد: برپایه گزارش این اتحادیه در مجموع 47 هزار و 677 گونه گیاهی و جانوری وارد فهرست قرمز این اتحادیه شده اند كه از این تعداد 17 هزار و 291 گونه، برابر با 36 درصد با تهدید جدی مواجهند.

**حذف آهو از محیط زیست طبیعی قزوین
معاون پایش و سلامت اداره كل حفاظت محیط زیست قزوین هم در این باره اظهار داشت: هجوم صنایع كوچك و بزرگ و استقرار آنها در عرصه های طبیعی استان، منجر به حذف این گونه جانوری از بخش بزرگی از محیط زیست طبیعی منطقه شده است.
عبدالحسین مظفری افزود: عرصه های دشتی استان طی سال های نه چندان دور پهنه جولان غزال های تیز پا بوده تا جایی كه گزارش های مكتوب دهه های 50 و 60 به گله های بزرگ آهو در دشت افشاریه بوئین زهرا (جنوب شرق تا جنوب غرب استان) اشاره دارد.
وی تصریح كرد: گزارش هایی از حضور آهو در حاشیه 2 رودخانه شاهرود و قزل اوزن طی سال های دهه 40 و 50 و وسعت پراكنش این پستاندار زیبا، نشان از استعداد بالقوه زیستگاه های دشتی و تپه ماهوری استان قزوین داشته است.
به گفته این مسئول، تغییر كاربری اراضی، تولید راه های دسترسی و عبور راه های ارتباطی از مناطق دشتی استان و مهم تر از همه هجوم صنایع بزرگ و كوچك برای استقرار در عرصه های طبیعی، گونه آهو را حذف كرده تا جایی كه هم اكنون و بعد از گذشت سه دهه تنها اداره كل حفاظت محیط زیست استان توانسته تعداد معدودی از آنها را در زیستگاه دشتی منطقه حفاظت شده باشگل مورد حفاظت قرار دهد.
مظفری با اشاره به اینكه بی شك ادامه روند شتاب بخش توسعه صنعتی، راه ها و تغییر كاربری اراضی ها عرصه را بر این گونه تنگ تر خواهد كرد، اضافه كرد: از دیگر عوامل تهدید كننده جمعیت آهوان استان شكار بره ها در فصل زایمان توسط گرگ، سگ های گله و ولگرد در منطقه بوده كه ادامه حیات جمعیت آن را با خطر جدی روبرو كرده است.

**وجود 48 گونه جانوری در محیط زیست قزوین
معاون پایش و سلامت اداره كل حفاظت محیط زیست قزوین افزود: محیط طبیعی و زیستی این استان دارای 48 گونه جانوری از رده پستانداران با 19 خانواده بوده كه راسته جانوری این گونه ها شامل خارپشتان، حشره خواران، خفاش ها، جوندگان، خرگوش ها، گوشتخواران و زوج سمان بوده و پلنگ ایرانی هم همچون گونه جانوری پستاندار در معرض خطر است.
به گفته مظفری، همینطور از گونه های جانوری پستانداران گونه زرده پر، آهو، كل و بز، قوچ و میش ارمنی همچون گونه های صدمه پذیر در مناطق زیستی استان قزوین به شمار می روند.
استان قزوین بین رشته كوه های البرز و زاگرس واقع شده و جلوه زیبایی از طبیعت را در خود به نمایش گذاشته كه مناطق حفاظت شده باشگل، رودبار الموت و طارم سفلی نمونه هایی از این زیبایی های به حساب می آید.
استان قزوین دارای یك منطقه حفاظت شده به نام باشگل در شهرستان تاكستان با 25 هزار و 198 كیلومتر مربع وسعت و 2 منطقه حفاظت شده الموت و طارم سفلی به ترتیب هر یك با وسعت 118 و 49 هزار كیلومتر مربع است.
همچنین دشت الله آباد، منطقه فتح آباد بویین زهرا و منطقه كوهستانی عرشه كوه همگی در استان قزوین قابل تبدیل شدن به منطقه تیراندازی و شكار ممنوع هستند.
3013/8054


1397/06/10
15:59:37
5.0 / 5
5108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک