لك لك ها با دكل های فشار قوی برق كل كل می كنند

لك لك ها با دكل های فشار قوی برق كل كل می كنند خرید و فروش حیوان خانگی: مهاباد- بازگشت دسته جمعی لك لك ها در این فصل به خاطر كاهش تدریجی دما در مناطق شمالی و فراز و فرودهای آنها در این سفر همواره با خطرهایی مانند برخورد با دكل های فشار قوی برق و مزاحمت های انسانی همراه می باشد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا این لك لك های مهاجر كوچ خویش را از مناطق شمالی سیبری شروع كرده و در ادامه مسیر كوچ خود مدتی در تالاب های جنوب آذربایجان غربی برای استراحت و تغذیه توقف می كنند.
هر چند نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست در سال های اخیر سبب شده كه در خیلی از موارد اهالی روستاهای اطراف تالاب ها هیچ مزاحمتی برای این لك لك های مهاجر تولید نكنند اما این سفر آنچنان ایمن نیست و در بعضی موارد اتفاق های ناگواری برای آنها پیش می آید.
مردم این منطقه خاطراتی خوبی از مهاجرت لك لك ها دارند و به جهت اینكه این پرنده هیچ آزار و اذیتی برای شهروندان ندارد، كمتر كسی هم قصد آزار آنها را می كند.
علاوه بر لك لك های مهاجر در خیلی از مناطق جنوب آذربایجان غربی و بخصوص در مناطق روستایی در بالای تیرك های برق و درختان لانه سازی كرده و اهالی روستاهای حاشیه تالاب ها هم با مهربانی با آنها رفتار می كنند و همین امر سبب شده هر سال بر تعداد لك لك های مهاجر افزوده شود.
لك لك ها در این كوچ پاییزه خود به مناطق گرمسیر در عربستان و جده سفر می كنند و به همین خاطر مردمان این دیار به این پرنده مهاجر حاجی لك لك یا حاجی لق لق هم می گویند.
لك لك ها تا حدی توجه مردم این منطقه را به خود جلب كرده كه در سال 1395 یكی از اهالی روستای گابازله از توابع مهاباد به نام 'ارسلان پیروتی' برای نجات جان یك قطعه لك لك گرفتار شده بر روی تیر چراغ برق، وارد عمل شد و بر اثر برق گرفتگی جان خویش را از دست داد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: این لك لك ها مهاجرت خویش را از اواسط شهریور ماه به مناطق جنوبی شروع می كنند و در اواسط اسفند ماه هم با افزایش دما در مناطق جنوبی كوچ معكوس دارند.
فاوق سخنور اضافه كرد: این پرندگان مهاجر به منظور استراحت و تغذیه توقف های كوتاهی در تالاب های جنوب آذربایجان غربی دارند و دوباره سفر خویش را آغاز می كنند.
وی افزود: این پرندگان در ارتفاع پایینی پرواز كرده و در بعضی موارد با دكل های برق برخورد می كنند و جان خویش را از دست می دهند.
وی خاطرنشان كرد: در حادثه چند روز قبل در كوی فجر مهاباد دسته ای از لك لك ها با دكل فشارقوی برق برخورد كرده و تعدادی از آنها زخمی شدند و 6 قطعه هم جان خویش را از دست دادند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا برخورد لك لك ها با این دكل های برق به 2 دلیل سبب تلف شدن آنها می شود؛ اگر این برخورد با سازه فیزیكی دكل باشد، پرنده به علت برهم خوردن تعادل، تولید جراحت و سقوط به پایین جان خویش را از دست می دهد.
از طرف دیگر سیم این دكل ها فاقد عایق بوده و در آنها برق با فشار 20 كیلووات جریان دارد و اگر لك لك ها با آن برخورد كنند، دچار برق گرفتگی می شوند و جان خویش را از دست می دهند.
لازم است تا مسئولان شركت توزیع برق برای این منظور راهكار مناسب پیدا كنند و با نصب علایم اخطار یا حفاظ مخصوص پرندگان مهاجر را از این دكل های مرگ دور نگه دارند.
لك لك، پرنده ای بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست است كه آهسته به پرواز در می آید و در حال پرواز پاها و گردن را به صورت كشیده و اندكی رو به پایین نگه می دارد.
آرام و كند راه می رود، نر و ماده هم شكل هستند و روی درخت ها، صخره ها یا ساختمان ها آشیانه می سازند؛ لك لك ها یك تیره از راستهٔ لك لك سانان هستند كه گونه های مختلفی دارند.
مساحت تالاب های آذربایجان غربی حدود ‎ 604هزار و ‎ 99هكتار تخمین زده می گردد كه بزرگترین آن تالاب پارك ملی دریاچه ارومیه به مساحت ‎ 570هزار و ‎ 473هكتار است.
از ‎ 22سایت كنوانسیون رامسر تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی بابا علی و تالاب های یادگارلو، درگه سنگی و شورگل در محدوده آذربایجان غربی قرار دارد.
3020/3072


1397/06/16
00:49:28
5.0 / 5
4870
تگهای خبر: پرندگان , حفاظت , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک