سهم اثرگذار مردم در احیای دریاچه ارومیه

سهم اثرگذار مردم در احیای دریاچه ارومیه خرید و فروش حیوان خانگی: ارومیه- در حالی نگاه ها برای احیای دریاچه ارومیه به دولت دوخته شده و دولتمردان هم با جدیت به دنبال تحقق وعده های خود هستند، سهم مشاركت های مردمی در احیای نگین آبی آذربایجان حداقل سه برابر مسئولان است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا با وجود تلاش های بازدارنده، همچنان چاه های غیرمجاز به صورت مخفیانه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حفر شده و محصولات پرمصرفی چون چغندرقند و هندوانه كشت می گردد تا اصلی ترین راهكار احیای این زیست بوم یعنی مشاركت محلی مورد بی توجهی قرار گیرد.
بخش قابل توجه مصرف آب بدون شك مربوط به كشاورزی و برداشت آب از چاه های مجاز و 40 هزار چاه غیرمجاز آذربایجان غربی بوده و در كنار اجرای طرح های ستاد احیا دریاچه ارومیه، نقش مشاركت های جوامع محلی در مصرف بهینه آب غیرقابل كتمان است.
بخش كشاورزی آذربایجان در این میان ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ دارا ﺑﻮدن یك میلیون ﻫﮑﺘﺎر اراضی قابل ﮐﺸﺖ ﺑﺎ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻت زراﻋﯽ و ﺑﺎﻏﯽ سهم مهمی در اصلاح الگوی كشت و بهبود عملكرد تولید در مقیاس سطح دارد.
چرایی خشك شدن دریاچه ارومیه از دیدگاه كارشناسان دلایل مختلفی را پیش رو قرار می دهد اما در حقیقت این پیكره آبی زیبا كه آب آن حدود 2 دهه قبل با امواج خروشان و سهمگینش، جاده ها و باغ های پیرامونی را غوطه ور كرده بود، نه در یك روز و یكسال، بلكه در طول 20 سال و در اثر افزایش مصرف آب به این حال و روز افتاده است.
احیای این بستر آبی فروخفته در شمال غرب كشورمان همانند خشك شدنش، نیازمند گذشت زمان و همدلی و همراهی مسئولان و كشاورزان ساكن در حوضه آبریز دریاچه با استفاده از مصرف منطقی و استقرار كشاورزی پایدار می باشد.

** دریاچه ارومیه در عرض 2 سال قابل احیاست
محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینكه همت و مشاركت مردمی راهكار احیای دریاچه ارومیه است، اظهار داشت: اگر كشاورزان و مردم همت كنند، دریاچه ارومیه در 2 سال احیا می گردد.
وی افزود: در بخش كشاورزی حوزه آبریز دریاچه ارومیه پنج تا هفت میلیارد مترمكعب آب مصرف می گردد در حالیكه هفت میلیارد مترمكعب، مصرف آب آشامیدنی كل كشور است.
وی افزود: همه از احیا نشدن دریاچه نقد می كنند و مشكلات را بر روی دوش دولت می اندازند در حالی با یك میلیارد مترمكعب آب می توان تمام زمین های كشاورزی حوضه دریاچه ارومیه را آبیاری كرد.

** ستاد احیا به دنبال فرهنگ سازی است
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی هم با اشاره به اینكه مردم نقش مهمی در احیا دریاچه دارند، اظهار داشت: طرح های فرهنگ سازی با 2 میلیارد و 100 میلیون تومان از محل اعتبارات سال 1396 در حال انجام می باشد.
فرهاد سرخوش افزود: فرهنگ سازی و مدیریت منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از اولویت دولت و ستاد احیاست و با تمهیداتی كه امسال اتخاذ شده، اثربخشی مناسبی خواهد داشت.
وی با اشاره به عملكرد موفق این ستاد در جلوگیری از ادامه روند خشك شدن دریاچه ارومیه، اظهار داشت: اگر اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه و توجه دولت تدبیر و امید نسبت به این دریاچه نبود، نگین آبی آذربایجان در زمان حاضر خشك شده بود.
وی با بیان اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، اظهار داشت: با اجرای طرح های این ستاد دریاچه ارومیه باید ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد اما مشاركت مردم هم در تحقق این هدف اثرگذار است.

** جلب مشاركت مردم هزینه بر و زمان بر است
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم به تمركز پروژه همكاری های مشترك بین المللی بر روی مسایل اجتماعی و كوشش برای جلب مشاركت مردم در جهت احیای دریاچه ارومیه اشاره نمود و اضافه كرد: انجام اینگونه اقدامات كاری خیلی سخت و نیازمند صرف وقت و هزینه بسیار است.
عیسی كلانتری هم وضعیت كنونی دریاچه ارومیه را نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوضه آبریز، سدسازی و برداشت های بی رویه از منابع آبی می داند.

** سمن ها توان اصلاح نگرش مردم را دارند
كارشناس مسایل اجتماعی و فرهنگی اعتقاد دارد كه سمن ها با استفاده از دانش وعلم روز شهروندان را آموزش می دهند، نگرش آنان را اصلاح كرده و با تولید تغییر در باورهای غلط قبلی رفتار درست شهروندان را دنبال می كنند.
هوشنگ عطاپور اضافه كرد: سازمان های مردم نهاد با خدمات داوطلبانه مردم فعالیت می نمایند و سرمایه اجتماعی بالایی دارند بنابراین شهروندان با اعتماد به عملكرد آنها، فرآیند فرهنگ سازی را تسهیل می كنند و اثربخشی را در جامعه می افزایند.
وی افزود: هر جامعه ای كه توانسته است تا ظرفیت سازمان های مردم نهاد را شناسایی كند و آن را به كار بگیرد در ترویج فرهنگ مسوولیت پذیری موفق بوده است.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا پروژه 'همكاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' بر مبنای تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن برای همكاری در زمینه های محیط زیست از سال 2014 شروع شد.
ارتقای سطح اطلاعات و درك جوامع محلی از نقش مهمی كه در استفاده از روش های كشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارد، گسترش كشاورزی پایدار در 130 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف كاهش مصرف آب و نهاده های شیمیایی، بسیج اجتماعی به منظور احیای دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.
این پروژه با اختصاص بودجه چهار میلیون دلاری توسط دولت ژاپن در چهار سال قبل اجرا شده و در حال گسترش است؛ سند فاز پنجم همكاری مشترك برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه 'همكاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' طی اوایل سال جاری به امضا رسید.
3072
گزارش از علیرضا فولادی


1397/06/22
17:08:07
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: آب , حفاظت , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک