رییس سازمان نقشه برداری:

آب دریای خزر یك متر كم شد

آب دریای خزر یك متر كم شد خرید و فروش حیوان خانگی: تهران- رییس سازمان نقشه برداری كشور با بیان اینكه در 10 سال اخیر، ارتفاع آب دریای خزر یك متر كاهش یافته است، اظهار داشت: این میزان كاهش در 2 سال اخیر چهار سانتیمتر بوده كه لزوم توجه به آن را گوشزد می كند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود شفیعی» روز یكشنبه در نشست خبری با مبحث «رونمایی از اولین چارت های بین المللی دریای خزر» در سازمان نقشه برداری كشور اظهار داشت: یكی از ابزارهای تثبیت حاكمیت در پهنای سرزمینی، تهیه نقشه از جانب كارشناسان است.
وی با اشاره به اینكه تابحال 4۱ چارت(نقشه) از دریای خلیج فارس منتشر و اخیرا ۲ چارت دیگر از دریای خزر هم آماده انتشار شده است، اظهار داشت: در گذشته، نقشه خلیج فارس از جانب انگلستان و خزر از جانب روسیه تهیه و استفاده می شد.
به گفته شفیعی، بعد از تهیه چارت ها، شناورهایی كه از دریا عبور می كنند ملزم به استفاده از این چارتها هستند و خود منبع درآمدی برای كشور به حساب می آید.
رییس سازمان نقشه برداری با اشاره به اینكه فروش چارت ها از سال ۲۰۱۷ شروع شده است، اظهار داشت: تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی، 6۳ هزار و ۲۰5 بار چارت دریای عمان و خلیج فارس از این سازمان خریداری شد كه حاصل آن درآمدی 45۰ هزار دلاری بود.
به گفته وی، نیمی از این مبلغ به موسسه «پریمار» تعلق گرفت. این موسسه نقشه های آبی ترسیم شده را استانداردسازی می كند.
«در سال های اخیر هم ۱44 هزار و 5۰4 چارت الكترونیكی فروخته و ۸۲۳ هزار و ۷۲۹ دلار حاصل شد كه سهم ایران، 54۲ هزار دلار بود.»
وی هزینه «هیدروگرافی(نقشه های آبی)» در ایران را ۲ تا 6 میلیارد تومان در سال اعلام نمود و اظهار داشت: تهیه چارت توسط سازمان از نظر فنی هم دستاورد خوبی است چونكه كشورهای محدودی توانایی تهیه چارت از پهنه آبی خود دارند و ما در این زمینه پیشرویم.

** خط مبدا، نكته مهم در كنوانسیون حقوقی دریای خزر
شفیعی در ادامه درباره كنوانسیون حقوقی دریای خزر هم اظهار داشت: این كنوانسیون ۲۱ مردادماه امسال در قزاقستان به امضا رسید كه نكات فنی و حقوقی مهمی داشت كه سازمان نقشه برداری در این زمینه نظرات خویش را به وزارت خارجه اعلام نمود.
وی اضافه كرد: مهمترین نكته در این كنوانسیون «خط مبدا» بوده كه بر اساس منفی ۲۸ متر است؛ این خط برپایه نقشه های كشور روسیه تعیین شده كه با نقشه های ترسیمی در ایران، نیم تا یك متر اختلاف دارد.
رییس سازمان نقشه برداری تصریح كرد: این كنوانسیون از نظر فنی مشكلی ندارد و فقط خط مبنا است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
امروز چارت بین المللی دریای خزر بعد از پیروزی انقلاب، برای اولین بار رونمایی گردید.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، «حمید علیزاده لاهیجانی» معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی هم 16 مردادماه امسال اعلام نمود كه امكان پیش بینی تراز دریای خزر در بازه بلندمدت وجود ندارد.
به گفته وی، به جای پیش بینی های اقلیمی درباره تراز دریای خزر باید به منحنی های گذشته رجوع و آنها را محور عمل قرار دهیم اما با این وجود پیش بینی های ۱۸ ماهه نشان داده است كه تراز دریای خزر روند كاهنده خواهد داشت.
وی اضافه كرد: برپایه تحقیقات سال ۲۰۱۷، میزان مصرف آب در كل حوضه خزر ۴۳ كیلومترمكعب در سال بوده است.
اقتصام**9132**1070** 2023


1397/06/25
14:26:19
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: آب , اقلیم , خرید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک