یك معدوم سازی و چند صدای اعتراض

یك معدوم سازی و چند صدای اعتراض خرید و فروش حیوان خانگی: تهران - معدوم سازی مواد تاریخ مصرف گذشته انجام شد اما خبرش با خودش معدوم نشد؛ انتشار خبر آن نقطه آغاز خبرها و اعتراض های دیگر شد؛ مبحث به امحای مواد یك كارخانه صنایع غذایی در شهرستان فیروزكوه استان تهران باز می گردد.


خبری كه تلاش متولیان را برای جلوگیری از ورود مواد مضر و تاریخ مصرف گذشته به بازار، چرخه تولید و هم دغدغه حفظ سلامت مردم را نشان داده است اما یك روز بعد از انتشار این خبر و به دنبال عكسی كه از نحوه معدوم سازی انتشار یافت، برخی فعالان زیست محیطی و رسانه ای اعتراض هایی را درباره نحوه انجام این اقدام مطرح نمودند.

**معدوم سازی چه بود
روز دوشنبه 19 شهریورماه شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه اعلام نمود كه 12 تن مواد اولیه عموما پودری و محصول تاریخ مصرف گذشته یك كارخانه صنایع غذایی در این شهرستان توسط بازرسان نظارت بر مواد غذایی این نهاد معدوم شد.
هنگام انتشار این خبر عكسی هم از موادی كه در محل معدوم سازی قرار داده بود منتشر شد؛ عكسی كه مواد را در كیسه های مختلف نشان می داد.
به دنبال آن برخی كاربران فضای مجازی با اشاره به نحوه معدوم و رهاسازی كیسه های پلاستیكی و صدمه بر محیط زیست اعتراض كردند.

**پاسخ شبكه بهداشت
پیرو این اعتراض ها خبرنگار ایرنا توضیح سرپرست شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه را خواهان شد.
مجتبی بنداد كرمانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از توجه مخاطبانی كه برای حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان اینچنین دقیق و جزئی نگر هستند، و حساسیت دارند اظهار خشنودی كرد.
وی توضیح داد: همه كارخانه ها ضایعاتی دارند كه باید برای دفن آنها با شهرداری یا پیمانكاری مجری طرح قرارداد ببندند تا متولی امر ضایعات و مواد فاسد را تحویل بگیرد و در محل مناسب كه از پیش با بررسی مسائل بهداشت محیط توسط شهرداری منطقه تعیین می شود، دفن كنند.

به گفته وی روند معدوم سازی اخیر در محل دفن زباله های شهری توسط شهرداری و پیمانكار انجام و تنها دستور معدوم سازی از جانب شبكه بهداشت و درمان صادر می گردد.
بنداد كرمانی اضافه كرد: شبكه بهداشت موظف است بر مواد اولیه تاریخ گذشته كارخانه ها و مواد غذایی فاسدی كه كشف می گردد تا مرحله ای كه از دسترس خارج و دیگر قابل استفاده نباشند، نظارت داشته باشد.

وی در ادامه عكس منتشره همراه با خبر را عاملی موثر در این قضاوت زودهنگام برخی كاربران فضای مجازی و معترضان دانست و تصریح كرد: این عكس تنها از مرحله تخلیه مواد اولیه معدومی آن كارخانه گرفته شده كه عموما پودری و برای جمع آوری آنها نیاز به بسته بندی با پلاستیك بوده است.
سرپرست شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه افزود: حتی اگر مواد پودری نبود یا زباله های شهری و صنعتی دیگری بود تفاوت چندانی نداشت و باید بسته بندی می شدند؛ با دست كه نمی گردد مواد را منتقل كرد.
بنداد كرمانی اضافه كرد: كسانی كه به دفن و معدوم سازی معترضند علاوه بر اینكه باید در نظر داشته باشند این تنها چاره موجود است، بدانند كه این عمل به اینجا ختم نمی گردد و بعد از تخلیه، مواد قابل بازیافت و پلاستیكی تفكیك، سپس مواد دفن و روی آن با خاك پوشانده می گردد.

آنطور كه سرپرست شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه می گوید اگر پس از روند تخلیه، دفن و پوشاندن زباله ها و مواد فاسد معدومی، مواردی خلاف قوانین محیط زیستی مشاهده شود شهرداری و محیط زیست باید پاسخگو باشند چونكه تمام فاكتورهای لازم برای رعایت بهداشت محیط و سلامت شهروندان در محیط تعیین شده لحاظ و مورد بررسی قرار گرفته است.
به گفته وی اگر بحث انتقال بیماری یا خطر برای محیط زیست مطرح باشد برای بقیه زباله ها هم این امكان وجود دارد.

** شهرداری پاسخ می دهد
پیرو سخنان سرپرست شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه از مسئولان شهرداری این شهر خواستیم تا در مورد مسئولیت این نهاد در حوزه معدوم سازی و نحوه انجام آن توضیح بیشتری دهند كه حسین عظیم زاده مسئول روابط عمومی شهرداری ضمن تاكید بر فاصله مجاز محل تعیین شده برای معدوم سازی تا شهر اظهار داشت: شهرداری فیروزكوه پیمانكاری در این مورد ندارد و واحد خدمات شهری شهرداری این امر را به سرانجام می رساند.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: خودرو حمل زباله و مواد فاسد معدومی توسط شهرداری تامین، محل مورد نیاز حفر و عملیات بازیافت، سوزاندن و دفن صورت می گیرد.

** نماینده محیط زیست حضور و اطلاع نداشته
با توجه به اینكه یكی از ناظران اصلی در امر معدوم سازی اداره حفاظت از محیط زیست معرفی كه گفته می گردد باید طی مراحل عملیات در محل حضور داشته باشد، خبرنگار ایرنا به سراغ رئیس این نهاد در فیروزكوه هم رفت كه مشخص شد وی با استفاده از خبر ایرنا در جریان معدوم سازی قرار گرفته است.
محمد فریدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: شبكه بهداشت باید درباره معرفی نماینده برای نظارت بر فرآیند معدوم سازی به ما اطلاع رسانی كند.
وی همینطور تصریح كرد: مواد معدومی باید از نظر عادی یا ویژه بودن مشخص شود كه در صورت ویژه بودن امكان دفن در شهرستان وجود ندارد و باید به مناطق مشخص دیگر خارج از شهرستان انتقال یابد.

البته سرپرست شبكه بهداشت و درمان فیروزكوه مواد معدوم سازی شده را از نوع عادی می خواند و این در شرایطی است كه مسئولان شبكه بهداشت و هم شهرداری می گویند وظیفه آنها نیست به محیط زیست در این زمینه اطلاع رسانی كنند.

حال آنچه برای مخاطبان بی پرسش می ماند این است كه برابر قانون، متولی اعلام عادی یا ویژه بودن زباله ها كیست، شبكه بهداشت یا محیط زیست و چه كسی باید به محیط زیست اطلاع رسانی كند كه موادی كشف شده و مقرر است معدوم شود؛ موضوعی كه مسئولان دیگر بخش های متولی می گویند وظیفه ای ندارند اما مسئولان محیط زیست می گویند آنها باید اطلاع رسانی كنند.

فیروزكوه دارای دو بخش مركزی و ارجمند در 120 كیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است.
تهرام/9897/ 1008


1397/06/26
14:12:07
5.0 / 5
4572
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , حفاظت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک