یك طاووسك كمیاب به محیط زیست اسفراین تحویل گردید

یك طاووسك كمیاب به محیط زیست اسفراین تحویل گردید خرید و فروش حیوان خانگی: بجنورد - رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین اظهار داشت: یك قطعه پرنده كمیاب و در معرض انقراض «طاووسك» توسط یك دوستدار محیط زیست به این اداره تحویل گردید.


روح الله لایق روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این شهروند اسفراینی روز گذشته این پرنده كمیاب را در حوالی تصفیه خانه فاضلاب این شهر زخمی پیدا كرده بود.
وی اضافه كرد: طاووسك جزو پرندگان مهاجری است كه در این فصل از سیبری به مناطق جنوبی مهاجرت می كند و گاهی هم برای استراحت در آبگیرها و بركه های این شهرستان توقف می كند.
لایق اظهار داشت: پرنده زخمی اكنون در اداره محیط زیست اسفراین تحت مراقبت و تیمار است و بعد از بهبود، در آبگیرهای حوالی سد اسفراین رهاسازی خواهد شد.
رئیس حفاظت محیط زیست اسفراین اضافه كرد: طاووسك، از پرندگان بومی گیلان، مازندران، جلگه خوزستان و سیستان و بلوچستان است كه در خطه گیلان به علت خشكیدن نیزارها و شكار بی رویه در معرض انقراض قرار گرفته و شكار آن ممنوع شده است.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، طاووسك از خانواده یلوه و راسته درناسانان، پرنده ای بسیار محتاط است كه معمولاً خویش را از چشم ها مخفی ساخته و كمتر در فضای باز دیده می گردد.
رنگ پر و بال این گونه به صورت كلی آبی مایل به بنفش است كه در سطح پشت پررنگ تر و روی گلو و سینه اش جلای فیروزه ای دارد.
پوشپرهای زیر دم طاووسك سفید خالص است و پاهای قرمزش دراز و پنجه هایی با انگشتانی بلند دارد به صورتی كه وی را قادر می سازد تا بر روی برگ ها و گیاهان شناور به خوبی راه رفته و غذای خویش را جستجو كند.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در جنوب شرقی بجنورد، با داشتن 2 منطقه حفاظت شده، یك منطقه شكارممنوع و 2 پارك ملی سالوك و ساریگل با وسعت حدود 50 هزار هكتار از ذخیره گاه های غنی گیاهی و جانوری كشور به حساب می آید.
این منطقه از زیستگاه های پلنگ ایرانی است و از لحاظ پراكنش پلنگ، دارای جمعیت قابل توجهی از این گونه پرارزش و در معرض خطر است.
پلنگ، گراز، میش و قوچ اوریال، آهو، گربه پالاس، پازن، سمور سنگی، بز و انواع سهره، سارگپه، بحری و خز، كفچه مار، افعی و مار آتشی از گونه های جانوری پارك های ملی سالوك و ساریگل هستند.
5132/7189


1397/07/10
13:54:14
5.0 / 5
4968
تگهای خبر: آب , آتش , انقراض , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک