پیش دبستانی ها آموزش های محیط زیستی را فرا می گیرند

پیش دبستانی ها آموزش های محیط زیستی را فرا می گیرند خرید و فروش حیوان خانگی: تهران - بر مبنای طرح تبیین آموزش های بنیادی و هماهنگ محیط زیستی درحوزه كودكان پیش دبستانی در سراسر كشور، بزودی پیش دبستانی ها آموزش های محیط زیستی را فرا می گیرند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نخستین آموزش های بنیادی و هماهنگ محیط زیستی درحوزه كودكان پیش دبستانی در سراسر كشور كه با همكاری دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مدت سه سال تهیه شده، برای رؤسای ادارات آموزش و پژوهش محیط زیست استان های كشور تبیین شد.
مراحل تدوین بسته آموزشی پیش دبستانی در 15 مهرماه مقارن با روز كودك و محیط زیست در قالب كارگاه، برای رؤسای آموزش و پژوهش ادارات كل حفاظت محیط زیست استان های سراسر كشور تشریح شد.
در افتتاحیه كارگاه تبیین نخستین آموزش های بنیادی وهماهنگ محیط زیستی كه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزارشد، آرش یوسفی، مدیر كل دفتر آموزش محیط زیست با اشاره به اینكه عملكرد ادارات كل استانی در حوزه آموزشی در نهایت به عملكرد سازمان حفاظت محیط زیست منجر خواهد شد، تفویض اختیارات از سوی رییس سازمان را فرصتی مغتنم برای انجام برنامه های آموزشی بر اساس نیاز هر استان دانست و ابراز امیدواری كرد تا با مشاركت همكاران استانی برنامه های متنوعی برای آموزش و فرهنگ سازی همه اقشار جامعه تنظیم و اجرا شود.
در ادامه، نجم السادات موسوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مجری تهیه بسته آموزش محیط زیست ویژه مربیان كودكان پیش دبستانی و خانواده های آنها، با اشاره به اینكه مسایل محیط زیستی، بزرگترین چالش قرن 21 است؛ اضافه كرد: امروز ایران با معضلات فراوانی در محیط زیست روبرو است كه با بررسی های انجام شده، مشكلی از بابت قوانین بالادستی برای حفاظت از محیط زیست و برنامه های توسعه پنج ساله كشور در این خصوص وجود ندارد.
وی اظهار داشت: طبق پژوهش های انجام شده، فقدان آگاهی لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباطات شهروندان با محیط زیست جزو اصلی ترین مشكلات برای فرهنگ سازی محیط زیستی به حساب می آید.
موسوی با اشاره به نظرسنجی از دانشجویان و مربیان پیش دبستان دانشگاه علوم بهزیستی و همینطور همكاری اساتید رشته های مختلف دانشگاهی در مورد تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای كودكان پیش دبستان، هدف نهایی از تولید این بسته آموزشی را تربیت نسلی آگاه، مسئول و دوستدار محیط زیست دانست و اظهار داشت: بسته آموزشی تهیه شده، شامل 5 عنوان كتاب است كه سه عنوان از آنها مرجع بوده و دو عنوان دیگر برای آموزش و پرورش تهیه شده است.
این استاد دانشگاه افزود: بسته مرجع آموزش محیط زیست در چهار منطقه آموزش و پرورش شهر تهران طی چندین كارگاه توانمندسازی برای مربیان به صورت پایلوت به اجرا درآمده و آزمون مقایسه ای دانش، نگرش و مهارت محیط زیستی مربیان در قبل و پس از آموزش ها، مبین اثرگذاری مطلوب محتوی تهیه شده است.
موسوی با تبیین ساختار محتوای تهیه شده بسته آموزش پیش دبستانی، آموزش های ارائه شده را غیرمستقیم و كاملا مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی برشمرد و اضافه كرد: در این بسته ها مفاهیم در قالب بازی، شادی و تفكر به كودكان ارائه می گردد و سعی شده تا ضمن اینكه هیچ گونه رقابت فردی و مسابقه ای بین كودكان وجود نداشته باشد از پتانسیل خانواده ها هم نهایت استفاده برده شود.
وی اظهار داشت: در این بسته آموزشی 6 چالش مهم محیط زیستی شامل آب، پسماند، تغذیه سالم، هوای پاك، مصرف متعادل و انرژی به صورت فعالیت های روزانه تبیین شده است كه مربی هر روز با كودكان آنها را تمرین می كند و 11 واحد یادگیری در مورد مفاهیم مهم محیط زیستی است كه توسط فعالیت های خلاقانه طراحی شده است و مربیان آنها را طی ترم های آموزشی در فرایند یادگیری كودكان با مشاركت خانواده ها پیش می برند.
علمی 9014**1440


1397/07/17
13:09:50
5.0 / 5
4432
تگهای خبر: آب , انرژی , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک