لطمه جبران ناپذیر ظروف پلاستیكی به آب و خاك

لطمه جبران ناپذیر ظروف پلاستیكی به آب و خاك خرید و فروش حیوان خانگی: همدان- گاهی بعضی از ما ندانسته با استفاده از ظرف های یكبار مصرف برای ادای نذرهایمان، طبیعت را قربانی و فراموش می نماییم كه طبیعت هم نفس می كشد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا؛ سنت حسنه طبخ و توزیع غذای نذری در بین ایرانی ها به خصوص ایام عزای امام حسین (ع) و در اربعین بسیار رایج بوده كه ظروف یك بار مصرف هم در توزیع این طعام بسیار كاربردی و از فراوانی خاصی برخوردار می باشد.
هرساله با فرا رسیدن ایام عزاداری حسینی، تلاش گروه ها و فعالان محیط زیستی در كشور به منظور آگاهسازی عمومی جهت استفاده نكردن از ظروف یكبار مصرف پلاستیكی و پراكنده نبودن این ظروف در سطح معابر آغاز می گردد.
با این حال به علت نا آگاهی و نبود مسئولیت پذیری بعضی از مردم، چهره شهرها پلاستیك آلود شده و هزاران نفر از پرسنل زحمتكش شهرداری از خستگی و رنج ناشی از كار باید خمیده تا سطح كوچه و خیابان و جوی های آب از ظروف پلاستیكی پاك شود.
زباله هایی كه با كمی مسئولیت پذیری از جانب مردم عزادار می توان هم میزان تولیدش را كاهش داد و هم پس از صرف غذای نذری آن ها را به جای پرتاب كردن در كنار خیابان، داخل سطل های زباله انداخت.
رهاسازی پسماند ناشی از ظروف پلاستیكی در سطح معابر و نهرها باعث آلودگی منابع آب و خاك شده و منجر به بروز معضلات زیست محیطی می گردد.
محرم و صفر تمرین خوب نگریستن است؛ بیایید با درخشش اندیشه سالم، در حفظ محیط زیست سالم خود بكوشیم.
محیط زیست امانت الهی است و فرهنگ غلط مصرف گرایی به آن صدمه جدی می رساند و ریختن ظروف یكبار مصرف سبب مرگ تدریجی طبیعت می گردد.
ظروف یكبار مصرف پلاستیكی به علت تركیبات پلاستیكی تجزیه ناپذیر، هیچگاه قابل بازیافت و تجزیه در چرخه طبیعت نیست، بعد از دفن در خاك برای سال های طولانی در زمین باقی خواهد ماند و یكی از تهدیدات جدی زیست محیطی است.
بر اساس آمارهای اعلام شده، سالانه بیشتر از 177 هزار تن پلاستیك در ایران تولید می گردد كه برابر با 500 تن در روز است و اگر حجم ظروف یكبار مصرف در مناسبت ها را هم به آن اضافه نماییم، بزرگی حجم این زباله شهری تصور ناپذیر خواهد بود.
بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیكی در ایران سبب شده است ایران در شمار 10 كشور اول دنیا از لحاظ مصرف پلاستیك قرار گیرد.
گام اول برای مهربانی با طبیعت در این ایام عزاداری كه هركس نذر و حاجتی دارد، این است كه بار طبیعت را با استفاده از ظروف یكبار مصرف پلاستیكی (ظروف تجزیه ناپذیر) سنگین نكنیم و با این كار هم با طبیعت دوست باشیم و هم سلامتی خویش را در معرض خطر قرار ندهیم.
تغییر الگو و كاهش ظروف یكبار مصرف و محصولات پلاستیكی و به جای آنها استفاده از ظروف با پایه گیاهی و هم بازگشت به فرهنگ سنتی استفاده از ظروف چینی برای توزیع نذورات كه منجر به كاهش و حذف مشكلات زیست محیطی، ضروری می باشد.
همشهریانی كه نذر خویش را در لیوان ها و یا بسته های یك بار مصرف ادا می كنند، سطل زباله یا كیسه های زباله بزرگ هم تهیه كرده و در محل قرار دهند تا از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود.
روسای هیات های عزادار و مداحان و ذاكرین اهل بیت، عزاداران را در این خصوص توجیه كرده و از عزاداران بخواهند تا ظروف نذورات را بعد از استفاده تنها در محل های مشخص قرار داده و جمع آوری كنند.
با توجه به سرطان زا بودن ظروف یك بار مصرف پلاستیكی، برای نوشیدنی ها و مواد غذایی گرم از ظروف شیشه ای یا یكبار مصرف گیاهی(كاغذی یا اسفنجی) استفاده گردد.
انباشته شدن ظروف پلاستیكی یكبار مصرف در طبیعت، خیابان ها، پارك های جنگلی و سواحل در ماه محرم چهره نامناسبی در محیط زندگی تولید می كنند كه به نظر می آید مراكز جمع آوری پسماند در محل های مشخص خالی از لطف نیست.
اطلاع رسانی و آموزش اقشار مردم، فرهنگ سازی در زمینه پخش نكردن زباله در معابر و مدیریت حفظ محیط زیست با استفاده از نصب بنر و پلاكارد هم می تواند بعنوان یك راهكار مورد توجه قرار گیرد.
برای فرهنگ سازی در این زمینه ها ائمه جمعه و جماعات می توانند نقش بسزایی ایفا كنند و در این ایام كه مردم بیشتر در مساجد و حسینیه ها حضور دارند در زمینه رعایت مسایل زیست محیطی تذكراتی را مطرح كنند.
بیاییم امسال را آغازی برای تثبیت مبحث حفاظت از محیط شهری، حفظ سلامت نسل فعلی و آیندگان و از همه با اهمیت تر، احترام به حقوق همشهریان خود قرار دهیم و در امور روزانه خود، رعایت برخورداری از زندگی و محیط سالم را برای دیگران پاس بداریم؛ مگر نه این كه احیای امر به معروف و نهی از منكر، زیربنای قیام اباعبدالله الحسین(ع) است و ما هم پیرو آن امام و عزادار مظلومیت وی هستیم؟
9896/2087


1397/08/08
15:08:22
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک