آخر كابوس تبر بر تنه درختان جنگل های كردستان

آخر كابوس تبر بر تنه درختان جنگل های كردستان خرید و فروش حیوان خانگی: سنندج - كُردها این دفعه تبرها و ارّه های خویش را شكستند، آنها عادت به شكستن عادت های غلط دارند قبل از این هم تفنگ های شكاری خویش را شكستند تا دوستان واقعی طبیعت باشند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، پنج سال از آغاز اقدام احمد عزیزی شكارچی كردستانی كه تفنگ خویش را شكست، می گذرد حركتی كه منجر گردید طی دو ماه بیشتر از 150 شكارچی در این استان از كار خود ابراز ندامت و پشیمانی كرده و به جمع همیاران محیط زیست بپیوندند.
این حركت به دیگر استان های كشور هم تسری یافت و به سونامی شكستن تفنگ شهرت پیدا كرد و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت حتی از جانب مسئولان هم مورد تجلیل واقع شد.
بعد از این اقدام جنبش آزاد كردن پرندگان شكاری هم از كردستان آغاز شد و طی این سال ها مردم این استان نشان دادند خود بهترین پشتیبان و حافظ محیط زیست هستند.
جنبش جدید دیگری كه تازه و طی چند روز اخیر بار دیگر از شهرستان مریوان به راه انداخته شده، تبر سبز نام دارد.
در این جنبش تخریب كنندگان جنگل كه با تبر و ارّه برقی تعداد زیادی درخت را قطع كرده بودند آغاز به شكستن تبرها و اره های خود كردند، این اقدام پرارزش از روستای مرزی سردوش از توابع بخش مركزی مریوان شروع شده است.
بی شك انجام هر اقدام و حركتی مستلزم فرهنگ سازی و عرضه آموزش های لازم است كه انجمن زیست محیطی سبز چیا مریوان یكی از فعال ترین انجمن ها در این راستا بوده كه تاثیر بسزایی در شكل گیری این نوع حركت ها داشته است.
زمانی كه مردم شناخت بیشتری از محیط زیست خود پیدا می كنند و با فوائد وجود درختان و حیوانات آشنا می شوند خود به محیطبان و حافظ آن تبدیل خواهند شد.
سخنگوی انجمن سبزچیا می گوید: از سال 89 كه 35 هزار اصله درخت در جنگل های مریوان طعمه حریق شد و 968 مورد آتش سوزی در این سال به ثبت رسید مبنای كار انجمن را بر آموزش عمومی قرار دادیم.
عرفان حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: كمیته آموزش انجمن در قالب 12 تیم تمام روستاهای شهرستان های مریوان و سروآباد را تحت پوشش آموزش های خود قرار داد.
وی افزود: اگر بعنوان نمونه در روستایی همچون سردوش مریوان سالی 100 سنجاب شكار می شد سال بعد به 83 مورد كاهش می یافت كه این امر نشان از افزایش اطلاع و آگاهی مردم است.
در مقطعی كه مرز بسته و كولبری هم متوقف گردید خیلی از اهالی روستاهای مرزنشین همچون سردوش مریوان مبادرت به قطع درختان جنگلی منطقه خود به منظور تغییر كاربری آنها به باغ انگور كردند.
برخوردهایی هم از جانب اداره كل منابع طبیعی كردستان و تشكیل پرونده هایی برای این افراد انجام شد ولی زیاد بازدارنده نبود چون كه این كار تابحال منجر به توقف اقدام مردم نشده است.
سخنگوی انجمن سبزچیا اظهار داشت: اهالی روستای 400 خانواری سردوش با همكاری انجمن، مراسم زیست محیطی را روز دوشنبه هفته جاری با عنوان آشتی با طبیعت برگزار كردند.
حسینی افزود: در این مراسم دو ارّه برقی توسط آقایان پیمان نیكخواه و ایوب قادری و چند تبر هم از جانب معتصم كیوان، امید رحمانی و كیوان قادری شكسته شد.
وی اضافه كرد: در این برنامه این افراد هدف خویش را پشیمانی از تخریب جنگل و تلاش در جهت آبادانی و احیای دوباره درختان اعلام نمودند و قول دادند در این مسیر گام بردارند.
سخنگوی انجمن سبزچیا تصریح كرد: امیدواریم این حركت توسط دوستداران طبیعت در دیگر مناطق استان و كشور ادامه پیدا كند و دیگر شاهد قطع درختان جنگل ها نباشیم.
قادر رحمان زاده یكی از فعالان محیط زیست هم می گوید: استفاده ابزاری و بهره كشی فراوان از جنگل ها طی چندین دهه اخیر منجر به كاهش تراكم جنگل های منطقه شده است.
وی اضافه كرد: صادرات زغال از جنگل های مریوان به دیگر نقاط كشور و حتی خارج و تغییر كاربری و همینطور آتش سوزی های مكرر از دیگر دلایل كاهش تراكم جنگل های مریوان و سروآباد است.
این فعال محیط زیست تصریح كرد: جنبش تبرسبز كه از روستای سردوش مریوان شروع شده امیدواری دیگری را در حفظ محیط زیست در دل همگان روشن كرده و امیدواریم در دیگر شهرها و استان های كشور هم شاهد آغاز و استمرار این جنبش باشیم.
روستای سردوش و دیگر روستاهای شهرستان مریوان و سروآباد از طبیعت سرسبز و بی نظیری برخوردار می باشند و همین هم سبب شده مقصد خیلی از گردشگران خارجی و داخلی باشد.
قطعا اگر منابع و امكانات بیشتر گردشگری در این روستاها تولید و مردم این مناطق به فعالیت در این حوزه سوق داده شوند دیگر برای امرار و معاش خود مجبور به تخریب و قطع درختان جنگلی نخواهند شد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هكتاری استان كردستان، بیشتر از 374 هزار هكتار آنرا جنگل تشكیل می دهد، جنگل های این استان كه جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیشتر از 50 هزار سال قبل تشكیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاك، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیكی، مصارف درمانی، توانایی های اكوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.
جنگل های این استان كه بخشی از جنگل های غرب كشور را تشكیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و پس از جنگل های شمال كشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.
7348/9102


1397/08/09
20:50:14
5.0 / 5
5376
تگهای خبر: آب , آتش , پرندگان , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک