سوغات خارجی كه جنگلهای شمال را مریض كرد

سوغات خارجی كه جنگلهای شمال را مریض كرد خرید و فروش حیوان خانگی: مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر اظهار داشت: هرگونه اتفاق و اقدام زیستی كه به صورت طبیعی و یا غیرطبیعی سبب اختلال در سرمایه گذاری انسانی، اقتصاد كشاورزی و منابع طبیعی و زیستی شود بعنوان تهدید زیستی به حساب می آید.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سید وجیه اله موسوی در رزمایش استانی پدافند غیرعامل كه به منظور آمادگی و مانور مقابله با بحران های اكولوژیك در جنگلهای شمال به میزبانی سازمان جهاد كشاورزی مازندران، اداره كل منابع طبیعی غرب مازندران و پدافند غیرعامل در پارك جنگلی سی سنگان نوشهر برگزار شد، اظهار نمود: این امر سبب تهدید و رعب و وحشت در جامعه می گردد و باید به این مورد توجه كرد كه همیشه خطر ما را تهدید می كند و باید آمادگی لازم را در این بخش وجود داشته باشد تا خسارت ها به حداقل برسد.
وی با اشاره به اینكه پشتیبانی از جنگل با كنترل و مبارزه با آفات و امراض درختان جنگلی یكی از اقدامات خوبی بوده است كه در ستاد پدافند غیر عامل استان انجام و مصوب شد، اضافه كرد: این رزمایش كه با هدف مقابله با بحران های اكولوژیك در جنگل های شمال كشور برگزار شد، نشان دهنده اهمیت بالای منابع طبیعی است.
مدیركل منابع طبیعی مازندران نوشهر با بیان این كه حوزه غرب استان دارای 664 هزار هكتار جنگل یعنی 28 درصد وسعت استان است، خاطرنشان كرد: جنگل های هیركانی، جنگل های كهنی هستند كه باقی مانده دوران سوم زمین شناسی بوده و در این جنگل 80 گونه درختی، 50 گونه درختچه ای و چهار گونه سوزنی برگ وجود دارد كه حجم و تعداد عمده را دو گونه "راش و ممرز" به خود مختص كرده است.
موسوی با اشاره به اینكه "راش" از گونه های نادر، زیبا و بانك ژن مادر جنگلهای اروپا به حساب می آید، تصریح كرد: گونه های نادری همانند "شمشاد و سرخدار" و پهن برگ مانند "افرا و ون" هم در این جنگل وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در مورد مدیریت با آفات و امراض، چهار ركن اصلی اقتصادی، اكولوژیك، استراتژیك و تاكتیكی وجود دارد، اظهار داشت: پیش آگاهی و شناخت آفت همچون اقدامات اساسی است كه در مدیریت آفات باید به آن توجه گردد، اینكه تكثیر آفت به چه شكلی است و چگونه می گردد با آن مبارزه كرد و در صورتی پیش آگاهی درست صورت گیرد اقدامات در پیشگیری راحت تر خواهد بود.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر با اشاره به اینكه اغلب آفت ها دشمن طبیعی دارند كه با آن مبارزه و آن جمعیت را كنترل می كند، تصریح كرد: بخش عملیاتی و عملی توسط خود انسان انجام می گردد و آفت و امراضی كه تعدادشان زیاد و دشمنانشان كم هست آنالیز می شوند.
موسوی از منطقه سی سنگان بعنوان یكی از با ارزش ترین ذخیره گاه ها و جنگلهای هیركانی یاد كرد و اظهار داشت: كمتر پاركی در شمال و كشور است كه دارای ساحل و جلگه باشد و بتواند نمادی از جنگل های جلگه ای حوزه شمال كشور به ویژه مازندران را نشان دهد.
وی با اشاره به اینكه عوامل مختلفی اعم از آتش سوزی و عمرانی در تخریب جنگل و منابع طبیعی نقش دارد، اظهار نمود: آفات و امراض همچون عوامل مهمی است كه جنگل را تهدید می كند و اجرای این مانور برای آموزش و ارتقا كمی و كیفی دستگاههای اجرایی برای مقابله با افت با هماهنگی پدافند غیر عامل استانداری و سازمان جهاد نقش مهمی دارد.
حسین منفردی، مدیركل پدافند غیرعامل استانداری مازندران هم در این رزمایش اضافه كرد: با یك نگاه استراتژی و پدافندی در مورد تهدیداتی كه متوجه محیط زیست و جنگل ها است دو روش استراتژی ایجابی و سلبی و روش كلی را پیگیری كرد.
مدیركل پدافند غیرعامل استانداری مازندران اظهار نمود: طبیعت و جنگل بدون شك اگر مورد ظلم قرار گیرد، حقش را خواهد گرفت و شاید در نسل كنونی این حق گرفته نشود اما حتما از نسل آینده این حق را می گیرد و سیل اخیر در غرب استان نشان داد كه حق و حقوق طبیعت در گذشته رعایت نشده بود. با جرائم و آفات جنگل و محیط زیست علاوه بر فرهنگ سازی ایجابی حتما باید از مزایای عقلانیت بهره برد و به علم روز تجهیز بود چونكه با سنتی برخورد كردن موفقیت چندانی نخواهیم داشت.
وی با تاكید بر اینكه باید با مجرمینی كه با برنامه ریزی و یا به صورت عمدی محیط زیست را از بین می برند به شدت برخورد كرد، اضافه كرد: قوانین محیط زیست در این رابطه نیازمند بازبینی است و نباید در حق طبیعت كوتاهی كرد و اگر اینگونه عمل شود به باورها و نسل آینده خیانت شده است.
این مسئول خاطرنشان كرد: اگر گفته می گردد كه قوانین بازبینی شود یعنی اینكه در قبال جرمی كه شخص انجام داد باید خسارت پرداخت كند تا خسارتی را كه به جنگل وارد كرده است جبران شود حتی اگر به قیمت مصادره اموال شخص مجرم باشد. سازمانهای مردم نهاد بهترین جایگاهی هستند كه می توانند عمل كنند چونكه در بعضی موارد نشان داده اند كه از مدیران هم هوشیارتر عمل می كنند.
در ادامه عزیزاله شهیدی فر، رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران هم با اشاره به اینكه نگاه جامعه به استانهای شمالی و مازندران بابت طبیعت خدادادی و نعماتی كه وجود دارد به گونه دیگر است، اظهار نمود: حال كه این همه نعمت در اینجا وجود دارد باید قدر داشته ها را دانست.
وی از دریای خزر و جنگل، گل و گیاه، شالیزار و كلزا بعنوان بهترین نعمات یاد كرد و تصریح كرد: آفت شمشاد سوغات خارج از كشور است و این آفت مشكلات و خسارت زیادی وارد كرده است. بخش دولتی و چه بخش خصوصی باید قدر داشته ها را بدانند و موانع و مشكلات و نارسایی هایی كه وجود دارد را برطرف كنند.1397/08/11
23:50:17
5.0 / 5
4834
تگهای خبر: آب , آتش , جنگل , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک