خلیج گرگان گندآب شد

خلیج گرگان گندآب شد خرید و فروش حیوان خانگی: گرگان - كاهش تراز آب، ورود فاضلاب، رشد جلبكها و پسروی خلیج گرگان كه قبل از این نگران كننده شده بود حالا بوی مشمئز كننده ناشی از ماندابی را هم بدنبال داشته بطوریكه كارشناسان معتقدند ادامه این روند علاوه بر خطرات زیست محیطی حتی برای طرح گردشگری جزیره آشوراده هم تهدید است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران است كه به علت پسروی زیاد آب و كم توانی در اجرای طرح های مناسب و كارشناسی فاصله چندانی با خشكیدن ندارد.
ثبت این خلیج در سال 1354 به همراه تالاب میانكاله و لپوی زاغمرز در استان مازندران بعنوان اولین مجموعه تالاب بین المللی جهان در لیست تالاب های كنوانسیون رامسر ثابت كرد این خلیج و نواحی اطراف آن یك مجموعه پرارزش زیست محیطی است.
خلیج گرگان از لحاظ اقتصادی و اكولوژیكی دارای اهمیت بوده و در تكثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی و جذب پرندگان مهاجر زمستانی نقش مهمی دارد اینك گرفتار مشكل جدیدی با عنوان بوی تعفن شده كه سلامت ساكنان همجوار را هم به خطر انداخته است.
تابستان گذشته گزارشی با عنوان 'چنگ جلبك ها روی گلوی خلیج گرگان' در خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر گردید كه مورد توجه جدی متولیان قرار نگرفت و در ادامه كم توجهی ها اینك تهدیدی اساسی و چالش جدید فراروی خلیج گرگان و جوامع مسكونی پیرامون آن در حال شكل گیری است.
ورود انواع آلاینده ها ناشی از فعالیت های مستقر در نوار ساحلی همچون سكونتگاه ها، طرح های گردشگری و فعالیت های كشاورزی خلیج گرگان را هر روز بیشتر از روز قبل آلوده می كند كه هم اینك به سادگی در ساحل و پهنه آبی آن آلودگی قابل مشاهده بوی آب را تغییر داده و گندابی شدن آن به مشام می رسد.
مشكل تهدید جلبك ها و بوی بد ناشی از مرگ و زوال آبزیان در فصول گرم سال نمود و بازخورد بیشتری دارد و صنعت اكوتورسیم و پروژه ملی گردشگری آشوراده تنها جزیره ایرانی خزر را در كنار این جزیره تحت تاثیر قرار می دهد.
فرماندار بندرتركمن در مورد آخرین وضعیت خلیج گرگان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شیب زمین شناختی بستر خزر و جریانات آبی پهنه بزرگ ترین دریاچه جهان سبب شده تا رسوبات دریایی به بخش جنوب شرقی دریا و خلیج گرگان بریزد كه با انباشت رسوبات این كانال مسدود و دالان آبی چپاقلی هم كارآیی موثر خویش را از دست داده است.
به گفته الیاس هیوه چی؛ سد سازی در مناطق بالادست و جریان نداشتن منابع آب شیرین با استفاده از رودخانه ها هم به بحرانی شدن وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانكاله افزوده است.
وی موثرترین تاثیر گذاری بر خلیج گرگان را پسروی آب خزر بیان كرد و اضافه كرد: نداشتن تبادل آبی بین خلیج گرگان و دریای خزر باعث ماندابی شدن باقیمانده آب و بوی بد شده كه ادامه این مشكل علاوه بر به باد دادن گردشگری آشوراده، كوچ و مهاجرت الزامی ساكنان شهرستان های بندرگز، بندرتركمن و گُمیشان را هم به دنبال خواهد داشت.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است كه چشم انداز آن اجرای طرح ملی گردشگری و افزایش جاذبه های دیدنی برای جذب هر چه بیشتر توریست و رونق اقتصادی خطه شمال كشور است.
فرماندار بندرگز هم اعتقاد دارد كه در شرایط كنونی، آب خلیج گرگان راكد بوده و هیچ تبادل آبی بین آن و دریای خزر صورت نمی گیرد.
حسین احمدی تصریح كرد: به جهت ورود فاضلاب رشد جلبك زیاد شده و این گونه های گیاهی با استفاده بیش از حد اكسیژن، مرگ موجودات ریز داخل خلیج گرگان را رقم زده اند كه بوی بد آب یكی از نتایج آن است.
به گفته وی، بوی بد آب در شب و هنگام وزش باد از دریا به مناطق ساحلی و شهر بندرگز می رسد كه باعث آزار و اذیت شهروندان و گردشگران شده است.
فرماندار بندرگز با تاكید بر بهبود تنفس هوا و تبادل آبی بین خلیج گرگان و دریای خزر، اظهار داشت: برای رفت و برگشت مناسب آب بین این دو پهنه و جلوگیری از گندابی شدن، باید با تخصیص اعتبار كافی كانالهای خوزینی و چپاقلی را هرچه زودتر لایروبی كرد.
وی اظهار نمود: از دیگر سو طرح مباحثی همچون احتمال خالی شدن آب خلیج گرگان به علت لایروبی كردن كانال ها بدون تكیه بر مستندات و تحقیقات علمی مورد پذیرش نیست اما اگر این اتفاق هم رخ دهد خطرات كنونی خلیج گرگان كمتر از تهدیدات ناشی از خالی شدن آب آن نیست.
به گفته احمدی، طرح مسائلی همچون تخلیه آب خلیج گرگان بر اثر لایروبی كانال های خوزینی و چپاقلی هنگامی قابل بررسی است كه از جانب دانشمندان و محققان هم مطرح شود كه تابحال چنین چیزی شنیده نشده است.
در همین رهگذر مدیركل دفتر سواحل و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست به ایرنا اظهار داشت: زیستگاه های حوزه تالاب میانكاله و خلیج گرگان تنها اكوسیستم ساحلی سالم خزری در كرانه های جنوبی دریای خزر است كه عزم و اراده ملی برای حفاظت از آن لزوم دارد.
شهرام فداكار نسبت به هر گونه اقدام عجولانه در لایروبی تالاب میانكاله اخطار داد و اظهار داشت: توپوگرافی بستر تالاب و دریا نشان داده است كه برای لایروبی تنگه چپاقلی 2 طرح و ایده وجود دارد كه اجرای یكی از طرحها منجر به تخلیه آب تالاب به دریا و خشك شدن خلیج و دیگری به سرازیر شدن آب دریا به تالاب بدون در نظر گرفتن تراز اكولوژیك و شوری مناسب خواهد شد.
وی تصریح كرد: خلیج گرگان باید با مخلوطی از آب شیرین بالادست و آب شور دریا پُر شود و نباید در اجرای طرح های احیای آن دریا توسعه یافته و تالاب به بخشی از دریا تبدیل گردد.
همچنین مشاور نجات خلیج گرگان با بیان این كه افزایش میزان نیترات و فسفات در آب خلیج گرگان به رشد جلبك ها منجر گردیده است، اظهار داشت: مكانسیم اكولوژیكی حیات جلبك ها در بعضی از ساعات شبانه روز سبب می گردد به دلیل مرگ بعضی از موجودات زنده این خلیج بوی تعفن گرفته و محیط را آلوده كند.
دكتر داودرضا عرب تصریح كرد: هرچند احیای مجدد چرخه های آبی بین خزر و خلیج گرگان سبب كاهش این بوها می گردد اما احتمال دارد به علت تغییر تركیب آب و تداخل آب شور و شیرین، تبعات تغییرات كیفی آب محسوس تر شود.
این استاد دانشگاه بیان كرد: طبق بررسی های صورت گرفته در صورت لایروبی كانال های حوزه خلیج گرگان، چرخه آب آن با دریای خزر حدود 340 روز طول می كشد و مشخص نیست كه با انجام آن مشكل انتشار بوی تعفن به صورت كامل و در زمان اندك برطرف شود.
یك كارشناس ارشد زیست شناسی دریا هم به ایرنا اظهار داشت: جلبك‎های دریایی نقش مهمی در چرخه‎های بیوشیمیایی محیط‎ های آبی دارند و پایه و اساس زنجیره غذایی در اكوسیستم‎ آبی محسوب می‎شود.
قربان دهقان اضافه كرد: هرچند حضور و مشاهده جلبك های سبز - آبی بهترین منبع غذایی زیستمندان و مبین پویایی یك پهنه آبی و اكوسیستم است اما حجم بیش از اندازه متعارف آن خطر تولید بلوم (انباشت) جلبكی را بدنبال خواهد داشت كه استمرار این تهدید می تواند به خطری بالفعل برای خلیج گرگان تبدیل گردد.
به گفته وی رشد غیر متعارف جلبك ها بعنوان ساده ترین موجودات دارای كلروفیل در پهنه های آبی یكی از مسائلی است كه خلیج گرگان را تهدید می كند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا جلبك ها كه تولیدكنندگان اولیه در اكوسیستم آبی محسوب می شوند در روز با فتوسنتز اقدام به تولید اكسیژن كرده و در شب با تنفس، اكسیژن تولیدی و حتی بیشتر از آنرا می بلعند كه گسترش بیش از اندازه این گونه گیاهی در خلیج گرگان برای سایرآبزیان و موجودات زنده میكروسكوپی خطرناك و تهدید كننده است.
این كارشناس دریایی افزود: افزایش دما و مواد مغذی ناشی از ورود فاضلاب از شهرهای بندرگز، بندرتركمن و بهشهر سبب شده تا نیترات و فسفات این پهنه آبی به بالاترین سطح خود در سالهای اخیر برسد و رشد توده ای جلبك ها بیشتر از همیشه باشد.
وی اضافه كرد: رشد جلبك ها می تواند عامل موثری برای پالایش زیستی خلیج گرگان شود و بخشی از آلودگی های وارده ناشی از سرازیر شدن فاضلاب های خانگی و صنعتی را پالایش و یا جذب نماید، اما رشد بیش از اندازه آن نگران كننده است.
عبدالحكیم ادریسی از مدیران سمن های محیط زیستی بندرتركمن، جلوگیری از ورود پساب فاضلاب به خلیج گرگان را یك مطالبه عمومی دانست و اظهار داشت: باید در زمانی سریع راهكار مناسبی برای حل این مشكل اتخاذ شود.
وی اظهار داشت: تصفیه و استفاده از پساب فاضلاب در آبیاری فضای سبز همچون راهكارهای قابل اجرا می باشد كه باید برای عملیاتی كردن آن كارگروهی تشكیل و بررسی های لازم صورت گیرد.
اراز دردی توماج از صیادان و ساحل نشینان پیرامونی خلیج گرگان هم تغییر رنگ آب همراه با بوی ناخوشایند ناشی از رشد بیش از اندازه جلبك ها را تایید كرده و اظهار داشت: بوی انتشار یافته در بعضی شب ها آزار دهنده و غیرقابل تحمل است.
وی اضافه كرد: اجداد ما سالیان متوالی در كنار این خلیج زندگی كرده و نسل های متمادی از این طریق امرار معاش كرده ایم كه لازم است با تدابیر مسئولان و اجرای طرح های مناسب خلیج گرگان برای نسل های آینده هم حفظ شود.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا و بر مبنای آخرین اطلاعات میدانی عمق خلیج گرگان كه قبلا در بعضی نقاط به سه متر می رسید اینك در اثر رسوب گذاری به 1.5 متر كاهش پیدا كرده است.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرتركمن، بندرگز، نوكنده و بهشهر از 60 كیلومتر طول و حداكثر 12 كیلومترعرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.
7333/1648/2729


1397/08/12
14:00:04
5.0 / 5
5302
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرندگان , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک