پیكر پدر علم هیدرولوژی ایران در طبس تشییع شد

پیكر پدر علم هیدرولوژی ایران در طبس تشییع شد خرید و فروش حیوان خانگی: بیرجند - پیكر پروفسور « حسین صدقی» پدر علم هیدرولوژی ایران و از مفاخر خراسان جنوبی روز چهارشنبه با حضور مردم و مسئولان در زادگاهش طبس تشییع و خاكسپاری شد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، پروفسور صدقی در سال 1320 در شهر طبس و منطقه دیهشك متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود در این شهرستان گذراند.
وی دوره متوسطه را باز در شهر طبس و سال آخر را در مشهد تحصیل كرد، در سال 1339 به دانشكده كشاورزی دانشگاه تهران وارد شد و در سال 1343 با كسب رتبه اول در رشته مهندسی زراعی موفق به ستاندن مدرك فوق لیسانس شد.
همچنین وی با استفاده از بورس تحصیلی شاگرد اولی از جانب وزارت فرهنگ وقت به پاریس اعزام و در سال های 1347 و 1350 به ترتیب موفق به ستاندن كارشناسی ارشد و دكترای مهندسی در رشته هیدرولوژی مهندسی از دانشگاه پاریس (سورین) شد.
پروفسور صدقی در اوایل سال 1350 به ایران بازگشت و بلافاصله در دانشگاه جندی شاپور اهواز مشغول به كار شد و با تاسیس گروه مهندسی آبیاری و آبادانی در دانشكده كشاورزی آن دانشگاه فعالیت های آموزشی و پژوهشی خودرا ادامه داد و در سال 1352 مدیریت این گروه آموزشی را برعهده گرفت.
وی در سال 1354 به مرتبه دانشیاری ارتقا پیدا كرد و در اوایل سال 1356 برای فرصت مطالعاتی و اجرای طرح پژوهشی از جانب وزارت علوم و آموزش عالی به كشور آمریكا اعزام شد و در دانشگاه ایالتی كلرادوی آمریكا به تحقیق و تدریس پرداخت.
پروفسور صدقی با تحقق انقلاب اسلامی در سال 1358 به ایران بازگشت و در شروع سال تحصیلی 59-58 به ریاست شورای مدیریت دانشكده كشاورزی انتخاب گردید و در اردیبهشت 1359 با طرح انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها در ستاد انقلاب فرهنگی و مركز نشر دانشگاهی فعالیت های قابل توجهی داشت.
با وقوع جنگ ایران و عراق در شهریور 1359 و ادامه فعالیت های فرهنگی در تهران به اهواز برگشت و در چارچوب های مشخص در فعالیت های رزمی، اعدادی و پشت جبهه مشاركت كرد، همین طور در همین ایام با استفاده از فرصت و سپس بازگشایی دانشگاه ها در راه اندازی گروه مهندسی آب در دانشگاه تربیت مدرس تهران و تدریس در دانشگاه های صنعتی امیركبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعت آب و برق و دانشگاه آزاد اسلامی كوشش كرد.
در سالهای 1380 به عضویت فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی درآمد و در طرح های تحقیقاتی و فرهنگی آن فعالیت های عمده ای كرد.
همچنین راه اندازی گروه آموزشی علوم و مهندسی آب در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1370 و تربیت فارغ التحصیلان زبده با مدرك دكترا و كارشناسی ارشد در گرایش های مختلف را در ادامه خدمات دانشگاهی در دانشگاه شهید چمران پایه گذاری كرد.
پروفسور صدقی، پیش از بازنشستگی از دانشگاه شهید چمران در سال 1381 گروه آبیاری و آبادانی را به دانشكده علوم مهندسی آب تبدیل كرد كه گروه هیات علمی این دانشكده به صورت كامل دانش آموختگان گروه در دوره خدمات وی در این دانشگاه بودند.
خدمات آموزشی و پژوهشی دكتر صدقی در دانشگاه جندی شاپور و سپس شهید چمران شامل مدیریت گروه، ریاست شورای مدیریت دانشكده كشاورزی و قائم مقامی ریاست دانشگاه در دوره كوتاه مدت انقلاب فرهنگی و همزمان با جنگ ایران و عراق بود.
او در اوایل خدمت خود در دانشگاه جندی شاپور كتب بسیاری را در رشته تخصصی ترجمه و تالیف كرد كه هنوز هم در دانشگاه های مختلف كشور تدریس میگردد.
زنده یاد پروفسور حسین صدقی از مفاخر علمی كشور و پدر علم هیدرولوژی ایران به سبب سرطان در سن 77 سالگی، سوم آذر ماه امسال دارفانی را وداع گفت.
مراسم تشییع پیكر آن مرحوم امروز (7 آذر ماه) از هیات ابوالفضلی طبس تا میدان آیت الله واعظ طبسی ( فانوس) این شهر انجام و سپس به دیهشك منتقل شد.
طبس در 270 كیلومتری غرب بیرجند مركز خراسان جنوبی قرار دارد.
7217 * 6054


1397/09/07
18:27:18
5.0 / 5
4415
تگهای خبر: آب , خدمات , دام , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک