بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان

بارندگی بالاتر از حد انتظار در مهر و آبان خرید و فروش حیوان خانگی: رئیس مركز ملی خشكسالی اظهار داشت: در دو ماه ابتدایی پاییز امسال، كل كشور به صورت متوسط ۴۶ میلی متر بود و استان تهران ۶۶ میلی متر بارش دریافت كرده كه نشان دهنده افزایش قابل توجه بارش نسبت به پارسال و دوره بلندمدت است. با این وجود كم آبی های سال های گذشته جبران نمی گردد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سال زراعی یا سال آبی از ابتدای مهرماه شروع میگردد و تا اختتام شهریورماه هر سال ادامه می یابد. معمولا وضعیت بارش و دمای كشور، با مدت مشابه در پارسال و با میانگین بلندمدت (۱۰ ساله)، بررسی میگردد. خوشبختانه از ابتدای سال زراعی ۹۷ مناطق مختلف كشور بارش های خوبی دریافت كرده اند. اما سئوال بزرگی كه برای خیلی از ایرانی ها پیش آمده این است كه آیا با توجه بهبود روند بارش ها طی دو ماه مهر و آبان سال جاری، امكان جبران كمبود آب و رفع خشكسالی ها وجود دارد؟

در این باره صادق ضیائیان - رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - در گفت و گو با ایسنا با بیان اینكه از ابتدای مهر تا اختتام آبان ۹۷، كل كشور ۴۶ میلی متر بارندگی داشته است، اظهار داشت: بارش كشور در مدت مشابه پارسال ۱۲ میلی متر بود و در دوره بلندمدت ۲۷ میلی متر است بدین سبب طی این بازه دو ماهه نسبت به سال قبل ۳۴ میلی متر و نسبت به طولانی مدت ۱۹ میلی متر بارش بیشتر ثبت شده است.

در دو ماه ابتدایی پاییز امسال، تهران باز روزهای بارانی بیشتری را گذراند و مجموع بارش این استان به ۶۶ میلی متر رسید كه به قول ضیائیان افزایش بارش ۳۰ میلی متری نسبت به بلندمدت و افزایش ۵۷ میلی متری نسبت به پارسال را نشان داده است چون بارش استان تهران در سال گذشته، تنها ۹ میلی متر بود و در بازه بلندمدت ۳۶ میلی متر است.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از تجربه بارش بالای نرمال در بیشتر استان ها آگاهی داد و اظهاركرد: همه استان ها به جز چهار استان اردبیل، آذربایجان شرقی، زنجان و سیستان و بلوچستان از ابتدای مهرماه تا اختتام آبان افزایش بارش را نسبت به میانگین بلندمدت تجربه كرده اند البته كمبود بارندگی در این چهار استان هم خیلی محسوس نیست و امكان دارد با فعالیت یك سیستم بارشی قوی جبران شود.

وی با این توضیح كه معمولا انتظار داریم بارش های مهر و آبان، ۱۲ درصد سهم بارشی یك ساله كشور را تامین كند، اظهار داشت: خوشبختانه امسال بارندگی مهر و آبان هشت درصد هم از رقم مورد انتظار پیشی گرفت بنابراین۲۰ درصد كل بارش های یك سال در ماه های مهر و آبان تامین شده است و همین جای خوشی دارد.

رئیس مركز ملی خشكسالی در پاسخ به این پرسش كه آیا بارش های اخیر جبران كننده كمبود آب كشور خواهد بود، اظهار نمود: به هیچ وجه بارندگی در بازه محدود دو ماهه نمی تواند خشكسالی های متمادی و انباشته كشور را رفع كند. فراموش نكنیم كه طی ۱۱ سال گذشته، یك دفعه هم ترسالی را تجربه نكردیم و حداقل باید ۱۱ سال بارش بالای نرمال داشته باشیم تا این كمبود آب گسترده جبران شود.

ضیائیان اضافه كرد: با بررسی آمار بارشی كشور، طی یك بازه ۱۴ ماهه از ابتدای سال آبی پارسال (مهر ۹۶) تا اختتام آبان ماه امسال متوجه می شویم كه كشور هنوز ۴۸ میلی متر نسبت به طولانی مدت كمبود بارش دارد.

وی در مورد میزان بارش ها در ادامه سال زراعی جاری اظهار داشت: پیش بینی میگردد كه بارندگی ها در فصل زمستان امسال در محدوده نرمال و اندكی زیر نرمال باشد.

«دما» مولفه هواشناختی مهم دیگری است كه در تعیین ترسالی و خشكسالی برای یك سال آبی موثر است، رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درانتها به شرایط دمایی كل طی ماه گذشته كشور در ماه گذشته اشاره و اظهار نمود: در آبان ماه ۹۷ دمای كشور ۰.۴ درجه خنك تر از میانگین بلندمدت این ماه بود و در استان های البرز، ایلام، خوزستان و تهران دمای حدود یك درجه پایین تر از حد نرمال ثبت گردید.
1397/09/11
15:04:19
5.0 / 5
4486
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک