خط و نشان فرونشست ها برای بلعیدن بنای ایلخانی بعلاوهعكس

خط و نشان فرونشست ها برای بلعیدن بنای ایلخانی بعلاوهعكس خرید و فروش حیوان خانگی: به دنبال خشكسالی های پی در پی و افت سطح آب های زیرزمینی، فرونشست ها چهره خودرا به مناطق جنوبی استان سمنان نشان داده است.


منطقه سمنان، مناطق جنوبی استان سمنان علاوه بر ریل راه آهن، آثار تاریخی زیادی را در دل خود دارند، بنای شیخ علاالدوله سمنانی در روستای صوفی آباد سرخه یكی از اولین بناهایی است كه فرونشست ها برای آن از همین حالا خط و نشان كشیده اند.


معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از رسیدن ترك های ناشی از نشست زمین به یكی از آثار تاریخی این استان آگاهی داده و گفته، نشست زمین مربوط به بحث زمین شناسی و تداوم خشكسالی ها است و كنترل آن خارج از ید میراث فرهنگی است.
مصطفی یغماییان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: ترك های به وجود آمده در بنای تاریخی شیخ علاالدوله عموما مربوط به گذشته است و بررسی های اخیر ما نشان داده است كه روند احداث این تركها بتازگی كندتر شده است.
وی از رصد مداوم و شاهدگذاری ترك های به وجود آمده در بنای شیخ علاالدوله آگاهی داد و اضافه كرد: در میان این شاهدگذاری ها، ترك هایی از سه پارسال تا همین ماه گذشته وجود دارد اما آنچه امیدواركننده به نظر می آید این است كه روند احداث ترك ها در حال كندتر شدن است.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینكه نشست زمین محدود به ساختمان بنا نیست افزود: اگر بازدیدی از منطقه صوفی آباد داشته باشید متوجه میگردد كه مناطق پیرامونی روستای صوفی آباد كه این بنا در آن واقع شده با این مشكل روبرو هستند.
وی با اشاره به اینكه بنای شیخ علاالدوله در مقایسه با دیگر بناهای صوفی آباد مشكل كمتری دارد اشاره كرد: از آنجائیكه این بنا از ستون های مستحكمی برخوردار می باشد و در گذشته باز مرمت شده نسبت به دیگر بناهای مجاور مشكل كمتری دارد. بااینكه با یك گشت در پیرامون روستا به اثراث نشست زمین و ترك ها برمی خورید ترك هایی كه ادامه اش به بنای شیخ علاالدوله سمنانی باز رسیده است.
یغماییان با اشاره به بازدید اخیر شماری از اعضا و رئیس كمیته بین المللی آنالیز و مرمت سازه های میراث معماری( ایسكارسا) از این بنای تاریخی اظهار داشت: مقرر است كه این كمیته در ادامه در زمینه مرمت مقطعی اثر و راه های مقابله با این تهدید پیشنهاداتی به استان بدهد، ضمن اینكه میراث استان باز از قبل اقداماتی در این راستا آغاز نموده است.

وی از رصد پیوسته ترك های به وجود آمده در فضای پیرامونی این اثر آگاهی داد و اضافه كرد: متاسفانه این مشكل به خود بنا برنمی گردد كه مرمت بنا، در دستور كار قرار گیرد بلكه مشكل به فضایی خارج از خود بنا و در حقیقت رفتار زمین برمی گردد و از همین رو منتظریم كه از مهندسین سازه و متخصصین زمین شناسی مشاوره بگیریم.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینكه شم كوبی هایی در بنا با هدف كاهش اثرات این ترك ها انجام شده افزود: این اقدام پیشگیرانه با هدف كاهش خسارات در صورت رسیدن نشست به خود بنا صورت گرفته است. بااینكه این اقدامات در حقیقت راه اساسی و درمان واقعی نیست و بیشتر یك راهكار حفاظتی است.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا- احمد ابن سمنانی بیابانكی را از لحاظ مقام دینی به لقب شیخ ركن الدین ابولمكارم و به مناسبت خدمات جوانی اش در دستگاه دیوانی، به علاء الدوله عارف نامی و مشهور ایرانی ملقب ساخته اند، وی در سال 659 هجری در سمنان تولد یافت. پدرش به ملك شرف الدین سمنانی شهرت داشت و خود وی باز به القاب گوناگون نظیر علاءالدوله و شمس الدین مشهور است، شیخ علاءالدوله سمنانی سپس عمری مجاهده در عرفان و تهذیب نفس، در سال 736 هجری، چهره در نقاب خاك كشید.
بنای آرامگاه به دستور عمادالدین(جمال الدین) عبدالوهاب وزیر سلطان محمد خدابنده از خشت خام بنا گردیده و شیخ خانقاهی بر آن افزود. بنای آرامگاه و خانقاه این عارف مشهور بازمانده معماری اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است. ساختمان مفصل آرامگاه شامل دو قسمت است، قسمت اصلی بنا مربع شكل است و در گذشته گنبد عظیمی بر روی آن قرار داشته كه هم اكنون تنها یك فیلپوش زاویه جنوب غربی مقصوره آن باقی مانده است.
قسمت دوم ایوان رفیع و بلند آرامگاه است كه رو به مشرق است. مزار شیخ در بیرون ایوان واقع شده است. آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی در روستای صوفی آباد شهرستان سرخه و در فاصله حدود 20 كیلومتری سمنان واقع است. این بنا به شماره 320 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
1397/09/17
14:57:15
5.0 / 5
4310
تگهای خبر: آب , حفاظت , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک