خراسان شمالی زیستگاه خالص ترین نژاد قوچ اوریال در ایران

خراسان شمالی زیستگاه خالص ترین نژاد قوچ اوریال در ایران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی خراسان شمالی كلكسیونی از حیات وحش در ایران است كه می توان گونه های مختلفی از پستانداران، پرندگان و.... را در این استان مشاهده كرد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، این استان سرزمینی است كه می توان گونه های خاصی از حیوانات را چون یوزپلنگ آسیایی و قوچ اوریال را در آن دید.
«اوریال» یكی از گونه های قوچ در ایران است كه خراسان شمالی زیستگاه خالص ترین گونه قوچ(قوچ اوریال) در كشور است.
مهم ترین زیستگاه های قوچ اوریال تپه ماهورها و دامنه كوهستان های مناطق حفاظت شده این استان شامل پارك ملی سالوك و ساریگل، مناطق حفاظت شده ساریگل، سالوك، قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش جاجرم است.
قوچ اوریال نر شاخ های بلندی دارد كه طول آنها گاهی به 118 سانتی متر می رسد، شاخ های این حیوان حلزونی شكل و به طرف پهلوی صورت و رو به جلو خمیدگی دارند، سطح جلویی شاخ ها پهن، با زاویه ای تند به طرف لبه پشتی است به صورتی كه مقطع شاخ ها مثلثی به نظر می آید، ماده ها هم شاخ كوتاهی دارند.
از مشخصه این قوچ ها وجود موهای بلند و سفید رنگی در ناحیه گلو و سینه است، موهای این قوچ ها در فصل تابستان كوتاه به رنگ زرد شنی و در فصل زمستان بلند و قهوه ای رنگ و زیر شكم و كفل ها سفید است.
طول سر و تنه این حیوان حدود 150 سانتی متر، ارتفاعش 100 سانتی متر و وزنش 25 تا 85 كیلوگرم است. طول عمر قوچ اوریال را 14 سال برشمرد و اضافه كرد: این حیوان در 1.5 سالگی به سن بلوغ می رسد.
قوچ اوریال در بین قوچ های ایران برازنده ترین است كه وزن نر بزرگ آن امكان دارد به 85 كیلوگرم برسد و اندازه شاخ آن تا 17 سانتی متر هم ثبت شده است.
اوریال بزرگترین قوچ ایران است و در مقابل قوچ لارستان قرار دارد كه یكی از كوچك ترین قوچ های جهان است و نر بالغ آن معمولاً از 30 كیلوگرم تجاوز نمی نماید.


1397/09/19
14:42:50
5.0 / 5
5075
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک