مخالفان انتقال آب از دریای عمان راهكار دهند

مخالفان انتقال آب از دریای عمان راهكار دهند به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: كسانی كه مخالف انتقال آب از دریای عمان به مشهد هستند راهكار كارشناسی جایگزین ارائه دهند و به مدیران آب استان اعلام كنند كه با افزایش جمعیت و افزایش مصرف چگونه آب این كلانشهر تامین گردد.


محمد علایی روز سه شنبه در دومین روز برگزاری جشنواره فناوری های آب در مشهد اضافه كرد: مدیران امور آب در مشهد تمام سیاست های انقباضی را برای تامین آب این كلانشهر به كار بسته اند؛ برای مثال حداقل مصرف را برای شهر مشهد تعریف كرده اند و طرحی ارائه داده اند كه بر مبنای آن می بایست كشت در غرب مشهد فقط به شیوه گلخانه ای باشد اما از آنجائیكه نمی توانیم اقتصاد آب را تبیین و تعریف نماییم ناچار از انتقال آب از دریای عمان به مشهد هستیم.
وی افزود: قیمت تمام شده كنونی هر مترمكعب آب شیرین در مشهد یك هزار و 500 تومان است در حالیكه حالا هر مترمكعب همین آب به نرخ 500 تومان در اختیار مصرف كنندگان قرار می گیرد و این یعنی حاضر نیستیم اقتصاد آب را تعریف و رفتار مصرف كننده را مدیریت نماییم، بنابراین است كه بخش خصوصی در زمینه تامین آب سرمایه گذاری نمی كند چون برایش سود ندارد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: مخالفان طرح انتقال آب از دریای عمان به مشهد، بگویند كه چگونه آب این كلانشهر را در سال 1400 با جمعیت حدود پنج میلیون نفر تامین نماییم.
وی اضافه كرد: در گذشته 70 درصد آب مورد نیاز كلانشهر مشهد با استفاده از ذخیره سد دوستی تامین می شد كه حالا به دلایل مختلف همچون تغییر اقلیم و دخالت های انسانی خارج از مرزها دیگر نمی توان روی سد دوستی حساب كرد، هفت ماه است كه تمام تلاش خویش را به كار بسته ایم تا تامین آب مشهد در سال آینده بدون اتكا به ذخیره سد دوستی مدیریت شود.
علایی افزود: بعنوان یك كارشناس ارشد محیط زیست، با انتقال آب دریای عمان به مشهد مخالفم اما بعنوان مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی با این طرح موافق هستم.

* طرح انتقال آب ناشی از ناتوانی در مدیریت توسعه است
مدیركل دفتر مدیریت، مصرف و ارتقا بهره وری آب و فاضلاب وزارت نیرو هم جشنواره فناوریهای آب در مشهد اظهار داشت: طرح انتقال آب از دریای عمان به مشهد ناشی از ناتوانی در مدیرت توسعه استان خراسان رضوی است.
دكتر بنفشه زهرایی اضافه كرد: چون برخی نتوانسته اند توسعه خراسان رضوی را مدیرت كنند یعنی با كشاورزان ومصرف كنندگان آب تعامل، شفاف سازی و آگاهسازی نمایند می خواهند هزاران میلیارد ارز را صرف اجرای این طرح كنند. این مدیران عموما كسانی هستند كه خودشان را در بخش آب ایزوله كرده اند و نگاه همه جانبه ای به مسائل توسعه ندارند.
وی افزود: ایران جزو 20 كشور نخست دنیا از لحاظ میزان مصرف آب و انرژی در بخش كشاورزی است بنابراین باید تغییر شگرفی در وضعیت مصرف آب كشورمان به خصوص در بخش كشاورزی پدید آید.
دبیر كارگروه ملی سازگاری با كم آبی كشور اظهار داشت: این كارگروه با همین هدف بوجود آمده اما هنوز نیمی از استانهای كشور برنامه سازگاری با كم آبی را به این دبیرخانه ارسال نكرده اند.
زهرایی اضافه كرد: تجربه اغلب كشورها نشان داده است نبود آگاهی نسبت به وضعیت منابع آب زیرزمینی هم در سطح بهره برداران و هم در سطح سیاست گذاران كلان حلقه مفقوده عدم توفیق دولتها در برنامه های سازگاری با كم آبی است. بیشتر اطلاعات در مورد منابع آب زیرزمینی اطلاعات فنی است اما اطلاعات سیاسی و اجتماعی در این زمینه موجود نیست.
وی افزود: مشكل دیگر آن است كه سیاستگذاریهای حوزه آب در بلند مدت جواب می دهد اما سیاستمداران نگاه كوتاه مدت و زود اثر دارند.
مدیركل دفتر مدیریت، مصرف و ارتقا بهره وری آب و فاضلاب وزارت نیرو اظهار داشت: بر مبنای مطالعات جدی، آبیاریهای تحت فشار و مدرن اثر مثبتی در تعادل بخشی به آبخوانها و كاهش مصرف ندارند. نكته مهم این است كه باید قبل از اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار 'پروانه های بهره برداری' تعدیل شوند.
مدیر طرح انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی، سال گذشته هزینه اجرای این طرح را 15 هزار میلیارد، قیمت هر مترمكعب آب انتقالی از این طریق را در سیستان و بلوچستان هفت هزار تومان، در خراسان جنوبی 9 هزار تومان و در مشهد 12 هزار تومان اعلام نموده بود. بر این اساس، تقسیم آب انتقالی از دریای عمان به صورت 70 میلیون مترمكعب برای سیستان و بلوچستان، همین میزان برای خراسان جنوبی و 110 میلیون مترمكعب آب برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده است.
همچنین طول خط لوله انتقال آب از دریای عمان به مشهد هزار و 500 كیلومتر، قطر لوله فولادی از چابهار تا زاهدان 2200 میلیمتر، از زاهدان تا بیرجند 1800 میلی متر و از بیرجند به مشهد 1600 میلی متر پیش بینی شده است.
گذشته از برآوردهای مالی طرح انتقال آب از دریای عمان به مشهد مسایلی همچون فنی آبگیری و نمك زدایی، محیط زیست و پدافند غیرعامل در اجرای این طرح از مهمترین محورهای مورد بحث است.
1922/1858


1397/09/20
13:56:24
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: آب , اقلیم , انرژی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک