شهری ساحلی كه امسال باران ندیده

شهری ساحلی كه امسال باران ندیده به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از آغاز سال زراعی 98-1397 یعنی اول مهر تا كنون میزان نزولات جوی در سیستان و بلوچستان نسبت به مدت مشابه در دراز مدت 65 درصد كاهش یافته است.


محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان مطلب بالا اظهار نمود: میزان نزولات جوی تنها در سه استان سیستان و بلوچستان، اردبیل و یزد نسبت به بلندمدت منفی است.
وی با اشاره به اینكه به صورت طبیعی میانگین بارش سیستان و بلوچستان در 80 روز نخست سال زراعی حدود 13 میلی متر بوده است، اضافه كرد: از آغاز مهر امسال تا 19 آذر تنها 4.9 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان باریده كه نسبت به میانگین دراز مدت 65 درصد كاهش را نشان می دهد، البته به صورت كلی سهم بارش های پاییزه استان در مقایسه با مجموع نزولات جوی سالانه این استان، ناچیز است.
مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: از آغاز مهر تابحال در بعضی شهرهای استان هیچ بارانی نباریده و در شهری مثل چابهار مجموع بارش صفر بوده است.
حیدری اضافه كرد: با عنایت به آخرین نقشه های پیش یابی بارش و شرایط پدیده های دور پیوندی بارندگی های چهار ماه انتهایی امسال سیستان و بلوچستان در محدوده نرمال و بخش هایی كمتر از نرمال پیش بینی می گردد. به صورت كلی سیستان و بلوچستان یك استان كم باران و خشك به حساب می آید كه در سالهای اخیر بر شدت خشكی و خشكسالی در آن هم افزوده شده است.
مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: ازاین رو باید برنامه های توسعه ای استان را متناسب با این شرایط پیش برد و كم بارشی و افزایش دما را در معادلات توسعه لحاظ كرد. به صورت موردی در چند سال اخیر سیستان و بلوچستان یكی از كم باران ترین استان كشور شناخته شده است. اگر روند كاهش بارندگی سیستان و بلوچستان مانند سال قبل ادامه پیدا كند در سال های آینده میانگین بلندمدت بارش این استان از كم بارش ترین استان كشور یعنی یزد هم كمتر می گردد.
وی اظهار نمود: سازگاری با شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان تنها راهكار شرایط فعلی است و به واقع نمی توان با تغییر اقلیم مبارزه كرد چراكه به نظر می آید مبارزه با این پدیده فرا قاره ای نتیجه سودمندی نخواهد داشت. البته این به مفهوم آن نیست كه به رفتارهای پر خطر بشر در قبال محیط زیست ادامه داده و بدون توجه به مسائل زیست محیطی در زمین زندگی كرد بلكه با رعایت این موضوعات باید توسعه ای متناسب با شرایط دنبال شود.1397/09/23
17:42:04
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: اقلیم , بارش , بارندگی , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک