وضعیت نامناسب باغ بهشهر، حتی پس از اخطار یونسكو

وضعیت نامناسب باغ بهشهر، حتی پس از اخطار یونسكو به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی با وجود اینكه اخیراً یونسكو برای مجموعه باغ جهانی بهشهر كارت زردی به منزله‌ی اخطار به سازمان میراث فرهنگی داد، اما این باغِ ثبت شده‌ی جهانی همچنان وضعیت نامناسبی دارد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، همین چند روز قبل بود كه سیف الله فرزانه، مدیر كل میراث فرهنگی استان مازندران از دریافتِ كارت زرد در مجموعه ی عباس آباد بهشهر مازندران توسط یونسكو اطلاع داد. هر چند از یك سو گفته می شود، دادن كارت زرد یا قرمز در دستورالعمل ها و قوانین یونسكو وجود ندارد اما بطور قطع دادن هر نوع اخطار توسط یونسكو به وضعیت محوطه های جهانی در كشور، خود به اندازه ی عملكرد دستگاه های مدیریتی مشابه همان كارت زرد یا قرمز در زمین فوتبال است كه می توان آنرا به مثابه بررسی عملكرد دستگاه های شهری دانست.

از زمان ثبت جهانی ۹ باغ جهانی در هفتم تیر ۱۳۹۰ در لیست میراث جهانی یونسكو تا امروز، می توان محوطه ی عباس آباد بهشهر را در كنار یكی دو باغ دیگر، یكی از باغ هایی دانست كه گاهی اوقات خبرهایی از وضعیت نامناسب آن به گوش می رسد. یك مرتبه خبر می رسد «بی آبی به بزرگترین باغ جهانی ایرانی رسید»، بار دیگر می گویند «تهدید عرصه باغ جهانی «عباس آباد» با یك سازه چوبی» و كمتر از یك سال قبل بود كه در كنار دیگر خبرهای ریز و درشت از این محوطه ی جهانی، خبر دادند «باغ جهانی عباس آباد چند قدم تا خروج از ثبت جهانی».

این خبر تا امروز نه تنها توسط هیچ نهاد میراثی و مدیریت شهری رد نشده، بلكه با عملكردهای مختلفی كه توسط برخی نهادها و دستگاه های دولتی انجام می شود، تائید هم شده است!

هیچ اراده ای در استان برای رفع مشكلات باغ جهانی بهشهر نیست

پرویز سعادتی، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی سازمان میراث فرهنگی درباره ی این محوطه ی جهانی به ایسنا می گوید: متاسفانه هیچ اراده ای در استان مازندران برای رفع مشكلات باغ جهانی «عباس آباد بهشهر» وجود ندارد، وقتی منابع طبیعی شهرستان بهشهر یا استان مازندران، یك منطقه بزرگ سه هزار متری در عرصه ی منطقه ی جهانی بهشهر را در اختیار نهادی مانند نیروی انتظامی قرار می دهد، یا وقتی شركت آب منطقه ای بدون توجه به هشدارهای میراث فرهنگی درباره ی ترك سد در منطقه، در زمان پایین بودن سطح آب اجازه ی مرمت نمی دهد، چه كاری باید انجام دهیم؟

وی با بیان این كه وقتی اداره منابع طبیعی شهرستان بدون نظر میراث فرهنگی به اداره هواشناسی اجازه می دهد در بخش بزرگی از محوطه ی جهانی، ویلاسازی كند یا وقتی منابع طبیعی برای یك دستگاه نظامی سند صادر می كند تا یك اردوگاه بزرگ تفریحی تولید كند یا از جانب دیگر بخش بزرگی از عرصه را به یك دستگاه نظامی دیگر واگذار می كند، میراث فرهنگی چه كاری باید انجام دهد؟
از ساخت وسازهای انجام شده در بخش هایی از عرصه ی باغ جهانی عباس آباد بهشهر

1397/10/02
20:16:35
5.0 / 5
4884
تگهای خبر: آب , دریا , طب , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک