اورانگوتان ها از خاطرات قدیمی صحبت می كنند

اورانگوتان ها از خاطرات قدیمی صحبت می كنند به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی محققان دانشگاه سن اندروس اسكاتلند دریافتند اورانگوتان ها تنها نخستی سانانی هستند كه قادرند درباره وقایعی كه در گذشته رخ داده است با یكدیگر صحبت كنند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، زمانی كه گروهی از اورانگوتان ها در خطر حمله یك جانور شكارچی قرار می گیرند، مخفی می شوند و مدتی بعد از دور شدن مهاجم سایرین را از مبحث آگاه می كنند. میانگین مدت زمان انتظار اورانگوتان های مادر برای اعلام خطر به 7 دقیقه می رسد.
اعلام خطر توسط اورانگوتان ها با استفاده از آواهایی انجام می گردد كه می تواند علاوه بر اخطار دادن به سایر اورانگوتان ها باعث جلب توجه شكارچیان هم بشود. آنچه در این رابطه توجه محققان را جلب كرد این پرسش بود كه ایا اورانگوتان ها قادرند با استفاده از این آواها در مورد وقایعی كه قبلا رخ داده یا انتظار می رود در آینده رخ دهند، با یكدیگر صحبت كنند یا این توانایی مختص انسان ها است.
برای بررسی مبحث محققان به جنگل كتامبه واقع در سوماترا رفتند و با استفاده از كاغذ های رنگی و لباس هایی شبیه به جانوران شكارچی چندین اورانگوتان مادر را تحریك كردند و حدودا در نیمی از موارد صدای اخطار اورانگوتان ها به صدا درآمد. در این آزمایش تنها یك مرتبه در زمان حضور عامل محرك، صدای اخطار به گوش رسید و در سایر موارد، اورانگوتان ها به صورت متوسط 7 دقیقه پس از دور شدن عامل محرك آوای اخطار را سر دادند. در یك مورد كه اورانگوتان ماده مسنی توسط محققان تحریك شد، فرزند خویش را در آغوش گرفت و به آرامی به شاخه های بالاتر درخت رفت. این اورانگوتان 20 دقیقه بعد از دور شدن عامل محرك، آوای اخطار را برای مدتی بیشتر از یك ساعت سرداد.
به اعتقاد محققان این اورانگوتان ها در زمان حضور عامل تحریك آماده محافظت از فرزندان خود شدند و آوای هشداری كه با تاخیر سر دادند، نوعی ارتباط سطح بالا برای تولید درك درستی از عامل خطر توسط نوزادان آنها بوده است. بنابر این توانایی درك ما از آواها و صحبت كردن درباره وقایع گذشته، از یك جد نخستی سان مشترك به هردو گونه انسان ها و اورانگوتان ها منتقل شده است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/10
14:24:04
5.0 / 5
5548
تگهای خبر: جنگل , دریا , شكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک