آلوده ترین شهرهای جهان

آلوده ترین شهرهای جهان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی آلودگی شدید هوا كه این روزها بانكوك را فرا گرفته مقامات تایلند را بر آن داشت تا در اقدامی بی سابقه مدارس این شهر را برای یك هفته تعطیل اعلام كنند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، این روزها بانكوك به لحاظ آلودگی هوا همچون بدترین شهرهای جهان به حساب می آید اما بدون شك این معضل تنها به پایتخت تایلند محدود نمی گردد و خیلی از شهرهای بزرگ و صنعتی دنیا با آن دست به گریبان هستند.
آمارها نشان داده است كه سالانه حدود هفت میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند. در این مطلب به نقل از دویچه وله، لیست جدیدی از آلوده ترین شهرهای جهان عرضه شده كه به شرح زیر است:
دهلی
در پایتخت هند آلودگی هوا پدیده ای دائمی است. به خصوص در پاییز و به هنگام جشن "دیوالی" كه آتش بازی گسترده ای به جریان می افتد هوا بیشتر از پیش آلوده می شود. كشاورزان هم باقیمانده ساقه ها و علوفه ها را در مزارع خود آتش می زنند تا زمین را برای كشت بعدی آماده كنند. گرمایش خیلی از خانه ها و كلبه ها هم در زمستان با زباله صورت می گیرد. صنعت و خودروهای دودزا هم سهم خویش را در آلودگی هوا دارند.
بمبئی
در شهر بمبئی هند شبكه حمل و نقل عمومی نسبتاً مجهز و گسترده است، ولی آمد و شد فشرده خودروهای شخصی، اتوبوس ها و موتورهای موسوم به "ریكشا" به شدت هوا را آلوده می كند. تمركز صنعتی هم در بمبئی بالاست و سهمی اساسی در پخش و نشر گازهای آلاینده دارد. این عوامل در كنار شمار بالای جمعیت در شكل گیری فاضلاب های كثیف و خطرناك و حجم عظیمی از زباله نقشی اساسی دارند.
قاهره
قاهره، پایتخت مصر با بیشتر از ۹ میلیون نفر جمعیت به لحاظ كیفیت هوا در شمار آلوده ترین شهرهای جهان است. ترافیك سنگین و فشرده به خصوص در تابستان ها در تلفیق با میزان بالای اوزون به معضلی برای تنفس اهالی بدل می شود.
بانكوك
بانكوك، پایتخت تایلند با هشت میلیون جمعیتش از آغاز سال با مشكل آلودگی شدید هوا روبروست. كارشناسان عامل اصلی را دود و دم خودروها می دانند. ترافیك و انسداد مزمن خیابان ها به شاخصه بانكوك بدل شده است. فعال بودن هزارها اتوبوس دیزلی در شهر هم مزید بر علت است. از چند روز پیش تلاش می شود با آبپاشی از آلودگی هوا كاسته شود.
دوحه
دوحه، پایتخت قطر به علت هوای شدیداً گرمش در تابستان معروف است. حرارت در تابستان اغلب از ۵۰ درجه بالاتر می رود. تركیبی از ترافیك، طوفان شن، خشكی شدید هوا و باران اندك سبب شده كه نام دوحه هم به لحاظ هوا در لیست آلوده ترین شهرهای جهان قرار گیرد.
ابوظبی
ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی را به لحاظ شمار جمعیت به هیچ وجه نمی توان در تراز كلان شهرهایی مانند دهلی و قاهره قرار داد. با این همه، حرارت بالای هوای شرجی، كمبود بارش و نزدیكی به صحرا آلودگی شدید هوا را دامن می زنند.
پكن
در پكن، پایتخت چین وجود حجم بالایی از ذرات معلق در هوا به بزرگترین عامل برای تهدید سلامتی مردم بدل شده است. از هر سه مرگ در پكن و سایر شهرهای بزرگ آلوده یكی به آلودگی هوا نسبت داده می شود. به خصوص در زمستان، كارخانه ها و ساخت و ساز را تعطیل می كنند تا پخش و نشر گازهای آلوده در هوا كم شود. حذف پروازها و ممانعت از ورود نیمی از خودروها به خیابان ها هم راهكارهای دیگر برای مقابله با آلودگی هوا در چین است.
شی آن
شهر شی آن در چین همچون كلان شهرهای دیگر كشور از میزان بالای ترافیك و صنایع فرسوده رنج می برد. از همین رو وجود نام این شهر در بین شهرهای با بالاترین میزان ذرات معلق در هوا بی سبب نیست.
ژوهانسبورگ
ژوهانسبورگ، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی گاه و بی گاه نامش به خاطر آلودگی شدید هوا بر سر زبان هاست. تمركز شدید تأسیسات صنعتی در این شهر به عاملی مهم در این آلودگی بدل شده است. علاوه بر این فلزات سنگین و اسیدهای ناشی از تولید شمش های طلا هم سهم بالایی در تخریب و آلودگی محیط زیست دارند.
صوفیه
صوفیه به لحاظ آلودگی هوا در بین شهرهای اروپایی صدرنشین است. قرار گرفتن این شهر در یك گود سبب می شود كه به خصوص در زمستان، هوا امكان جا به جایی زیادی نداشته باشد و آلودگی به شدت افزایش یابد. شمار بالای خودروهای فرسوده هم مزید بر علت است. علاوه بر این خیلی از مردم به علل مالی برای گرمایش خانه ها و تأسیسات نه از گاز و نفت كه از زغال سنگ استفاده می نمایند.
آنتالیا
در آنتالیا، كلان شهر ساحلی تركیه هم آلودگی هوا معضلی بزرگ است. عامل آن هم بیشتر از همه ترافیك سنگین و رفت و آمد فشرده خودروهای شخصی و اتوبوس هاست. دود و دم ناشی از عبور و مرور تعداد زیادی كشتی با سوخت های فسیلی هم مزید برعلت است.1397/11/13
15:21:24
5.0 / 5
4989
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک