ماجرای لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی

ماجرای لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی نتیجه تصمیم های اشتباه زیست محیطی در چند سال گذشته، پلنگ ایرانی را معرض انقراض قرار داده و حالا متخصصان ایرانی و آلمانی قصد دارند تا با استفاده از روشی جدید، همه این مشكل به وجود آمده را به شكلی حل كنند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، «خبرآنلاین» در ادامه نوشت: در هفته ای كه گذشت متخصصان این دو كشور روی پلنگ ایرانی «كیجا» در باغ وحش ارم تهران عمل لقاج مصنوعی انجام دادند و بسیاری بر این باورند كه در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی خطر انقراض این گونه پرارزش پلنگ ایرانی كاسته می شود.

«كیجا» یكی از مهمترین پلنگ های ایرانی موجود در باغ وحش تهران در معرض انقراض است. قبل از این امكان لقاح مصنوعی كیجا، پلنگ ایرانی ماده باغ وحش تهران با دو پلنگ نر ایرانی بررسی شده بود.

به گفته ایمان معماریان دام پزشك باغ وحش تهران لقاح مصنوعی تحت نظر برنامه جهانی EEP (اتحادیه باغ وحش های اروپا) انجام گرفته و آنها این برنامه را با هدف تكثیر گونه های در خطر انقراض را كنترل می كنند. وی در این رابطه اظهار داشت: سال قبل یك پلنگ ایرانی نر از باغ وحش كشور پرتغال به ایران فرستاده شد تا بتوانیم برای آبستن كردن «كیجا» از این پلنگ نر استفاده نماییم. همینطور حدود سه سال قبل از یك پلنگ ایرانی اسپرم گرفتیم و از آن در نیتروژن مایع نگه داری كردیم. البته لقاح مصنوعی چندین بار در دنیا انجام شده ولی متأسفانه در بیشتر مواقع موفقیت آمیز نبوده است.

اما هنوز نتیجه این اقدام مشخص نشده و تا چند ماه دیگر مشخص می شود كه لقاح مصنوعی موفقیت آمیز بوده یا نه.

«لقاح مصنوعی» روشی تازه برای نجات گونه های در حال انقراض

به طور كلی استفاده از لقاح مصنوعی برای نجات گونه های در حال انقراض روشی است كه در دهه گذشته روی حیوانات مختلفی امتحان شده و در بین دانشمندان در رابطه نتیجه این اقدام نظرات مختلفی وجود دارد.

تاكنون گونه های مختلفی توسط روش لقاح مصنوعی به دنیا آمده اند، در سال ۲۰۱۴ گونه ای خاص از پنگوئن ها با روش لقاح مصنوعی به دنیا آمدند، سال ۲۰۱۵ اینكار با پانداها انجام شد و حیوانات زیاد دیگری هم با این روش به دنیا آمده اند. اما قسمت سخت ماجرا، انجام لقاح مصنوعی به صورت مداوم روی یك گونه است.

به گزارش نشنال جئوگرافیك، لقاح مصنوعی یك ابزار مناسب برای دانشمندان است، اما این اتفاق كه برای انسان ها و دام ها به راحتی صورت می گیرد در ارتباط با حیوانات وحشی به شكل غیرممكنی دشوار می باشد.

پیرز كمیزولی، یك محقق در دانشگاه واشنگتن در این رابطه اظهار داشت: «تنها گونه ای از موش ها و پانداها حیواناتی هستند كه به صورت دائمی این كار روی آنها انجام می شود.»

پلنگ ها هم یكی از حیوانات وحشی هستند كه انجام عمل لقاح مصنوعی روی آنها با سختی های فراوانی همراه می باشد.

چرا انجام لقاح مصنوعی روی حیوانات وحشی سخت تر است؟

كمیزولی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: «برای اینكه روی حیوانات جدید عمل لقاح مصنوعی انجام دهیم در ابتدا باید به زیست شناسی تولید مثل آنها برگردیم و بطور قطع یك پلنگ یك گوسفند نیست.»

در واقع لقاح مصنوعی روی دام ها موفقیت آمیز بود چراكه صنعت دامپروری در تحقیقاتی كه روی اینگونه حیوانات برای لقاح مصنوعی انجام می شد، میلیون ها دلار سرمایه گذاری كرد، اما به صورت كلی ۶۲۶۴ گونه در خطر انقراض در دنیا وجود دارد كه انجام تحقیقات مختلف روی تمام آنها كار آسانی نیست. از جانب دیگر انجام عمل لقاح مصنوعی خود هم هنوز با مشكلاتی روبرو است و هنوز با درصد موفقیت این اقدامات بسیار كم بوده.

اما در ارتباط با پلنگ ها كه عمل لقاح مصنوعی روی یك گونه آن در ایران انجام شده هم، متخصصان خارجی مطالعات فراوانی انجام داده اند.

آدرین كرویزر، محققی كه بیشتر از یك دهه است روی پلنگ ها مطالعاتی انجام دادخ در این رابطه به وایرد اظهار داشت: «آن ها برای لقاح مصنوعی بسیار چالش برانگیز هستند و علت این مورد هم این است كه این حیوانات اسپرم با كیفیتی تولید نمی كنند.»

البته سال ۲۰۱۵ اقداماتی برای حل این مسئله و نجات پلنگ ها در پارك ملی آمریكا انجام شد و خیلی از این چالش ها هم با روش های مختلفی حل شد، اما با این وجود محققان آمریكایی این مورد را چاره ای برای نجات پلنگ از انقراض نمی دانند.

اوبراین، یكی از محققان این اقدام در این رابطه به ساینتیفیك آمریكن اظهار داشته بود: «تولیدمثل با كمك انسان فقط زمان اضافی بوجود می آورد و راه اصلی برای نجات پلنگ ها از انقراض، بهبود زیست گاه آنها و پیشگیری از شكارشان است.»
1397/11/25
22:46:38
5.0 / 5
6073
تگهای خبر: آب , انقراض , پزشك , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک