شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند

شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند خرید و فروش حیوان خانگی: در دومین نشست كمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار كلانشهرهای كشور بر ضرورت یك حركت همه جانبه، عملیاتی، توام با خردورزی و همكاری جهت حل بحران های محیط زیستی كشور تاكید گردید.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا دومین نشست كمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار كلانشهرهای كشور با محوریت استفاده از منابع تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی با حضور عضو كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار، دبیركل مجمع شهرداران كلانشهرهای ایران و مسئولین مدیریت شهری كلانشهرهای كشور انجام شد.

ناهید خداكرمی - عضو كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری - با اشاره به ضرورت ایجاد یك تفكر همسان در كل كشور اظهار داشت: متاسفانه در ۲۰ سال اخیر منفعت طلبی انفرادی جای منفعت طلبی اجتماعی را گرفته و رفاه و ثروت آفرینی با تخریب محیط زیست همراه بوده كه در زمان حاضر تاثیرات آن به تدریج قابل مشاهده می باشد. بعنوان مثال می توان به از بین رفتن بیشتر از ۱۰۰ هكتار از باغات تهران اشاره نمود.

وی با اشاره به سوژه تولید آسفالت متخلخل از پلاستیك بعنوان یكی از اقدامات كشور آلمان در حوزه محیط زیست، اظهاركرد: باید با استفاده از مهارت ها و استعدادهای مردمان محلی هر شهر و با بهره گیری از ظرفیت محیطی آن و خلق ایده های نو، ثروت آفرینی نماییم و سطح رفاه جامعه را افزایش دهیم.

خداكرمی با تاكید بر ضرورت استفاده از فضای مجازی در بهره گیری از تجارب و الگوهای جهانی در مدیریت شهری بر اساس موقعیت جغرافیایی هر شهر، اظهار داشت: باید یك حركت همه جانبه فارغ از نوشته ها و سخنرانی ها، به صورت عملیاتی داشته باشیم تا با خردورزی و همكاری یكدیگر، كشور را از این بحران های محیط زیستی خارج سازیم.

صدرالدین علی پور- مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار- با اشاره به استقبال شهردار تهران از تشكیل كمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار كلانشهرهای كشور، اظهاركرد: هدف از برگزاری این نشست، تبادل تجربیات و دانش محیط زیستی با عنایت به موقعیت جغرافیایی هر كلانشهر است.

وی افزود: در سال های اخیر بحران های محیط زیستی در بخش های مختلفی نظیر مصرف بیش از اندازه منابع آب، انرژی و مدیریت پسماند كشور را فرا گرفته است بدین سبب نیاز است تا شهرداری ها پیشگام شوند و به صورت مستقیم ورود پیدا و از دانش صاحبنظران، اساتید و تجارب جهانی باز در این زمینه استفاده كنند.

علی پورافزود: با عنایت به وسعت مشكلات محیط زیستی در كشور، تداوم چنین ارتباطات موثری مد نظر است تا در نهایت بتوانیم شاهد تغییرات گسترده و موثری در سطح شهرها باشیم.

وی با تاكید بر اهمیت تبدیل نتایج حاصل از این نشست ها به صورت دستورالعمل و اجرایی كردن آنها در سطح شهر اظهار داشت: مجموع فرایندهای صورت گرفته در حوزه محیط زیست باید منجر به ارتقای كیفیت زندگی و شاخص های محیط زیست شهری شود.

مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار در ادامه اظهار نمود: ایران حدود چهار برابر نُرم جهانی انرژی مصرف می كند اما هیچ اقدام منسجمی در این حوزه خصوصاً در ساختمان ها صورت نگرفته و كشور با بحران مصرف انرژی روبرو است.

وی با اشاره به اینكه در مجموعه شهرداری تهران بیشتر از ۲۶ نیروگاه خورشیدی داریم كه با استفاده از انرژی تجدیدپذیر و تزریق آن به شبكه سراسری، به مدیریت مصرف انرژی كمك می نماید، اظهار داشت: طراحی و راه اندازی سامانه پایش آنلاین انرژی و مانیتورینگ هوشمند موتورخانه ها، تعیین و ارتقای برچسب انرژی ساختمان و تدوین اطلس جامع انرژی های تجدیدپذیر همچون اقدامات اجرا شده و در حال اجرا توسط این اداره كل است.

علی پور اضافه كرد: با عنایت به اینكه در حوزه محیط زیست متخصصان بسیار زیادی داریم اما میان نظریه تا عمل، فاصله معناداری وجود دارد كه در این زمینه نیازمند حمایت شورای اسلامی شهر تهران هستیم تا این فاصله كاهش پیدا كند و به اجرا برسد.

در این نشست زهرا نژاد بهرام عضو و رئیس كمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بی توجهی به طرح های توسعه شهری و استفاده نكردن از انرژی های تجدیدپذیر را بعنوان دو مولفه موثر در وقوع بحران های محیط زیستی دانست و اظهار داشت: در ساخت و سازهای شهر تهران باید از الگوهای مبتنی بر توسعه انرژی های تجدیدپذیر متناسب با اقلیم بهره برد.

كمال مرادی - دبیركل مجمع كلانشهرهای ایران - باز اظهار داشت: اقدامات تخصصی و فنی كه به منظور حل معضلات و مشكلات محیط زیستی در حوزه مدیریت شهری اجرا می شوند باید با كمك وزارت كشور به قانون تبدیل شوند و بعنوان یك سند فرادستی معتبر برای كل كشور منظور شود.

در انتهای نشست ضمن معرفی اقدامات و فعالیت های اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار جهت مدیریت مصرف انرژی و نمایش راهكارهای لازم به منظور حل موانع و چالش ها در این زمینه، مسئولان هر یك از كلانشهرهای كشور اقدامات و فعالیت های خود در حوزه محیط زیست خصوصاً مدیریت مصرف انرژی مانند شاخص های پایداری انرژی، راهكارهای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها و غیره را جهت اشتراك گذاری تجارب نمایش كردند.

در این نشست مقرر شد مباحث مدیریت انرژی به صورت سالانه در نشست كمیته محیط زیست كلانشهرهای كشور مورد ارزیابی، بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

در ادامه این نشست، بازدیدی از نیروگاه خورشیدی ۳۰ كیلوواتی منطقه ۹ بعنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی ساختمان های شهرداری تهران كه با تزریق انرژی خورشیدی به شبكه برق شهری منجر به كاهش انتشار ۲۳ تن مونواكسیدكربن در سال می شود، با حضور سید علی مفاخریان - شهردار این منطقه - به عمل آمد.

این نشست با دو پنل ضرورت توجه به امر مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و محیط شهری همین طور كاربرد و استفاده از انرژی تجدیدپذیر در مدیریت شهری انجام شد.

در پنل اول به نمایش عملكرد و اقدامات شهرداری تهران درباب بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و در زمینه اجرای مصوبه گردنگیر شهرداری تهران به اصلاح الگوی مصرف، معرفی ویرایش جدید مبحث ۱۹ و سازمان های دارای مسئولیت، نمایش مدل سازی فنی اقتصادی بام سبز در یك ساختمان و معرفی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های شهر تهران پرداخته شد.

عملكرد و اقدامات شهرداری تهران درباب توسعه انرژی های تجدیدپذیر و بررسی مشكلات و چالش های اجرایی و نمایش تجربیات در این زمینه، انرژی شهری، گردنگیر شهرداری تهران به توسعه انرژی های تجدیدپذیر، اهداف و سیاست شورا درباب ضرورت ایجاد ارتباط بین كاربرد انرژی های تجدیدپذیر در حوزه شهر و معماری ساختمان و خرید تضمینی برق از منابع تجدیدپذیر مانند نیروگاه های كوچك خورشیدی و بادی همچون موارد مطرح شده در پنل دوم است.

به گزارش روابط عمومی اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، درانتها این نشست از كلانشهرهای مشهد و اصفهان در حوزه مدیریت شهری، معاونت حمل و نقل و ترافیك و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، شهرداری مناطق ۵ و ۷ در حوزه بهینه سازی انرژی های تجدیدپذیر، شهرداری مناطق ۴ و ۱۸ در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و شهرداری مناطق ۶ و ۹ در حوزه توسعه انرژی های تجدیدپذیر تقدیر به عمل آمد.
1397/12/07
19:41:55
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: آب , اقلیم , انرژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک