انقراض پرندگان به سبب تجارت بین المللی مواد غذایی

انقراض پرندگان به سبب تجارت بین المللی مواد غذایی خرید و فروش حیوان خانگی: یك تحلیل جدید جهانی از آن حكایت می كند كه پیش بینی می شود حدود ۱۰۰ گونه پرنده با عنایت به روند جاری اقدامات كشاورزی و جنگل داری رو به انقراض روند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، طبق گفته دانشمندان این آمار تنها طی ۱۰ سال اول قرن جاری تا هفت درصد افزایش داشته است.
هم چنین بزرگ ترین عامل این فاجعه دامداری اعلام شده است، هرچند تاثیرات محصولات دانه های روغنی مانند دانه های سویا و پالم رشد سریعی دارد.
در مقایسه باید به این نكته باز اشاره نمود كه طی ۴۰۰ سال اخیر حدود ۱۴۰ گونه پرنده منقرض شده اند.
محققان بین المللی از انقراض پرندگان بعنوان یكی از معیارهای سنجش نابودی تنوع زیستی كه همان گوناگونی گیاهان و حیوانات در جهان یا در یك زیستگاه مشخص است، استفاده می نمایند كه با تجارت بین المللی مواد غذایی و الوار مرتبط می باشد.
این تحقیق جدید نشان داده است تجارت بین المللی می تواند خطر انقراض گونه های حیوانی را علاوه بر كشورهای صادركننده تا مرزهای كشورهای مصرف كننده باز فرا گیرد.
در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود یك سوم از تاثیرات تنوع زیستی در آمریكای مركزی و جنوبی و یك چهارم از آفریقا به سبب مصرف كالا در سایر نقاط جهان صورت گرفته بود.
این محققان خاطر نشان كرده اند كه توجه به از دست رفتن تنوع زیستی بدون توجه به نقاط دورافتاده و افراد مصرف كننده آن نقاط امكان پذیر نیست. برای مقابله با این معضل باید به مصرف كنندگان نسبت به نوع كالاهای مصرفی شان آگاهی رسانی كرد.
محققان تعداد گونه های پرندگانی را كه بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ میلادی به سبب تبدیل زیستگاه های طبیعی شان به مزارع كشاورزی و جنگلداری در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند، تخمین زده اند. این تعداد در صورتیكه هیچ تغییری در روند كنونی مصرف گرایی ایجاد نشود ۱۲۱ گونه پرنده خواهد بود كه به نسبت انقراض تنها ۱۴۰ گونه پرنده در جهان از آغاز قرن ۱۶ میلادی بسیار بالا است.
بنا بر گزارش بی بی سی، این مطالعه بر مجموعه شواهدی می افزاید كه نشان داده است سیستم های غذایی و كشاورزی ناپایدار در قلب بحران اكولوژیكی چه از لحاظ دامن زدن به تخریب تنوع زیستی و چه به لحاظ تغییرات اقلیمی قرار دارد.1397/12/15
22:08:28
5.0 / 5
4871
تگهای خبر: اقلیم , انقراض , پرندگان , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک