در طبیعت گردی فقط به فكر جوج زدن نباشیم

در طبیعت گردی فقط به فكر جوج زدن نباشیم خرید و فروش حیوان خانگی: با نزدیك شدن به ایام نوروز و آغاز تعطیلات، بازار طبیعت گردی ها داغ تر از هر زمان دیگری می شود. خیلی از افراد ترجیح می دهند سپس یك سال كار و فعالیت در شهرهای بزرگ و پر جمعیت، چند روزی را میهمان طبیعت باشند اما گردشگری های غیر مسئولانه گاهی هزینه های سنگینی روی دوش طبیعت می گذارد. یك استاد جهانگردی در ادامه به نكات ساده برای كاهش خسارت به طبیعت در ایام تعطیل اشاره نموده است.راحله اسدی نیا در گفت و گو با ایسنا با اشاره اینكه سفرهای گروهی، آموزش های محیط زیستی به همراه دارد، اظهار نمود: در گروه های طبیعت گردی سرگروه هایی هستند كه آموزش دیده اند و می توانند آنها را به طبیعت گردان آموزش دهند هنگامی كه سفرهای طبیعت گردی به صورت گروهی انجام می شود طبیعت از زباله به دور می ماند چراكه افراد وقتی در گروه قرار می گیرند به صورت ناخودآگاه اقدامات حفاظت از محیط زیست را از یكدیگر تقلید می كنند و بدین ترتیب از آلودگی رودخانه ها و آبشارها و لطمه رساندن به پوشش گیاهی و جانوری منطقه جلوگیری كند.

وی با تاكید بر اینكه تورهای طبیعت گردی می توانند سفرهای نوروزی را به سمت برنامه های آموزشی حفاظت از محیط زیست ببرند، اشاره كرد: بهتر است كه تورهای طبیعت گردی در كنار تفریح، زمانی را برای جمع آوری زباله ها از جنگل یا از كنار سواحل و آشنا كردن كودكان با مفاهیم حفاظت از محیط زیست اختصاص دهند. خیلی اوقات هنگامی كه خانواده ها به صورت تكی یا خانوادگی سفر می كنند امكان دارد در جمع خود اقداماتی انجام دهند كه به طبیعت لطمه بزنند.

این استاد مدیریت جهانگردی افزود: متاسفانه در جامعه ما گاهی اوقات مقابله با مسائل اجتماعی و فرهنگی وجود دارد و برخی افراد این گونه بیان می كنند كه نهادهای جامعه به ما خدماتی نمایش نمی دهند پس ما هم به محیط زیست لطمه می زنیم بدین سبب سفرهای تكی یا خانوادگی به مراتب لطمه های بیشتری برای محیط زیست به دنبال دارند.

اسدی نیا با انتقاد از برخی تورهای طبیعت گردی اظهار داشت: متاسفانه برخی گروه هایی كه مبادرت به برگزاری تورهای طبیعت گردی می كنند صرفا اهداف درآمدزایی و اقتصادی دارند و هیچ گونه برنامه های آموزشی برای برگزاری این تورها درنظر ندارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه در خیلی از سفرهای خانوادگی یا انفرادی روی ابنیه تاریخی یادگاری نوشته می شود، اظهار نمود: متاسفانه این عادت اشتباه رفتاری به طبیعت گردی باز انتقال پیدا كرده است. تورهای طبیعت گردی در كنار درآمدزایی می توانند به طبیعت گردان در این زمینه ها آگاهی دهند.

وی در ادامه با اشاره به فرهنگ خرید سوغاتی در كشور اظهار نمود: بهتر است سوغاتی هایی كه در سفرها خریده می شود صنایع دستی و برگرفته از طبیعت و فرهنگ جامعه باشند همین طور در سفرهای گروهی به افراد آموزش داده شود كه كیسه های پارچه ای را جایگزین كیسه های پلاستیكی كنند و از ظروف یكبار مصرف استفاده نكنند.

این استاد مدیریت جهانگردی با اشاره به اینكه تفكیك زباله ها از یكدیگر همچون مواردی است كه باید در طبیعت گردی به آن دقت كنیم، اشاره كرد: برخی آژانس های مسافرتی كه دغدغه محیط زیست دارند در برنامه سفر خود گیاه خواری را باز می گنجانند و می كوشند كه حداقل یك روز از سفر را گیاه خواری كنند.

اسدی نیا اضافه كرد: از دیگر مزایای سفرهای گروهی این است كه به جای استفاده از چندین خودرو از یك خودرو استفاده می شود و در نتیجه لطمه كمتری به طبیعت می رسد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه آفرود سواری در مناطق كویری و جنگلی كشورهای مختلف دنیا انجام می شود، اظهار داشت: البته این كار مشروط به شرایط خاصی است. پوشش گیاهی و جانوری منطقه نباید بر اثر آفرود سواری لطمه ببیند همین طور مسیری كه برای این كار انتخاب می شود شناخته شده و رانندگان آفرود آموزش دیده باشند كه همه این ها نیازمند آموزش های پیش از سفر است.

این مدیر آژانس گردشگری با اشاره به اینكه متاسفانه مهمترین ضعف گردشگری سبز و پایدار در كشور ما مسئله آموزش و فرهنگ سازی پیش از سفر است، اشاره كرد: اگر می خواهیم یك اكوتوریسم مثبت داشته باشیم و اثرات منفی گردشگری طبیعی را كاهش دهیم باید بدانیم كه گردشگری طبیعی با چه هدفی انجام می شود. اگر هدف فقط تفریح و به اصطلاح عامه مردم «جوج زدن» باشد لطمه زیادی به طبیعت وارد می شود.

این استاد مدیریت جهانگردی افزود: آگاهی از فضای محیطی كه به آن وارد می شویم شامل اینكه آن منطقه متعلق به چه دوره ای است و پوشش گیاهی و جانوری چه قدر لطمه پذیر هستند لازم است همین طور یادگیری اصول حفاظت از طبیعت و احترام به فرهنگ منطقه از دیگر مواردی است كه گردشگران باید به آن توجه نمایند.

اسدی نیا درانتها اظهار داشت: برای افزایش طبیعت گردی های مسئولانه باید از تجارب كشورهای خارجی در زمینه اقامتگاه های بوم گردی استفاده نمائیم.
1397/12/20
14:39:04
5.0 / 5
4835
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , پوشش گیاهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک