۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره گذاری نگرفتند

۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره گذاری نگرفتند خرید و فروش حیوان خانگی: سرپرست مركز ملی هوا و تغییر اقلیم اظهار داشت: از شروع آبان ماه سال ۹۷، ۱۱۲ درخواست صدور شماره گذاری برای وسایل نقلیه به كمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی ارسال شده كه از این میان ۹ مدل موتورسیكلت، شش مدل خودروی سنگین و پنج مدل خودروی سبك موفق به دریافت مجوز شماره گذاری زیست محیطی نشدند.سید محمد مهدی میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا با تاكید بر اینكه صدور مجوز آلایندگی برای شماره گذاری خودروها و موتورسیكلت ها و نظارت بر رعایت استانداردهای آلایندگی در زمان تولید از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهاركرد: بطور كلی شرایط آلایندگی یك وسیله نقلیه در سه مرحله كنترل می شود. مرحله اول این است كه یك مدل خودرو، برای شروع تولید انبوه باید شرایط استاندارد را احراز و مجوزهای لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست ستاندن كند كه به آن گواهینامه تأیید نوع (TA) گفته می شود.

وی افزود: مرحله دوم كنترل آلایندگی وسایل نقلیه مربوط به نظارت، در زمان تولید انبوه خودرو در خط تولید است كه به صورت نمونه برداری تصادفی توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود. این مرحله تحت عنوان تطابق تولید (COP) مطرح است. مرحله سوم كنترل آلایندگی وسایل نقلیه باز مربوط به زمانی است كه خودرو تولید و شماره گذاری شده است و وارد چرخه ناوگان می شود. نظارت در این مرحله با استفاده از مكانیزم معاینه فنی صورت می گیرد و برای همه خودروها اجرا می شود البته این مرحله توسط نهادهای دیگر انجام شده و نقش سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً نظارت بر مراكز معاینه فنی است.

سرپرست مركز ملی هوا وتغییر اقلیم در ادامه با تاكید بر اهمیت كنترل وضعیت آلایندگی خودروها قبل از شماره گذاری اشاره كرد: برمبنای ماده ۵ آیین نامه اجرائی ماده دو قانون هوای پاك، سازمان حفاظت محیط زیست مكلف شده است كه مراحل اول و دوم كنترل آلایندگی وسایل نقلیه (فرآیندهای TA و COP) را به روزرسانی كند. در امتداد اجرای ماده مذكور، سازمان حفاظت محیط زیست از شروع مهرماه سال ۹۷ نسبت به تشكیل «كمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی» با حضور كارشناسان و متخصصان مربوطه اقدام نموده است.

به گفته میرزایی، تابحال جلسات متعددی جهت بررسی درخواست های مجوز خودروسازان همین طور تدوین دستورالعمل های جدید جهت به روزرسانی فرآیندهای TA و COP تشكیل و دستورالعمل های جدید فرآیندهای TA و COP توسط اعضای كمیته تدوین و از طرف سازمان ابلاغ گردیده است كه هر دو مورد در جهت شفاف سازی و بهبود فرآیندهای كنترل آلایندگی وسایل نقلیه بوده است.

سرپرست مركز ملی هوا و تغییر اقلیم با تاكید بر اینكه از شروع تشكیل كمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی بدون فوت وقت، بررسی درخواست های مجوز ارسالی از طرف خودروسازان شروع شده است، اظهار داشت: در بخش موتورسیكلت از بین ۵۰ مدل جدیدی كه برای ستاندن مجوز شماره گذاری از سازمان حفاظت محیط زیست اقدام نموده بودند، برای ۴۱ مدل مجوز پلاك گذاری صادر شد همین طور در بخش خودروهای سنگین، ۴۲ مدل خودرو برای ستاندن مجوز به سازمان درخواست داده بودند كه از این بین، برای ۲۶ مدل مجوز شماره گذاری صادر شد. در بخش خودروهای سبك باز تابحال ۲۰ درخواست از طرف خودروسازان مطرح شده كه ۱۵ مورد از جانب كمیته فنی واجد شرایط استاندارد تشخیص دادشده اند.

میرزایی همین طور با اشاره به اینكه برای تمامی خودروهای تأییدشده، «گواهینامه تأیید نوع» در دو نسخه فارسی و انگلیسی صادر می شود كه حاوی اطلاعات مربوط به خودرو و تولیدكننده آن و مشخصات مربوط به آلایندگی خودرو است، اظهاركرد: برمبنای دستورالعمل جدید ابلاغ گردیده توسط سازمان محیط زیست، اعتبار این گواهینامه ها یك ساله است و خودروسازان باید قبل از اختتام اعتبار مجوز محصولات خود، جهت تمدید آن اقدام نمایند.

وی اشاره كرد: تمامی محصولاتی كه پیش از تاریخ تشكیل كمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی (اول آبان ماه ۱۳۹۷)، مجوز شماره گذاری از سازمان محیط زیست دریافت كرده اند باید تا ابتدای سال جدید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند كه این امر مهم برمبنای مكاتبه رسمی ریاست سازمان محیط زیست در آذرماه سال جاری به وزارت صنعت اعلام شده بود. پیرو این ابلاغیه برخی از خودروسازان جهت تمدید مجوز محصولات خود اقدام نموده اند، با این وجود خودروسازان بزرگی مانند سایپا تابحال اقدامی جهت، تمدید مجوز محصولات خود انجام نداده اند.

میرزایی در ادامه اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست درانتها سال جاری فهرستی از مدل خودروهایی كه درخواست تمدید مجوز خودرا نمایش كرده اند، به پلیس راهور ارسال خواهدنمود و از شروع سال آینده تنها خودروهایی كه در فهرست مذكور موجود باشند، جهت تایید شماره گذاری به پلیس راهور اعلام خواهند شد.

سرپرست مركز ملی هوا و تغییر اقلیم درانتها اظهار نمود: با عنایت به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست درباب شفاف سازی فرآیندهای TA (تأیید نوع) و COP (تطابق تولید)، تمامی دستورالعمل های تدوین شده توسط كمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی و مشخصات تمامی مدلهای خودرو و موتورسیكلت درخواستی از صنعت كه توسط كمیته فنی مورد بررسی قرار گرفته اند، به همراه نتایج بررسی آنها در سایت دبیرخانه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا به نشانی dabir.doe.ir قرار گرفته است. همین طور در امتداد مكانیزه كردن فرآیندهای مذكور برمبنای مصوبه آیین نامه ماده دو قانون هوای پاك، سازمان حفاظت محیط زیست در حال طراحی سامانه ای جامع برای اجرای این فرآیندها است كه طی ماه های آینده نهایی می شود و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و سپس آن تمامی فرآیندها بوسیله درگاه اینترنتی صورت خواهد گرفت.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در آبان ماه سال جاری، در گفت وگویی كه با ایسنا داشت، از شدت گرفتن نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه خبر داد ه و اظهار داشته بود: در امتداد اجرای قانون هوای پاك، ساختار صدور گواهینامه های آلایندگی به منظور اعمال نظارت بیشتر بر تولید و شماره گذاری خودروها اصلاح شده است. این مصوبه در جهت اجرای قانون هوای پاك توسط هیأت وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ گردیده است.
1397/12/27
13:44:35
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک