مقابله با آلودگی هوا در چین

مقابله با آلودگی هوا در چین خرید و فروش حیوان خانگی: چین برای كاهش آلودگی هوا در پكن و مناطق شمالی این كشور دست به اجرای اقداماتی ریشه ای زده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، كاهش تولید فولاد و بتون از یك سو و كاهش مصرف زغال سنگ در كارخانه های بزرگ و منازل مسكونی از جانب دیگر از جمله این اقدامات است.
در چین بخصوص در كلان شهرهای این كشور، آلودگی هوا به حد غیرقابل تحملی رسیده است. ساكنان پكن هر روز توجه خاصی به شدت و جهت باد دارند زیرا باد تاثیری مستقیم بر كیفیت هوای پایتخت چین می گذارد. بادی كه از جنوب می وزد تاثیری منفی و بادی كه از شمال می آید تاثیری مثبت بر كیفیت هوا در پكن دارد.
اما مسئولان و مردم چین به خوبی می دانند كه وزش باد راه حلی جدی برای مشكل آلودگی هوا نیست. به قول "ما جون"، مدیر موسسه غیردولتی محیط زیست در پكن، مبارزه با آلودگی هوا نیاز به ابزار و وسایل دیگری دارد كه كمابیش در سال های اخیر از آن استفاده شده است.
شاخص میانگین كیفیت هوا امسال بهبودی قابل توجه ای را نسبت به سال ۲۰۱۳ نشان داده است. البته باید افزود كه ۲۰۱۳ بدترین سال در زمینه كیفیت هوا در پكن به شمار می آید.
اما با فرا رسیدن زمستان، مولفه های متعددی دست به دست هم می دهند تا مشكل آلودگی هوا و دود غلیظ با شدت بیشتری خویش را در پكن نمایان سازد. بنا به ارزیابی كارشناسان چینی برای رفع آلودگی هوا كارهای زیادی پیش رو است.

برنامه ای جدید برای پاكیزگی هوا در زمستان
بنابر گزارش اخیر دویچه وله، برای اولین بار مسئولان چینی برنامه ای برای مقابله با آلودگی هوا در زمستان عرضه كرده اند. این برنامه نه تنها پكن، بلكه بخش وسیعی از مناطق شمالی چین را در بر می گیرد.
قرار است این برنامه ۱۵ درصد میزان آلودگی را در زمستان كم كند. اما چه راهكارهای مهمی در این برنامه در نظر گرفته شده است؟
مهم ترین اقدام برای كاهش گازهای آلاینده كاهش تولید آهن، فولاد و آلومینیوم در مناطق شمالی چین است. تولید خیلی از كارخانه ها كه در فصل زمستان، سبب آلودگی هوا می شوند باید ۵۰ درصد كاهش یابد.
كارخانه های بتون سازی در پكن، تیانجین و ۲۶ شهر بزرگ در شمال چین باید كاملا كار خویش را در زمستان متوقف كنند.
این راهكارها در مجموع سبب كاهش ۲۵ درصدی تولید فولاد و كاهش ۱۰ درصدی كل تولید بتون در چین می گردد. سازمان محیط زیست چین وظیفه نظارت بر فعالیت های این كارخانه ها را برعهده دارد، تا تخلفی از برنامه اعلام شده رخ ندهد.

كاهش سوخت زغالی در منازل
دولت های محلی در چین تا كنون به دلایل اقتصادی از اجرایی كردن برنامه های محیط زیستی خودداری كرده اند، اما به قول مسئولان از این پس هیچ گونه عذری پذیرفته نخواهد شد.
به منظور نظارت موثرتر بر این برنامه، اداره ای مستقل برای پكن و مناطق شمالی چین تاسیس شده است. به قول یكی از فعالان "گرین پیس" (صلح سبز) در شرق آسیا، برای بهبود كیفیت هوا در پكن چینی ها باید از مصرف زغال و زغال سنگ چشم پوشی كنند و برای پخت و پز و گرم كردن خانه ها از گاز یا برق استفاده كنند.
به همین منظور دولت چین تصمیم گرفته است كه سوخت مصرفی ۵. ۳ میلیون خانوار را در زمستان امسال از زغال به انرژی های كمتر آلاینده تغییر دهد. كاهش استفاده از زغال و زغال سنگ در تمامی كارخانه های بزرگ و پروژه های عظیم ساختمانی هم به اجرا گذاشته خواهد شد.

بخش صنعتی مسبب بیشترین آلودگی است
صنایع بزرگ عامل اصلی آلودگی هوا در شمال چین هستند. این صنایع مسبب تولید ۴۰ تا ۵۰ درصد از ذرات معلق در هوا محسوب می شوند. به نظر كارشناسان، برنامه جدید چین جهت گیری درستی دارد. در منطقه پكن و تیانجین حدود ۴۰۰ میلیون تن زغال و زغال سنگ مصرف می گردد. استفاده از زغال سنگ در منطقه شاندونگ در جنوب پكن هم به همین میزان است.
مسئولان چینی بر این باورند كه باید هر چه زودتر از مصرف زغال سنگ بكاهند و برای تولید صنایع بزرگ به انرژی های پاك تری رو آورند.


 

1396/08/27
21:56:58
5.0 / 5
4625
تگهای خبر: آلودگی , دام , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک